Dvonedeljna dijeta
🕑 3 min čitanjaDvonedeljna laka dijeta daje široke mogućnosti ishrane: jede se raznoliko, nema potrebe da se strogo kontroliše kalorijski unos ili ishrana veže za unos jedne određene namirnice. Možete jesti četiri puta dnevno, poštujući razumne količine hrane. Znate šta je razumna količina hrane? Ne? Pa da pojasnimo: svaka količina posle koje ste prijatno siti i imate osećaj da biste mogli još malo da pojedete. Izbegavajte konzumiranje veće količine masti i šećera, ne pijte alkohol (alkohol prilično stimuliše apetit). Poslednji obrok uzmite tri-četiri sata pre spavanja.
Ovde je voda glavna tajna mršavljenja. Neposredno pre svakog obroka popijte pola litre čiste vode. U prvim danima će biti teško da se naterate da pijete toliko tečnosti, ali nakon nekoliko dana se naviknete. Za vreme toplih dana i leti to zaista nije nikakav problem. Voda će regulisati apetit, normalizovati metabolizam i doprineti da očistite telo od toksina koji su se nakupili tokom meseci konzumiranja teže hrane. Ukoliko ste žedni između obroka, normalno uzimajte tečnost.
Kada je laka dvonedeljna dijeta u pitanju, možete izgubiti oko pet kg viška (neko izgubi manje, neko više – sve zavisi od početne težine). Ako se naviknete na upotrebu vode pre jela, odvikavanje ide na ovaj način: po završetku dijete svakoga dana smanjujte količinu za dl i za pet dana ste van dijete.
Dvonedeljna dijeta: balansirana varijanta
Kod balansirane varijante dvonedeljne dijete treba potpuno isključiti iz ishrane:
- majonez i masne sosove;
- maslac, margarin i životinjske masti;
- sve sireve;
- suhomesnate proizvode i kobasice;
- testenine, peciva, hleb;
- pržena jela posebno prženi krompir;
- šećer i sve slatkiše;
- gazirana pića i sokove;
- alkoholna pića.
- Ishranu treba da čini
- povrće (najviše se preporučuje zeleno: krastavac, zelena paprika, kupus, itd. – slične preporuke ima i zelena dijeta);
- slatko-kiselo voće (zelene jabuke su idealne);
- sveže pripremljeni sokovi od povrća i voća (ne koristite kupovne);
- riba ili meso pripremljeni na pari (1 porcija po danu, ne više od 150-200 g);
- niskomasni sir (150-200 grama dnevno);
- morski plodovi;
- niskomasni jogurt;
- jaja;
- biljno ulje (kašika maslinovog ulja dnevno je najbolji izbor);
- obična voda, slabo gazirana voda i nezaslađeni čaj (količina tečnosti dnevno najmanje litar i po).
Treba jesti četiri-pet puta dnevno, poslednji obrok treba da bude do 19.00. Ishranu bazirajte na preporučenim namirnicama, a sledi jelovnik koji će vam dati ideju kako da organizujete obroke:
Jednostavan jelovnik
- Doručak: omlet od dva jaja na teflonu, sveže povrće, nezaslađeni čaj
- Užina: 2-3 kašike nemasnog sira i jedna voćka
- Ručak: povrtna čorba, parče mesa ili riba, povrće i svež sok
- Popodnevna užina: jogurt ili voće
- Večera: pareno povrće i čaj.
Balansirana varijanta dvonedeljne dijete je svakako restriktivnija od lake varijante pa je zato i gubitak težine nešto veći. Svakako, izaberite varijantu koja vam više odgovara i sa kojom ćete se osećati prijatno – uz minimum napora.
Fizička aktivnost
Odličan dodatak podsticanju mršavljenja je bavljenje sportom – sat vremena brze šetnje, plivanja, vožnje bicika I više je nego dovoljno.
Zaključak
Dvonedeljna dijeta (bilo koja varijanta) razumna je opcija za brzo skidanje težine i neće uticati na vaše zdravstveno i emotivno stanje (pre će biti da će ga popraviti ). Jer, priznajmo, svaka restrikcija u ishrani je dosadna, a dosada u jelovniku dovodi do brljanja i prekida dijete.
I ovde važi upozorenje da dijeta nije za osobe sa zdravstvenim problemima, maloletne, iscrpljene, stare… Kao i kod svih dijeta, konsultujte se sa stručnom osobom koja brine o vašem zdravlju.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0