11 mitova o vežbanju
🕑 4 min čitanjaVerujem da ste nebrojeno puta u teretani načuli komentare poput “ne želim da se nabildujem, zato neću da dižem tegove”. Zamislite onda koliko sam puta ja u toku dugogodišnjeg instruktorskog rada čula izjave ovakvog tipa, ali i mnoge druge. Upravo iz tog razloga ova tema zaslužuje poseban odeljak.
Hajde da razbijemo mitove vezane za trening!
Pokušaću da se setim najčešćih pitanja i da ih razjasnim.
1. NABILDOVAĆU SE OD TEGOVA
Da je tako lako nabildovati se, svi bismo imali rezultate posle mesec-dva treniranja. Rad sa težinama je neophodan ukoliko želimo da izgradimomišićnu masu (narodski rečeno, da se zategnemo). Tegovi će nam pomoći da izgubimo masti, izgradimo mišićnu masu, ojačamo i oblikujemo svoje telo. Bez težinskog treninga nema lepo oblikovanih mišića. Dakle, trening s tegovima neće te prebildovati, naprotiv, on će tvoje telo lepo oblikovati.
2. TRBUŠNJACI ZA SKIDANJE MASNIH NASLAGA SA STOMAKA
Izvođenjem trbušnjaka nećemo skinuti masne naslage. Vežbama se gradi mišić, a adekvatnom ishranom i treningom utičemo na mršavljenje. Moramo biti u kalorijskom deficitu da bismo gubili masne naslage, a to će se odraziti na celo telo. Ne možemo uticati na to da se parcijalno skida masnoća samo sa određenog dela tela. Dakle, vežbom gradimo mišić a balansiranom ishranom utičemo natopljenje masnih naslaga, I to je ta neophodna kombinacija!
3. MIŠIĆ JE TEŽI OD SALA
Ovaj mit je godinama prisutan, često ćete čuti da neko na početku trenažnog procesa kaže: “Vaga mi pokazuje da sam se ugojio, a po odeći i u ogledalu vidim da nisam. Čak izgledam bolje”. Mišić nije teži od sala, već X kilograma sala zauzima više mesta nego X kilograma mišića. Ali na početku trenažnog procesa kilaža može da varira zbog unete vode, soli, kalijuma, promena u varenju, neadekvatnog sna, stresa, hormona, perioda ciklusa, glikogena u mišićima i tako dalje. Takođe, može se desiti da smo izgubili masne naslage i izgradili mišiće, a vaga nam i dalje pokazuje istu kilažu, možda čak i veću. Dakle, stalno merenje na vagi nije merilo napretka, već je to odraz u ogledalu i energetsko stanje u toku dana. Osluškujmo svoj organizam i telo.
4. UGLJENI HIDRATI GOJE, MORAŠ DA IH IZBACIŠ
Zašto je važno jesti ugljene hidrate?
– Snižavaju nivo hormona stresa (kortizol) i zato je važno da ih konzumiramo pre i posle treninga;
– Ubrzavaju metabolizam i podržavaju rad tiroidne žlezde;
– Pune naše glikogenske rezerve i omogućuju da naši mišići izgledaju puno i tonirano;
– Omogućuju sintezu proteina tako što obezbeđuju priliv aminokiselina u mišiće;
– Omogućuju sintezu serotonina koji čini da se osećamo dobro.
5. ISHRANA JE 80%, TRENING 20%
Ovaj mit je apsolutno netačan! Balansirana ishrana i trening su jedina kombinacija koja donosi rezultate. Ako vodite računa o ishrani a niste fizički aktivni, izgubićete masne naslage i skinuti kilažu, ali bez vežbanja nikada nećete dobiti oblikovano i snažno telo.
6. VIŠE PONAVLJANJA ZA DEFINICIJU, MANJE PONAVLJANJA ZA MASU
Od načina ishrane i ukupnog kalorijskog unosa hrane u toku dana zavisi da li ćeš da smršaš ili da se ugojiš, a ne od broja ponovljanja na
treningu.
7. SUPLEMENTI ZA MRŠAVLJENJE
Nijedan suplemen vam neće pomoći da smršate. Opet se vraćamo na ukupan iznos kalorija u toku dana. Dakle, suplementi vam neće oduzeti kalorije!
8. RADIM SAMO KARDIO DA BIH SMRŠAO
Kardio trening je super stvar, naravno da ga treba raditi, ali kao dopunu težinskom treningu. Trening s tegovima će izgraditi vaše mišiće! Više mišića znači da telo troši više kalorija u stanju mirovanja!
9. TRENIRAM SVAKI DAN
Odmor je jednako važan kao i trening! Pretreniranost može uticati na stagniranje, pa čak i nazadovanje u vašem procesu. Simptomi pretreniranosti su umor, nesanica, pad imuniteta, nedostatak apetita, smanjen libido, povećan stres. Samim tim opada motivacija I volja za treningom. Dakle, odmor je neophodan!
10. IMAM UPALU MIŠIĆA, ZNAČI DA SAM DOBRO ODRADIO/LA TRENING
Upala mišića nije uvek merilo za dobro odrađen trening. Čak mogu reći da prečeste i prejake upale mišića nisu dobre, jer su pokazatelj da intenzitet treninga nije u skladu s vašim mogućnostima. Normalno je imati upale mišića na početku trenažnog procesa ili pri promeni vežbi, ali nije normalno imati ih posle svakog treninga.
11. NEMOJ DA TI KOLENA PRELAZE PRSTE NA STOPALU
Ova tvrdnja, takođe, nije istinita. Uzmemo, na primer, vežbu duboki čučanj. Ako je tehnika izvođenja dobra, a težina koja se podiže prilagođena mogućnostima vežbača, sasvim je bezbedno da kolena prelaze vrhove prstiju. Mnogo je bitnije koji zglob kreće prvi kod pokreta. Dakle, prvo kukovima idemo pozadi a zatim ako idemo ispod paralele u doboki čučanj kolena mogu ići preko prstiju prateći pravac kretanja unapred.
Danijela Banović, personalni trener i sertifikovani instruktor hatha joge
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0