Kako je nastala pizza Margarita i odakle potiče?
🕑 2 min čitanjaPica je omiljeno jelo širom sveta. Dostupna je svuda, može se naći u svakom mestu i na svakom ćošku i pogodna je za brojne situacije. Možete je jesti tokom filma, dok pratite utakmicu ili u nekom lokalu s prijateljima. Pored ukusa, to je jedan od razloga njene popularnosti.
Međutim, malo ko zna gde je i kada nastala prva pica. U ovom tekst otkrićemo kako je nastala margarita, verovatno najpoznatija pica na svetu.
Hrana za siromašne
Uglavnom se veruje da je pica nastala u Italiji. Međutim, mnogi smatraju da nema preciznih podataka o nastanku prve pica, a kao područije navodi se Mediteran. No, kroz istoriju brojni narodi su prodefilovali tim delom Evrope, pa i oni koji su uljem premazivali tanko pečeno testo, posipali ga belim lukom i različitim začinima.
Iako je danas pica jedno do najpopularnijih jela, nekada je bila hrana za siromašne. U Italiji su pekari imali zanimljiv način provere temperaturu peći: u nju su ubacivali tanko razvučeno testo. Tada je Italija imala mnogo siromašnih stanovnika, najviše na jugu, u Napulju. Pekari nisu hteli da bacaju to testo, već su ga davali siromašnima koji su na njega stavljali raznorazne sastojke. Tada se verovalo da je paradajz otrovan, ali siromaštvo i glad naterali su meštane Napulja da ga stavljaju na testo. To su prvi koraci i pice najsličnije današnjim.
Pica je postala svakodnevni obrok u Napulju. Mogla je da se pronađe svuda. Ondu su ljudi počeli da stavljaju sastojke različite od uobijačnih. Popularnost je bila vrtoglava, pa je s nje ubrzo nestala etiketa hrana za siromašne.
Margarita – najpoznatija pica na svetu
Kuvar Rafaele Espozito je tvorac pice margarita. Ime je dobila po kraljici Margariti, kojoj je Rafaele odneo novokreiranu picu. Postoji više priča zbog čega je baš njoj namenio picu. Jedna kaže da je kraljica Margarita od Savoje čula za to popularno jelo i tražila da ga proba. Druga govori da je kuvar samoinicijativno napravio picu da joj poželi dobrodošlicu u Napulj. Rafaelo je picu napravio u tri boje, time je želeo da asocira na zastavu Italije. Sastojci za tu maragaritu bili su bosiljak, paradajz i mocarela. I danas njegovi potomci čuvaju zahvalnicu kraljice, jer joj se pica mnogo svidela.
Margarita danas
Kao što smo rekli, pica je danas popularna svuda u svetu. Načini pripreme se menjaju, kao i sastojci. Tako imamo tanke pice, a i sa debelim testom. Pojavile su se pice različitih ukusa, poput vegetarijanskih, a tu su i one koje koriste ananas kao sastojak. Danas je jednostavno pronaći picu po svom ukusu. Margarita je još uvek omiljena i spada u najpopularnije.
Pica je postala simbol Italije, dnevno se ispeče oko osam miliona komada.
Recept za margaritu je 2009. godine zaštićen zakonom Evropske
Unije i nosi oznaku Specialita tradizionali garantite. Prema tome, svaka margarita sa ovom oznakom mora da se priprema na tradicionalan način i od sastojaka najvišeg kvaliteta. Testo se priprema isključivo ručno i samo pica majstori mogu da ga prave. Vreme za pečenje je precizn0: tačno 90 sekundi. Debiljna testa i korica takođe su određene.
Rođendan pice margarite slavi se svake godine u junu.
Iako je svetsko jelo, pica je simbol italijanske kuhinje.
Međunarodni dan pice je 9. januar.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0