Praktični saveti kako da smanjite troškove pranja i sušenja veša
🕑 4 min čitanjaŽivot u savremenom dobu generalno postaje sve skuplji. Svakodnevni troškovi su sve veći i svi tražimo način da uštedimo. Jedna od značajnih stavki u kućnom budžetu su računi za struju, koje možemo umanjiti racionalnim korišćenjem aparata. Među veće potrašače kada su u pitanju električni uređaji svakako spada i mašina za pranje veša.
Većina korisnika zapravo uopšte nije ni svesna koliko vode, električne energije i deterdženta za pranje veša se troši svaki put kada se uključi veš mašina. Međutim, uz praktične savete iz teksta koji je pred vama ušteda pri pranju veša je itekako moguća! Evo šta sve možete učiniti da biste umanjili troškove pranja, a da pritom vaša odeća i dalje bude savršeno čista i mirišljava.
#1 Otklonite nepravilnosti u radu mašine za pranje veša ukoliko postoje
Noviji uređaji su energetski znatno efikasniji pa će samim tim i troškovi pranja biti manji. Sa druge strane, ako je vaša veš mašina nešto starijeg datuma proizvodnje i primećujete bilo kakvu nepravilnost u njenom radu, naš savet je da je što pre popravitte. Otklonjen kvar na veš mašini od strane servisera učiniće će da ona radi efikasnije i da manje troši resurse koji su potrebni za pranje.
Takođe, važno je da redovno održavate vaš uređaj. To se pre svega odnosi na blagovremeno čišćenje filtera i zaptivne gume na vratima bubnja. Ne zaboravite da povremeno uklonite kamenac koji se javlja ukoliko je voda tvrda. Jedan od najjednostavnijih načina da to učinite je uz pomoć belog sirćeta i malo sode bikarbone. Kamenac je čest uzrok kvarova raznih delova mašine za pranje veša, poput pumpe, pa je iz tog razloga važno preventivno delovati. Čišćenje i redovno održavanje vam može pomoći da uređaj radi efikasnije a samim tim i da troškovi budu manji.
#2 Punite veš mašinu po preporukama proizvođača
Količina veša koji stavljate u bubanj mašine direktno utiče na potrošnju vode i električne energije. Uvek perite onoliko odeće koliki je optimalni kapacitet uređaja. Nemojte polovično puniti mašinu, ali isto tako vodite računa da je ne prepunite.
Polovično punjenje mašine znači da će vam biti potrebno da je češće uključujete kako biste oprali svu zaprljanu odeću. Samim tim trošićete više vode i struje. Ukoliko nemate dovoljnu količinu za punu mašinu, sačekajte dan, dva da se prljav veš nakupi. Nemojte ni preterivati sa punjenjem bubnja. Osim što će mašina otežano raditi, ni veš neće biti dobro opran a smanjićete i vek trajanja uređaja.
Dakle, optimalni nivo punjenja na osnovu preporuke proizvođača je ono čega se obavezno treba pridržavati.
#3 Koristite hladniju vodu za pranje veša
Većina, pogotovo novijih veš mašina, može uspešno prati odeću koristeći hladnu vodu. Ti ciklusi pranja mogu trajati vremenski duže, ali troše znatno manje struje. Vaša odeća može biti savršeno čista i sa vodom koja nije zagrejana na 60 stepeni. Naravno, sve u zavisnosti od toga koliko je zaprljana i koja vrsta odeće je u pitanju. Na taj način smanjuje se potrošnja električne energije potrebne za zagrevanje vode.
Pranje hladnom vodom takođe pomaže u zaštiti boja i tkanina koje ste ubacili na pranje. Štaviše, određena vrsta garderobe se prema preporuci proizvođača pere isključivo u hladnoj vodi. Na svakoj majici, košulji ili bilo kom drugom odevnom predmetu sa unutrašnje strane nalazi se ušivena etiketa na kojoj možete videti ne samo način pranja već i druge preporuke za održavanje.
#4 Pažljivo birajte deterdžent
Pravilan izbor deterdženta igra veoma važnu ulogu ne samo u efikasnom pranju veša i dužini njegovog trajanja, već i kada su u pitanju ukupni troškovi pranja. Na tržištu postoje različite vrste deterdženata koji imaju neke svoje specifične karakteristike.
Postoje tri osnovne kategorije deterdženta – praškasti, tečni i gel. Praškasti se obično koristi za više zaprljanu odeću i daje dobre rezultate kada je u pitanju pranje na višim temperaturama. Tečni i gel deterdženti su bolji izbor za programe pranja na nižim temperaturama.
Takođe, količina koju stavljate u dozer mašine je od velike važnosti. Više deterdženta od potrebnog znači da ćete češće morati da ga kupujete i samim tim pranje će vas i više koštati, a pritom to nije garancija da će se veš bolje oprati. Naprotiv, ako koristite prašak i stavite u dozer veću količinu od preporučene, mašina često neće dobro isprati veš i na garderobi će ostati tragovi deterdženta, pa vam jedino preostaje da ponovo uključite program ispiranja, a to znači i veću potrošnju struje i vode.
#5 Birajte odgovarajući program pranja
Različite vrste garderobe i tkanina, kao i njihov stepen zaprljanosti traže i različite uslove pranja kako bi se postigli najbolji rezultati. Pravilno odabrani programi ne samo da će vam pomoći da sačuvate kvalitet garderobe, već će vam omogućiti i da uštedite vodu i struju.
Za majice i generalno odevne predmete koji nisu puno zaprljani ili uflekani i koji ne zahtevaju dubinsko čišćenje, koristite brzi ciklus pranja. On traje znatno kraće od ostalih, obično oko 30-tak minuta, i koristi daleko manje vode, a zbog vremena trajanja štedi i struju.
Isto tako, ne zahteva sva prljava garderoba program predpranja, koji treba koristiti samo u slučaju jako zaprljanog veša. Za većinu komada odeće predpranje vam neće ni biti potrebno, a njegovim korišćenjem više habate garderobu, ail i više trošite struju, vodu i vreme.
#6 Sušite veš van mašine kad god je to moguće
Sušenje veša na žici je ekonomična i ekološki prihvatljiva opcija koja značajno može doprineti smanjivanju potrošnje električne energije. U letnjim mesecima, kada su napolju temperature visoke, veš u dvorištu ili na terasi će se brže osušiti nego u sušilici. To znači da nećete trošiti električnu energiju, pa će i vaši mesečni računi biti niži. Isto tako, veš možete sušiti napolju i zimi, samo će za to biti potrebno puno više vremena.
Tokom leta ptrudite se da veš ne bude direktno izložen suncu, jer se može dogoditi da vaš omiljeni komad odeće izbledi.
Praktični saveti za smanjenje troškova pranja veša koje smo naveli osim što će vam sačuvati novac u džepu, doprinose i zaštiti životne sredine. To nisu samo saveti za upravljanje kućnim finansijama, već i koraci ka stvaranju održivih i odgovornih navika.
Foto:Pexels
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0