Insulinska rezistencija – uzroci, simptomi i način lečenja
🕑 5 min čitanjaInsulinska rezistencija je stanje kada naše telo ne reaguje adekvatno na insulin, odnosno kada ćelije u organizmu postanu otporne na delovanje insulina.
Iako je ova vrsta poremećaja izlečiva uz pomoć adekvatne terapije kao i ishrane koja je ključna u procesu izlečenja, ipak problem kod ovog poremećaja predstavlja činjenica da se vrlo teško otkriva, pa tako osoba godinama može imati insulinsku rezistenciju, a da to zapravo i ne zna.
Kao i kod svakog drugog poremećaja, ukoliko se postojanje poremećaja ne utvrdi pravovremeno, može doći do pogoršanja stanja, a u ovom slučaju može doći i do dijabetesa.
Upravo zbog pomenute činjenice da insulinska rezistencija može dugi niz godina tinjati u nama, a da toga nismo ni svesni, za vas smo pripremili detaljan vodič o tome šta je insulinska rezistencija, koji si simptomi kao i kako se leči insulinska rezistencija.
Šta je insulinska rezistencija – osnovne informacije
Pre nego što damo odgovor na pitanje šta je insulinska rezistencija, valjano bi bilo da objasnimo ulogu insulina u našem organizmu.
Dakle, insulin je hormon koji luči pankreas, koji praktično omogućava ćelijama da koriste glukozu, a koju unosimo putem hrane.
Evo kako taj proces izgleda – kada unesemo hranu u naš organizam, nivo glukoze počinje da raste, a ujedno se i insulin oslobađa u krvi kako bi glukoza stigla do ćelija gde je najpotrebnija. Nakon toga, nivo glukoze ostaje u optimalnom nivou.
A sada dolazimo i do insulinske rezistencije koja se javlja kada je sposobnost reagovanja na insulin smanjena, jer glukoza ne uspeva da uđe u ćeliju.
Upravo ta nemogućnost ćelija da preuzmu glukozu iz krvi dovodi do toga da pankreas sve više i više počinje da proizvodi insulin ne bi li prevažišao tu odbojnost ćelija na insulin.
Sve ono uzrokuje povećan nivo šećera u krvi, a ukoliko se ovakva stanja zanemare vrlo lako može doći i do stanja koje se naziva predijabetes, kao i nastanka dijabetesa tip 2.
Srećom, ovaj poremećaj svrstava se u stečene poremećaje, i ono se može potpuno regulisati ali samo uz adekvatno lečenje, a akcenat je svakako na ishrani.
Insulinska rezistencija simptomi – jasni znaci koju ukazuju na postojanje ovog poremećaja
Zapravo najveći problem kod ovog poremećaja je to što su simptomi vrlo često neprimetni. Opet, to ne mora da znači da će kod svake osobe biti simptomi neprimetni pa je dobro imati na umu koji su to uobičajeni simptomi insulinske rezistencije:
- glad
- osećaj konstantnog umora
- osećaj da ste stalno žedni
- slaba koncentracija
- učestalno mokrenje
- gojaznost, povećana telesna težina
Uzroci insulinske rezistencije – faktori koji povećavaju šanse nastanka insulinske rezistencije
Konkretan uzrok nastanka insulinske rezistencije nažalost i dalje je nepoznat. Insulinskoj rezistenciji podleže gotovo svaka osoba, ali se donekle veruje da je glavni uzročnik nastanka ovog poremećaja upravo gojaznost.
Pored gojaznosti postoji i niz drugih faktora zbog kojih neka osoba ima visoke šanse za dobijanje insulinske rezistencije, a evo koji su najznačajniji uzroci insulinske rezistencije:
- gojaznost (posebno u predelu stomaka)
- nedovoljna fizička aktivnost
- konzmiranje nikotina
- visok krvni pritisak
- hroničan stres
- neadekvatna ishrana
Insulinska rezistencija test – kako se utvrđuje postojanje insulinske rezistencije
Ukoliko kod sebe primetite neke od gorenavedenih simptoma, neophodno je javiti se odmah lekaru kako bi izvršili testiranje i tako potvrdili ili odbacili postojanje ovog poremećaja.
Sam test najpre otpočinje anamnezom pacijenta, gde pacijenti iznose informacije o primećenim simptomima, tegobama, istoriju dosadašnjih bolesti i druge informacije, a zatim počinje testiranje.
Važno je napomenuti da se insulinska rezistencija ne može utvrditi jednim jedinstvenim testom, već se rade brojne analize i testovi koji će dati konačan rezultat.
A evo kako se računa insulinska rezistencija:
- Test opterećenja glukozom je jedan od testova koji se primenjuje u dijagnostifikovanju insulinske rezistencije. Suština ovog testa je da se utvrdi kako telo reaguje na glukozu. Kod ovog testa prati se stanje pre, ali i nakon uzimanja glukoze.
- Hemoglobin A1c je test kojim se utvrđuje nivo glukoze u prethodna dva do tri meseca.
- Test glukoze kojim se utvrđuje nivo šećera u krvi.
Imajte na umu da se svi testovi rade uvek u jutarnjim časovima na prazan stomak!
Insulinska rezistencija ishrana – kako se hraniti sa insulinskom rezistencijom
Ishrana kod insulinske rezistencije je prvi i najvažniji zadatak na putu izlečenja. Već smo rekli da su glavni uzročnici insulinske rezistencije manjak fizičke aktivnosti kao i gojaznost, pa je tako menjanje pomenutih navika od izuzetne važnosti.
Adekvanta ishrana kod insulinske rezistencije svakako podrazumeva namirnice sa niskim glikemijskim indeksom.
Glikemijski indeks zapravo pokazuje kako određena hrana utiče na nivo sećera u krvi, pa tako nije teško shvatiti da će namirnice sa niskim glikemijskim indeksom povoljno uticati na insulin – što je glikemijski indeks namirnica niži, to je niži i nivo šećera u krvi.
Spisak namirnica za insulinsku rezistenciju
Sada kada smo utvrdili da osobe sa insulinskom rezistencijom treba što više u svoju ishranu da uključe namirnice sa niskim glihemijskim indeksom, ostaje nam još samo da navedemo i koje su to namirnice za insulinsku rezistenciju:
- hrana bogata vlaknima, proteinima i mastima
- citrusno voće
- riba
- bobičasto voće
- kupus, karfiol brokoli i drugo povrće bez skroba
- zeleno lisnato povrće
- mahunarke
Insulinska rezistencija jelovnik – plan obroka za nekoliko dana
S obzirom na činjenicu da je adekvatna i izbalansirana ishrana ključna za izlečenje, za vas smo u nastavku pripremili plan obroka koji će vam olakšati pripremu istog, ili bar dati kako da pripremite vaše obroke.
Napominjemo da je pre svega neophodno konsultovati se sa lekarom oko plana ishrane!
Prvi dan:
Doručak – istostirati krišku crnog hleba, a zatim dodati iseckano bareno jaje i poslužiti uz papriku, a po želji uzeti i cašu jogurta.
Ručak – pasulj pripremljen sa crnim lukom, šargarepom + salata po želji.
Večera – Ovesena kaša sa bademom i sitno iseckanim jabukama.
Drugi dan:
Doručak – Premazati tunjevinu na parče integralnog hleba i dodati zelenu salatu ili masline.
Ručak – Supa od pečuraka.
Večera – Skuvati palentu i dodati mleko ili jogurt.
Treći dan:
Doručak – Na parče integralnog hleba namazati mladi sir uz 2-3 kriške ćurećih prsa.
Ručak – Skuvati sočivo, dodati šargarepu i crni luk, a po želji i paradajz sos.
Večera – Zelena salata sa tunjevinom, šargarepom, cveklom, rotkvicama, paprikama ili krastavcem.
Insulinska rezistencija lečenje – da li je insulinska rezistencija izlečiva?
Nakon potvrđivanja od strane lekara da postoji insulinska rezistencija, neophodno je krenuti sa lečenjem.
Lečenje insulinske rezistencije pre svega podrazumeva primenu lekova prepisanih od strane izabranog lekara, a najčešće se koristi lek Glucofage koji potpomaže lakšem preuzimanju glukoze iz krvi.
Međutim, tu nije kraj. Za potpuno izlečenje od insulinske rezistencije nije dovoljno samo konzumiranje lekova prepisanih od strane lekara, već je neophodna i potpuna promena loših životnih navika, odnosno načina života. Ovo se naročito odnosi na ishranu kao i na fizičku aktivnost.
Dakle, insulinska rezistencija jeste izlečiva, ali sam proces nije nimalo lak, budući da je potrebno vreme, a naročito istrajnost kako bi se došlo do željenih rezultata.
Insulinska rezistencija i trudnoća – da li je začeće moguće sa insulinskom trudnoćom?
Insulinska rezistencija može poremetiti sazrevanje jajne ćelije, uticati na ovulaciju, ali je trunoća sa insulinskom rezistencijom svakako moguća.
Kod žena koje su i pre same trudnoće imale insulinsku rezistenciju može doći do razvijanja stanja koje se naziva gestacijski dijabetes. Ovo stanje može se potpuno normalno kontrolisati uz terapiju kao i pravovremeno otkrivanje.
Uz adekvatan nadzor, redovne preglede kao i adekvatnu terapiju trudnoća može proći u savršenom redu bez neželjenih efekata kako po majku, tako i po bebu. S obzirom na to da insulinska rezistencija može biti i uzrok spontanog pobačaja, trudnicama sa insulinskom rezistencijom poklanja se posebna pažnja što uključuje redovne preglede i testiranja kod izabranog lekara.
Nadamo se da vam je ovaj tekst bio poučan i da smo uspeli da odgovorimo na sva vaša pitanja i dileme!
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0