Intermitten fasting dijeta – jedete šta želite, a gubite kilograme
🕑 3 min čitanjaIntermitten fasting dijeta je nešto potpuno novo i neobično. Na prvu ruku deluje rigorozno i zastrašujuće. Sam naziv krije misteriju i niste sasvim sigurni da li je ova dijeta pravi izbor za vas. Bojite se skrivenog jo-jo efekta i onog najstrašnijeg, a to je da budete konstantno gladni. Zato da ne bi postavljali sebi još dodatnih pitanja dozvolite da vam predstavimo pravi hit u fitnes svetu – intermitten fasting dijetu.
Kako dijeta funkcioniše?
Prvo da počnemo od njenog imena. Sam naziv ove dijete govori nam da je u pitanju neki vid posta. Iako slično sa religijskim postom ova dijeta dozvoljava da jedete sve. Nema potrebe da pratite dane kada šta smete ili ne smete da jedete. Ono što morate da pratite jesu sati. Osnovno pravilo fasting dijete jeste kada tačno, odnosno u koliko sati šta jedete.
Tu dolazimo do različitih tipova fasting dijete. Najrasprostranjeniji tip je princip 16/8 odnosno 8 sati jela pa potom 16 sati ne jela. Prva misao koja kada pogledate 16 sati bez jela jeste da ćete biti gladni, ali naprotiv bićete i više nego siti. Ovde je u pitanju kvalitet u odnosu na kvantite ishrane. Postoje neki osnovni principi 16/8 dijete:
- Nemojte biti gladni- jedite onoliko koliko vam je potrebno
- Nemojte se prejedati- svakako ne treba preterivati
- Smanjite broj obroka- izbegavajte užine i grickalice
- Fokusirajte se na zdravu ishranu- zdrave namirnice, žitarice, voće i povrće treba da vam budu osnova
U principu pravilo ove dijete jeste kada jedete, a ne šta. Postoji tri vremneska prostora u kojima možete da unesete hranu u svoj organizam:
- Od 9h do 17h
- Od 10h do 18h
- Od 12h- 20h
Fleksibilno vreme početka i kraja dijete predstavlja njen benefit i bez obzira na vaše dnevne zadatke ova dijeta može se uskladiti sa vama. Bitno je napomenuti da vašem telu treba vreme da upije sve hranjive materijale koji ste uneli tako da ne bi trebalo da jedete 3 sata pre spavanje. Cilj jeste da vaše telo troši zaliha i da na taj način dođe do gubitka kilograma. Postoje i još neke podvrste kao što su fasting 5/2- pet dana jedete pa potom smanjite broj kalorija na 500 do 600 dva dana. Jedi-Stop-Jedi sam naziv govori o pravilu dijete jedan ili dva dana ne jesti uopšte, ratnik metod i još mnogi drugi. Ove dijete su dosta zahtevnije tako da za početak predlažemo 16/8 dijetu.
Predonsti i mane dijete
Glavna prednost ove dijete jeste sloboda u kreiranju obroka. Dostupne su vam sve zdrave namirnice. Dodatni efekat pored gubitka kilograma jeste smanjenje krvnog pritiska i smanjenje šećera u krvi. Odlika ove dijete jeste ta da utiče na ceo organizam, a ne samo na fizički izgled. Osećaćete se bolje i zdravije u vašem telu posle samo nekoliko dana.
Glavna mane ove dijetu nalaze se u njenom početku. Svaka dijeta prvih nekoliko dana je naporna, ali 16/8 dijeta može baš dosta da vas namuči. Desiće se da pokleknete i samim tim sebe udaljite od željenog cilj. Kada prebrodite prvih nekoliko dana nećete imati više nikakvih problema.
Iskustva
Najbolji način da saznate da li je dijeta efikasna jeste razgovor sa ljudima koji su praktikovali ovu dijetu. Saška ovu dijetu praktikuje već neko vreme. Zadovoljna je postignutim rezultatima, život joj se promenio iz korena. Sama kaže kako bolje spava i oseća se odmornije ujutro i da period ne jela ni ne oseti. U kombinaciji sa vežbanjem ova dijeta je pun pogodak za one koje žele da promene svoj život nabolje.
Duže praktikovanje ili praktikovanje ekstremnijih verzija određeno vreme može da dovede do posledica po vaše zdravlje. Dijeta se ne preporučuje trudnicama i deci, a svakako pre početka dijete potrebno je da se konsultujete sa nutricionistom.
Plan ishrane
Dan 1
Doručak : jedna jabuka;
Ručak: pileća salata sa testeninom;
Večera: kornfleks sa jogurtom;
Dan 2
Doručak : 50 grama osevnih pahuljica;
Ručak: tortilja sa povrćem;
Večera: salata od svežeg povrća;
Dan 3
Doručak : jedno parče integralnog hleba;
Ručak: bilo koja vrsta mahunarki;
Večera : voće- jabuke, maline ili jedna banana;
Preporuka je da se namirnice uzimaju što svežije kako bi hranljivi sastojci što jače mogli upiti u organizam.
Izvori
Betterme.world.com
Zena.blic.rs
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0