Najbolji načini kako same da spakujete ranac za kratak put
🕑 4 min čitanjaPlanirate kratki poslovni put, vikend odmor, obilazak nekog grada, porodično putovanje od nekoliko dana ili nešto slično? Za većinu nas, odmah pošto smo isplanirali destinaciju i datume putovanja, počinje ne baš tako prijatan deo pripreme – razmišljanje o tome šta poneti i kako se spakovati?
Ako vam pakovanje izaziva glavobolju, uveravam vas da niste sami. Jedini način kako se ovaj problem prevazilazi je praksa. Što češće budete putovali, biće vam sve lakše i lakše da isplanirate pakovanje. A svi znamo da su putovanja lekovita za dušu, zar ne? Kada naučite da se brzo i lako spakujete i da otklonite stres prilikom pripreme, ostaće vam samo zadovoljstvo u iščekivanju polaska.
Odabir pravog ranca ili putne torbe
Ako putujete autom, autobusom ili vozom, imaćete više mogućnosti u odabiru dimenzija prtljaga. Naravno, i tu je važno da naučite da se spakujete ekonomično i da ne nosite nepotrebne stvari, ali o tome nešto kasnije.
Takođe, svrha putovanja igra važnu ulogu.
Ako putujete poslovno i nemate puno slobodnog vremena za šetnje i obilaske, najbolje je odabrati kofer malih dimenzija. Kofer je praktičan i ako vam je važno da se stvari što manje izgužvaju.
S druge strane, ako je svrha vašeg putovanja obilazak nekog mesta, boravak u prirodi, ili bilo šta što uključuje duže pešačenje i boravak van smeštaja, ranac je mnogo praktičnije rešenje. Koristiće vam svakodnevno dok ste napolju za nošenje sendviča, vode i drugih potrebnih stvari, a i ruke će vam biti slobodne za fotografisanje, snalaženje sa mapom i sve ostalo.
Putovanje avionom
Najveći problem će vam verovatno predstavljati pakovanje za put avionom. Cene avionskih karata, naročito kad se radi o low cost kompanijama, drastično se razlikuju u zavisnosti od toga koliko prtljaga nosite.
U većini slučajeva, najpovoljnija cena karte podrazumeva nošenje samo jednog ručnog prtljaga – ranca/ male torbe/ kofera, koji mora da stane u pregradu ispod sedišta (Underseat Carry-On Bag).
Dimenzije ove torbe mogu da variraju u zavisnosti od avio kompanije, ali su najčešće 45x35x20cm. Težina uglavnom nije propisana, ali u nekim slučajevima jeste, i ide između 8kg i 15kg. U svakom slučaju, to će vam prilikom kupovine karata biti naznačeno, i uvek možete proveriti detalje u vezi sa prtljagom na sajtu avio kompanije kojom letite.
U prodaji možete naći veliki izbor torbi i kofera koji su napravljeni baš u ovu svrhu i imaju upravo tražene dimenzije. Međutim, ako ne želite da imate dodatni trošak za ovu stavku, uvek je tu dobri stari ranac. Budući da je od materijala koji nije čvrst i nema fiksnu formu, moći ćete lako da ga prilagodite potrebnim dimenzijama.
Još jedna važna stvar koju morate da imate na umu, svejedno za koju vrstu torbe se odlučite, je poštovanje pravila u vezi sa zabranjenim predmetima i materijama u ručnom prtljagu.
Sve što je u tečnom stanju mora biti u bočicama ili pakovanjima do 100ml – parfemi, kreme, losioni, šamponi… Ukupna količina tečnosti u ručnom prtljagu najčešće je ograničena na 1 litar. Najsigurniji način da brzo prođete kontolu na aerodromu je da sve bočice koje sadrže tečnost stavite zajedno u jednu providnu vrećicu ili neseser.
Takođe, zabranjeni su svi oštri predmeti sa sečivom dužim od 6cm, bilo kakve zapaljive materije, oružje, alati i slično.
Sve detalje u vezi sa zabranjenim predmetima i supstancama možete naći na zvaničnim sajtovima avio kompanija.
Smart ili Light pakovanje
Da li i vi zavidite ljudima koji su u stanju da spakuju sve što im je potrebno za više dana u samo jedan ranac ili malu torbu?
Ta sposobnost i takvo stanje uma deluje nekako oslobađajuće. Isplanirati putovanje od danas za sutra, spakovati se brzo i efikasno u samo jedan rušni prtljag, to mora da je divan osećaj. Bez čekanja u redovima za predavanje i preuzimanje glomaznih kofera, bez guranja istih po neravnim ulicama. Jednostavno i opušteno putuju sa rancem na leđima. Koja je njihova tajna?
Prva stavka je svakako odabir pravih komada odeće i obuće koji odgovaraju vremenskim uslovima, kao i svrsi putovanja.
Odaberite stvari koje su od laganog materijala, da biste ih što kompaktnije spakovali. Zatim, dajte prednost garderobi koja je jednobojna ili neutralnih boja, kako biste mogli da ih nosite u više kombinacija. Razmislite i o tome koji bi komad garderobe mogao da vam posluži za dnevnu, ali i za večernju varijantu uz minimalne dodatke nakita i drugog aksesoara. Ukoliko ispoštujete to pravilo, lista neophodnih stvari bi mogla da izgleda ovako:
- Veš
- Čarape
- 3 gornja dela – 2 majice, 1 bluza (u skladu sa očekivanim temperaturama)
- 2 donja dela – pantalone, šorts ili suknja…
- 1 haljina ( za muškarce još jedan od gorepomenutih delova)
U slučaju da ostajete duže na putu, možda će biti neophodno da neke stvari ručno operete. Birajte zato materijale koji se lako peru i brzo suše. Pro savet: ponesite sa sobom silikonski čep za lavabo i malo deterdženta za veš.
Novina u svetu pametnog pakovanja su i takozvane Packing Cubes, vrećice različitih dimenzija za sortiranje, koje su vrlo praktične i za raspoređivanje stvari u velikim rančevima bez puno pregrada, a i u smeštaju koji nema odgovarajuće police za odlaganje garderobe. Umesto njih, možete iskoristiti i obične plastične vrećice sa zip zatvaračem.
Pored garderobe, trebalo bi da ostavite mesta i za laptop ako vam je potreban – veći rančevi za putovanje uglavnom imaju posebnu pregradu za ovu namenu. Neseser sa osnovnom kozmetikom je takođe neophodni deo prtljaga. Užina u vidu proteinskih barova, slatkiša ili grickalica je takođe nešto što će vam verovatno dobro doći.
Još jedan trik koji vam može biti koristan: ako baš zafali mesta za nešto od garderobe, stavite je u malu jastučnicu. Jastuk za putovanje je uvek dozvoljeno poneti kao zaseban komad prtljaga. Dve muve jednim udarcem!
I naravno, ne zaboravite najvažnije: karta za avion ili drugi prevoz, pasoš, novčanik. A možda sve to već imate u jednom aparatu koji nikako ne smete zaboraviti – smart telefon.
Srećan put!
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0