Brzo i efikasno mršavljenje uz Kinesku dijetu!
🕑 4 min čitanjaKina predstavlja jednu od najstarijih civilizacija na planeti. Vekovima je ishrana, iz ekonomskih i geografskih uslova, bila skoro pa potpuno vegetarijanska, sa mnogo voća i povrća, pirinča i soje. Ipak, u novije vreme sve više, uključena je riba, zatim živinsko meso i vrlo maloj meri crveno meso. Prema nekim istraživanjima u današnjoj kineskoj ishrani, sadržaj hrane životinjskog porekla je oko 20%. Ovo doprinosi izuzetno maloj stopi teških i hrnočnih oboljenja. Mleko je izuzetno malo zastupljeno, Kinezi radije koriste sojino mleko ili tofu, koji takođe sadrže visok procenat kalcijuma.
Kako izgleda kineska ishrana?
Jedan aspekt je uvek u prvom planu – ukus. Sve dok je hrana dobrog ukusa, zaslužuje mesto na trpezi. Zatim, veoma se vodi računa o izgledu obroka, o teksturi, mirisu, i boji. Naglasak je na svežim namirnicama, konzervisana ili zamrznuta hrana, retko se jede. Za dezert se koristi sveže voće, slatkiši poput torti ili kolača, izuzetno retko se konzumiraju. Postoji izraz “yi xing by xing”, grubo prevedeno-nijedan deo životinje se ne baca. Pa tako imamo jela kao što je čorba, odnosno supa od ptičjeg gnezda i čak i supu od peraja ajkule. Ova jela se smatraju delikatesima i služe se na svečanostima.
Tipičan kineski obrok se sastoji od supe, pirinča sa 3 do 4 priloga, obično od povrća ili komadića mesa. Najvažniji deo kineske kuhinje su pirinač i testenine i prisutni su u skoro svakom obroku. Testenina, odnosno rezanci poznati kao nudle, dolaze u svim oblicima i veličinama.
Nekih pravila se striktno pridržavaju. Na primer, važno je da postoje jasno definisana 3 obroka dnevno, i Kinezi će se uvek potruditi da sva 3 budu zajednička, porodnična. Pribor i posude su manji i jedu se manje porcije. Za razliku od zapanih kuhinja, gde je povrće na trpezi uglavnom iz estetskih razloga, u kineskoj kuhinji zauzima centralno mesto, uz pirinač i rezance. Supe sa povrćem su takođe u velikoj meri zastupljene, a kuvanje mesa, pirinča ili povrća je uglavnom na pari. Zeleni čaj je sveprisutan u kineskoj ishrani, ispijaju ga više puta dnevno, uvek bez šećera. Jak je antioksidans, pomaže u sagorevanju masti i čuva zdravlje srca. Piju i topao i hladan i čak ga dodaju i prilikom pripreme hrane. Ostaci se ne bacaju, skuvan pirinač se sutradan prži i koristi kao prilog.
Jin Jang hrana
Kina je ogromna zemlja, pa je i hrana prilagođena geografskom položaju. Severni delovi su hladni i vlažni, pa je zastupljenija ljuta hrana, a na jugu, gde je znatno toplije, konzumira se blaža ishrana. Balansiranje je u skladu sa čuvenim jin i jang učenjem. Terapija hranom tradicionalne kineske medicine ima za cilj održavanje uravnotežene ishrane. Ima za cilj očuvanje zdravlja, prevenciju i lečenje od bolesti i usporavanje starenja.
Jin hrana je povezana sa vodom i više je rashlađujuća, pa tu spadaju jabuke, banane, pasulj, boranija, krastavac, kupus, celer, grožđe, leblebije, morske alge, lubenica, tofu… Jang hrana je, sa druge strane, povezana sa vatrom, i ima zadatak da zagreje telo i tu spadaju paprike, biber, govedina, kajsije, cimet, jaja, luk, đumbir, piletina, kikiriki, losos, sardina, školjke…Postoje i namirnice koje se smatraju neutralnim kao što su šargarepa, suvo grožđe, pačetina, breskva, urme, grašak, zečetina i, naravno, pirinač.
Kako je nastala kineska dijeta?
Kineska dijeta ima dugu i komplikovanu istoriju, zasnovana je hiljdama godina kineske medicine. Vođeni idejom da hrana nije samo tu da ne bismo bili gladni, Kinezi su koncipirali ishranu na činjenici da zdrava hrana vodi zdravom životu, da ako smo bolesni, hrana će pomoći da se izlečimo. Danas je to verovatno zemlja sa najbogatijom kuhinjom na svetu. Kineska kultura, a samim tim i način ishrane, zasnovana je na filozofiji jin i jang i idejom da je sve u savršenoj ravnoteži.
Dakle, ono što tražimo u jelu je balans. U građenju zdravog obroka, treba uključiti svih pet ukusa. Umesto brojanja kalorija, kineska dijeta jednostavno ima za cilj da uključi zdravu hranu, pa tako na primer jedan avokado može imati preko 200 kalorija, znatno više od gaziranog dijetalnog pića, ali zna se šta je daleko zdravije. Za razliku od većine dijeta, crveno meso je uključeno u umerenim količinama. Ključ kineske dijete su prirodni sastojci i balans u pripremi hrane. Danas su se neka jela koja su vekovima na kineskoj trpezi, raširila po celom svetu. Kineski restorani su u skoro svim većim gradovima, i tamo možete probati čuvena jela: čou men, pekinška patka, kolačići sudbine, nudle, kung pao piletina, bok čoj (vrsta kinsekog kupusa) na razne načine…
Petodnevna kineska dijeta
Možda mislite da je jedini način skidanja suvišnih kilograma vežbanje i trbušnjaci, međutim postoje namirnice koje u velikoj meri doprinose sagorevanju masnih naslaga. Ukoliko je potrebno brzo skinuti višak naslaga na stomaku, Kinezi preporučuju ovakav plan:
dani / obroci | doručak | ručak | večera |
1.dan | salata od kupusa i voda, bez čaja ili kafe | salata od sveže šargarepe i pirinča, voda | kuvana riba, zelena salata, raženi hleb, zeleni čaj |
2.dan | salata od šargarepe, tost od raženog hleba, voda | salata od povrća, raženi hleb, ceđeni sok od jabuke | pirinač, zelena salata, jedan grejpfrut, voda |
3.dan | voćna salata, ceđeni sok od pomorandže | kuvane špargle, zelena salata, raženi hleb, voda | dinstane pečurke, jedan kuvani krompir, voda |
4.dan | sezonsko voće, raženi hleb, sok od pomorandže | kuvane špargle sa pirinčem, sezonsko voće, voda | kuvana riba, jedan krompir, zeleni čaj |
5.dan | pirinčana kaša, voda | kupus salata, raženi hleb, voda | salata od svežeg povrća, raženi hleb, voda |
Ovaj petodnevni plan može pomoći da izbacite toksine iz orgnizma, ubrzate metabolizam i skinete višak kilograma. Uz obroke i čaj koristite limun, koji će poboljšati ukus hrane i pomoći u razlaganju masti. Uz dijetu obavezno vežbajte umereno, probajte tai či.
Jedite raznovrsnu, ali pre svega uravnoteženu hranu, vežbajte kako biste održali zdravu telesnu težinu. Konzumirajte dosta povrća, odgovarajuće količine ribe i nemasnog mesa, smanjite so i ulje i ograničite šećer i alkohol. Ukratko, uključite kineski način ishrane u svoj život, možete to učiniti bilo gde da se nalazite. Hiljade godina stara civilizacija osnovana je na ovim idejama.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0