Lagane letnje aktivnosti
🕑 3 min čitanjaKada god mogu da biram da li ću vežbati u zatvorenom prostoru ili napolju, uvek odaberem svež vazduh i prirodno svetlo. Naravno, ovo je opcija za treninge kojima nisu potrebni rekviziti (sprave, teretana). Mada, moram priznati, tegovi su moj favorit i mislim da daju najbolje rezultate. Jer kardio treningom ne možemo da izvajamo telo i izgradimo mišić, to radimo tegovima. Ali i kardio trening ima svoju svrhu. On nam pomaže kada želimo da utrošimo još kalorija, a uz to kardiorespiratorni sistem voli ovakvu aktivnost. Dakle, kardio trening treba raditi. E sada, kako, kada, koliko… Sve to zavisi od vaših želja i ciljeva.
Ako pričamo o laganim letnjim aktivnostima, preporučujem brzi hod i plivanje. Šta to znači? Većina misli da je dovoljno ako u toku dana pređu određeni broj koraka ili im posao zahteva kretanje i fizičku aktivnost. Tako često čujemo “pa u pokretu sam ceo dan; spremam po kući, idem pešaka u vrtić po dete…” Naravno, svaka aktivnost je za pohvalu i treba da smo što više u pokretu, ali ne možemo smatrati da smo odradili trening ako smo u toku dana dosta šetali (do prodavnice, vrtića, škole, posla). Trening je definisan dužinom trajanja i određenim intenzitetom a sve u skladu s ciljevima, naravno. Dakle, moramo odrediti koliko će trajati naš brzi hod bez zastajkivanja, (pešački prelaz, trafika, završavanje obaveza…) Bez toga to nije trening, u tom slučaju kažemo da smo aktivni u toku dana.
Trening je kada obučemo opremu i zapucamo brzim hodom određenu deonicu, držeći puls u određenoj zoni određeni period (zavisi od cilja treninga). Postoje tazličite zone treninga, za različite ciljeve. Na primer, svi možemo da odredimo svoj maksimalan srčani puls tako što od 220 oduzmemo godine starosti. Tako dobijemo HRmax (heart rate max) ali ta zona je intenzivna i ne možemo u njoj dugo izdržati, a nije ni lagana, što je tema ovog teksta. Da bismo imali neki efekat od te brze šetnje, i da ona ne bude samo kretanje, potrebna nam je zona 2 u kojoj koristimo 60-70 posto maksimalnog pulsa. Takva šetnja je lagana, ali ne previše, i od nje možemo imati efekte u smislu gubitka masnih naslaga.
U ovoj zoni telo koristi energiju isključivo iz masnih naslaga, a potrebno je da ta aktivnost traje 50-60 minuta. Dakle, ako osoba ima 30 godina, izračunaćemo njenu HRmax ovako: 220-30=190. To je njen maksimalan srčani puls, a onda izračunamo 60-70 posto od njega i taj puls držimo u toku celog treninga.
Da ne bih puno skretala s teme, jer bih mogla da pišem jako opširno o izboru aktivnosti i vrsti kardio treninga te o svakoj zoni ponaosob, u ovom slučaju preporučujem brzi hod. Posebno ukoliko je vaš cilj gubitak masnih naslaga i lep osećaj koji prati ovakav trening. A kada uzmemo u obzir još i da ga možemo raditi napolju, na svežem vazduhu, onda vam je jasno zašto je to moja preporuka za ove letnje dane. Naravno, ne zaboravite da uz ovaj trening odradite i još neki u teretani, jer znam da osim što želite da izgubite masti želite i oblikovane noge, ruke, celo telo. Nadam se da sam vas motivisala na aktivnost, a u nekom sledećem tekstu obećavam lak trening s tegovima. I to u video-formatu.
Do sledećeg teksta,
Danijela Banović, personalni trener i sertifikovani instruktor hatha joge
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0