Možete li sami da obavite čišćenje kamenca u bojleru?
🕑 3 min čitanjaKamenac je nešto što se ne može izbeći, pogotovo ukoliko koristite isti bojler već nekoliko godina. Ako se ne otkloni na vreme, kamenac može značajno uticati na efikasnost bojlera te za nekoliko procenata povećati potrošnju električne energije. To su samo neki od razloga zbog kojih je važno da saznate kako nastaje, kao i možete li sami da obavite čišćenje kamenca u bojleru. U narednim redovima očekuju vas najvažnije smernice.
Šta je kamenac i kako on utiče na bojler?
Voda bogata mineralima, tzv. tvrda voda, svakodnevno prolazi kroz cevi bojlera. Kada takva voda počne da se zagreva, minerali ostaju na unutrašnjoj strani u vidu kamenca. Nakupljanje tog kamenca stvara prepreku bojleru, odnosno njegovom grejaču da zagreva vodu. Kada se kamenac previše nakupi, stvara se gusta naslaga na svim unutrašnjim komponentama bojlera, koja nadalje sprečava normalan rad bojlera i utiče na sami životni vek uređaja. Zato je redovno čišćenje kamenca u bojleru prosto neophodno.
Kamenac može ostaviti nekoliko negativnih posledica. Kada se skuplja na grejaču, grejač tada mora prvo zagrevati kamenac, da bi tek onda mogao da zagreje vodu. Ovim putem bojler troši značajno više električne energije, što ujedno utiče na njegovu (ne)efikasnost koja se ogleda u stvaranju iritantne buke, većoj potrošnji električne energije, te samim tim višem računu. Ako se ne reaguje na vreme, može doći do potpunog prestanka funkcije samog uređaja.
Kamenac smanjuje efikasnost bojlera
Kao što je već napomenuto, kamenac u velikoj meri smanjuje efikasnost bojlera. Postoji nekoliko uzročnika, a kao najučestaliji se definitivno ističe višemesečno taloženje. Naime, kada se kamenac ne čisti redovno, on ne nestaje, već nastavlja da se taloži. Ukoliko ga mesecima ne čistite, kamenac će u jednom trenutku potpuno zakrčiti bojler i značajno usporiti njegov rad.
Kamenac smanjuje kapacitet bojlera
Sasvim je logično da kamenac smanjuje kapacitet bojlera, jer kada se taloži nekoliko meseci, on počinje da zauzima puno mesta u bojleru čime smanjuje dostupan prostor.
Kamenac produžava vreme čekanja na toplu vodu
Budući da grejač bojlera mora uložiti dodatnu energiju kako bi zagrevao vodu (prvo se zapravo zagreva kamenac, nakon čega je tek moguće zagrevanje vode), vreme čekanja na toplu vodu se može produžiti. Jasno vam je da ćete, ukoliko dođe do toga, potrošiti mnogo vremena, ali i novca za mesečnu potrošnju električne energije, zbog čega se redovno čišćenje kamenca na kraju dana, ipak isplati.
Kamenac utiče na utrošak električne energije
Kamenac usporava rad grejača, koji je direktno odgovoran za brzo zagrevanje vode. Što je veća količina kamenca na grejaču, to će on sporije raditi i biće mu potrebno više vremena da se voda zagreje. Zato, ako želite da uvek imate toplu vodu, morate redovno raditi čišćenje kamenca u bojleru.
Da li možete sami da čistite kamenac u bojleru?
Odgovor na ovo pitanje zavisi od mnogo faktora, a pre svega od vaše stručnosti i iskustva u čišćenju bojlera. Isto tako, dosta toga će svakako zavisiti i od kompleksnosti problema, odnosno od količine kamenca koji se nakupio u bojleru.
Iako nije preporučljivo samostalno obavljati slične poslove, vi svakako možete da pokušate da očistite kamenac u bojleru ukoliko smatrate sebe dovoljno spretnim za takav podvig. Tada, uz podrazumevano opremanje potrebnim alatima, obavezno morate isključiti bojler iz struje i ispustiti vodu iz bojlera. U cilju potpunog pročišćenja bojlera od kamenca, mogu vam pomoći i tečnosti koje ćemo spomenuti u nastavku teksta.
Samostalno čišćenje kamenca sirćetom
Ovo je najjednostavniji i najprirodniji način za čišćenje kamenca u bojleru. Sve što je potrebno jeste da pomešate vodu i jabukovo sirće, sipate smesu u bojler i ostavite dvadeset i četiri časa da odstoji. Nakon toga, isperite bojler običnom vodom do nekoliko puta i pogledajte da li se kamenac očistio.
Sredstva za uklanjanje kamenca
U prodavnicama možete kupiti nekoliko odličnih sredstava za uklanjanje kamenca. Nemojte eksperimentisati, već pratite uputstva i sipajte tečnost baš onako kako je navedeno. Ukoliko čak ni razorna sredstva ne pomognu, moraćete se osloniti na mehaničko čišćenje kamenca u bojleru – pri čemu će angažovanje profesionalnih vodoinstalatera biti neophodno.
Najbolji način za čišćenje kamenca – licencirani vodoinstalater
Redovno čišćenje kamenca iz bojlera je veoma važno kako bi bojler neometano funkcionisao te kako ne bi dolazilo do ozbiljnijih unutrašnjih oštećenja. Ovaj postupak se mora vršiti minimum jednom godišnje, a opšta preporuka za najefikasniji rad uređaja je obavljati ga jednom u šest meseci. Bilo da je reč o servisu klima ili bojlera, bitno je napomenuti da su svi vlasnici ugostiteljskih objekata u obavezi da redovno servisiraju uređaje, ne samo zbog efikasnosti, već i zbog same bezbednosti svih pojedinaca u objektu. Fiskalni račun i garancija su takođe veoma bitni, jer ćete imati izvesno pokriće ukoliko eventualno dođe do novih problema.
Budući da najverovatnijne nemate iskustva, verujemo da ste i sami svesni da je ovakve poslove uvek bolje prepustiti profesionalcima, koji poznaju najbolje i najefikasnije načine, ne samo za čišćenje kamenca u bojleru, već i za sve druge vodoinstalaterske usluge. Na taj način ćete biti sigurni da je kamenac potpuno očišćen.
Foto:Freepik
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0