Kako podloge na teniskim terenima utiču na povrede?
🕑 2 min čitanja
U tenisu razlikujemo tri vrste podloga, to su šljaka, trava i tvrda. Mnoge osobe koje nisu zagrženi ljubitelji tenisa, često se zapitaju, zašto se tenis igra na različitim podlogama?
Tenis je nastao u Velikoj Britaniji, u periodu 1870-ih. Najpre je počeo da se igra na travi, a potom se razvio širom sveta. Danas se najviše igra na tvrdoj podlozi, čak dve trećine profesionalnih turnira.
Dva od četiri Grend slem turnira igraju se na tvrdoj podlozi. To je Ju-Es open i Otvoreno prvenstvo Australije. Vimbldon se tradicionalno igra na travi, a Otvoreno prvenstvo Francuske na crvenoj šljaci. Upravo tu dolazimo do pitanja zašto je to tako i kako teniske podloge utiču na povrede igrača? Tu se možda krije razlog, zbog čega neki od tenisera preskaču turnire kojim im ne odgovaraju zbog podloge.
Pre nego što objasnimo razlike, važno je napomenuti razlike između akutnih i hroničnih povreda. Tenis važi za manje povreda u odnosu na sportove u kojima dolazi do kontakta s protivnikom. Najčešće povrede odnose se na mišiće, vlakna i ligamente. Takođe, ni zglobovi nisu izuzeti iz ove grupe.
Tvrda podloga
Zbog svog sastava i strukture, dovodi do napetosti u mišićima celog tela, pogotovu leđa i kičme. Razlog su učestali pokreti stani-kreni. Najbolji teniseri umeju da se nose s ovim tipom podloge, jer su uspeli da savladaju klizanje po tvrdoj podlozi. Međutim, većina nije u stanju da to izvede, zbog čega dolazi do povreda. Stalno skakanje i pomeranje dovodi do opterećenja na zglobove.
Verovatno najbolji primer šta tvrda podloga može da učini telu je, niko drugi, nego Rafael Nadal. Zbog bola u kolenima, njegovo telo ne može da izdrži isti intenzitet tokom turnira, čak je i on sam kazao: “Bilo bi bolje da za 15 do 20 godina nađemo rešenje i igramo na mekšim podlogama.”
Današnje tvrde podloge su gumene mešavine, za razliku od nekadašnjih, kada se zaista igralo na betonskim podlogama. Mnogi ih koriste, jer lako održavaju.
Šljaka
Podloga je napravljena od praha cigle. Mnogo je jednostavnije klizati po terenu, samim time je lakše za zglobove, jer se teniser ne bori sa svojom kompletnom težinom. Ipak, postoji i druga strana medalje. Na Otvorenom prvenstvu Francuske 2022. godine, Aleksandra Zverev je u polu-finalnom meču protiv Nadala, pokidao sva tri ligamenta na desnoj nozi.
Tereni sa šljakom su tvrdi, naročito na Rolan Garosu. Sadrže sitno-zrnasti i brašnasti pesak, zato loptice odskaču više i znatno su brže. Najveći problem na šljaci predstavljaju neravnine, zato mnogi teniseri pred sezonu turnira na šljaci imaju posebne treninge. Najviše se vežba kako se prilazi i stiže loptica proklizavanjem.
Trava
Turniri na travnatoj podlozi su skoro zanemarljivi. Uz Vimbldon na prste jedne ruke su mogu prebrojati ostali koji su vredni pomena. To je meka površina, koja može biti i te kako klizava. Bez obzira na to, trava takođe krije zamke koje mogu dovesti do ozbiljnih povreda.
Na travi je važno da se krećete pažljivo. Svaki veći pritisak može dovesti do pada. To su okusili Novak Đoković, Rodžer Federer i Serena Vilijams, koja je upravo zbog toga ispala u prvom kolu.
Kada se podvuče crta, tvrda podloga dovodi do najviše povreda. Međutim, ni druge podloge ne zaostaju za njom. Čest uzrok povrede bude umor, jer kada organizam čezne za odmorom, počinju da slabe glavni mehanizmi. Može se reći da nema podloge koja se posebno izdvaja. Nemaju takav uticaj na povrede kako se isprva mislilo.
Izvor: rts.rs
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0