Kako da očistite tepih?
🕑 4 min čitanjaTepisi su jedan od elemenata enterijera koji stan pretvaraju u dom. Doprinoseći lepoti i udobnosti vašeg stambenog prostora, oni podnose mnogo toga – gaženje, prosipanje hrane i pića, kućne ljubimce… Zato je važno da ih redovno čistite, a evo i kako.
Redovno usisavanje
Redovno usisavanje je osnovni korak u održavanju tepiha. Koliko često ga treba obavljati zavisi od toga koliko članova broji vaše domaćinstvo, ali za većinu domaćinstava usisavanje jednom nedeljno je minimum. U slučaju da imate kućne ljubimce ili veliku porodicu, tepihe bi trebalo usisavati dva, a ponekad čak i tri puta.
Pre nego što krenete da usisavate, prošetajte se po prostoru i rukom pokupite sitne predmete koji su se našli na podu, poput malih igračaka, novčića i sl. Iako mali, ovi predmeti su preveliki za usisivač, pa se mogu zaglaviti u crevu i blokirati protok vazduha ili čak oštetiti usisivač.
Tepihe treba usisavati polako, povlačeći papuču usisivača napred-nazad. Zbog brojnih kućnih poslova koji vas čekaju verovatno se trudite da što brže završite sa usisavanjem. Ipak, to je greška, jer ukoliko previše brzo to radite, usisivač neće uspeti da izvuče svu prašinu i druge čestice iz vlakana. Samim tim ni posao koji ste obavili neće biti dovoljno efikasan.
Nakon što ste čitav tepih prešli usisivačem duž jednog pravca, isto uradite i iz drugog. Na primer, ukoliko ste prvo usisavali povlačeći papuču u pravcu sever–jug, isto to uradite i prolazeći pravcem istok–zapad.
Ne zaboravite da redovno praznite kesu ili posudu usisivača – prepun rezervoar za prašinu umanjiće njegovu efikasnost. Za optimalne performanse usisivača ne bi trebalo dozvoliti da se on napuni više od tri četvrtine.
Povremeno pranje je neophodno
Koliko god da ste dosledni i temeljni sa redovnim usisavanjem tepiha, posle izvesnog vremena ono jednostavno više nije dovoljno – s obzirom na to da je tepisima mesto na podu i da se po njima gazi, s vremena na vreme ih je neophodno i prati. Ne postoji neki određeni period kog se treba pridržavati – optimalna učestalost pranja tepiha zavisi od frekventnosti korišćenja prostora u kom se nalazi. Srećom, ovaj posao treba obavljati znatno ređe nego usisavanje – jednostavno, kada primetite da tepih ne deluje čisto nakon usisavanja, ili ima neprijatan miris, vreme je za pranje.
Pranje tepiha možete poveriti profesionalnoj perionici, ali ga vrlo uspešno možete obaviti i sami. Evo šta će vam za to biti potrebno:
- sredstvo za pranje tepiha (možete koristiti i blagi deterdžent za sudove),
- kofa za vodu,
- četka s mekim vlaknima ili sunđer i
- opciono: gumene rukavice i baštensko crevo.
Pre nego što prionete na pranje tepiha, temeljno ga usisajte, i to sa obe strane, kako biste uklonili svu prašinu, mrve, dlake i slične nečistoće. Ukoliko imate kućnog ljubimca, koristite nastavak sa četkom kako biste što bolje i lakše uklonili njihovu dlaku.
Zatim pripremite „kupku” za svoj tepih tako što ćete odabrano sredstvo razblažiti u vodi prema uputstvu proizvođača. Voda koju koristite za pranje tepiha treba da bude topla, ali nikako vrela – vruća voda može uzrokovati skupljanje tepiha ili izbledeti njegovu boju. Kada smo kod boje, pre nego što krenete da ribate ceo tepih, uverite se da sredstvo koje ste odabrali ne utiče na njegovu boju tako što ćete ga testirati na maloj površini na uglu.
Ukoliko živite u stanu, najbolje je koristiti sredstvo za pranje koje se ne ispira. Ukoliko pak imate dvorište ili perete mali tepih, o ovome ne morate preterano brinuti – tepih ćete lako isprati baštenskim crevom ili tušem u kadi, u slučaju malih tepiha.
Nakon što je testiranje boje uspešno završeno, pripremljeno sredstvo nanesite na celu površinu tepiha trljajući četkom ili sunđerom. Ostavite ga da deluje barem pet minuta kako bi izvuklo sve nečistoće iz vlakana. Nakon toga ga temeljno isperite ukoliko je potrebno ili ga ostavite da se osuši ako ste odabrali sredstvo koje se na takav način koristi. U svakom slučaju, tepih ne treba gaziti dok se u potpunosti ne osuši.
Kada se tepih osušio, preostaje vam da ga usisate još jednom. Ovo je važan korak, jer su usled pranja njegova vlakna verovatno polegla i slepila se. Prelazeći usisivačem ili četkom ponovo ćete ih podići i dati svom tepihu lep volumen.
Savet: ukoliko imate skupocene i osetljive tepihe, preporuka je da njihovo pranje uvek prepustite profesionalnoj perionici. Naročito se ne preporučuje natapanje vunenih tepiha vodom i sredstvom za čišćenje, jer ga je teško isprati, a zadržavanje vlage u njemu može prouzrokovati neprijatne mirise i propadanje materijala.
Čišćenje tepiha sirćetom i sodom bikarbonom
Ukoliko preferirate upotrebu prirodnih i neškodljivih sredstava za održavanje higijene domaćinstva, za čišćenje tepiha možete koristiti kombinaciju sirćeta i sode bikarbone. I u ovom slučaju tepih najpre treba dobro usisati, a zatim preko njega preći krpom natopljenom u alkoholno sirće. Isti korak ponovite još jednom, ali u drugom prelasku na krpu sa sirćetom dodajte i obilnu količinu sode bikarbone. Naneto sredstvo ostavite da deluje oko pola sata – tokom ovog vremena sirće će rastvoriti masnoće, a soda bikarbona će pokupiti prašinu i druge nečistoće. Na kraju, tepih ponovo usisajte kako biste uklonili sodu bikarbonu i podigli vlakna tepiha.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0