Kako se pravilno pije probiotik i kada?
🕑 4 min čitanjaBilo da imamo stomačnih tegoba, ili nam je prepisana terapija lečenja antibioticima, upotreba probiotika je ne samo preporučena, već i neizostavna stvar. Mnogi od nas verovatno znaju samo da se probiotici uvek piju uz antibiotike, ali malo ko zna zapravo njihove benefite po naše zdravlje i kada se oni konzumiraju nevezano za antibiotike.
Činjenica je da nam antibiotici pomažu u izlečenju određene bolesti ili infekcije, ali su antibiotici isto tako najveći neprijatelji za našu crevnu floru, pa se upravo iz tog razloga i naglašava obavezno korišćenje probiotika uz antibiotike.
Dakle, znamo da se uz antibiotike uvek piju probiotici, ali da li zaista znamo šta je probiotik?
U nastavku teksta dajemo odgovore na neka od najčešćih pitanja poput: Šta je probiotik, kako se pije probiotik, kada se pije probiotik i da li postoji nekih neželjenih efekata.
Šta je probiotik – “dobra bakterija” u našem organizmu
Prema definiciji Svetske zdravstvene organizacije, probiotici su živi mikroorganizmi koji ukoliko se unesu u optimalnom broju u čovekov organizam, imaju blagodeti na njegovo zdravlje.
Reč probiotik nastao je od grčkih termina pro – što znači za, i bios – što znači život, i prema definiciji probiotici predstavljaju “dobre bakterije” u našem organizmu.
Bakterije u organizmu čoveka, bilo to dobre ili loše čine deo svih nas maltene od rođenja. Težnja svakog od nas je da naravno u našem organizmu održimo ravnotežu dobrih bakterija, međutim postoji mnoštvo faktora koji mogu narušiti našu crevnu floru.
Upravo je jedan od glavnih neprijatelja naših dobrih bakterija u organizmu antibiotik.
Kada u naš organizam unosimo antibiotike, mi ne možemo da utičemo na to da će antibiotici uništiti samo one loše bakterije, već će njihovo dejstvo uticati i na one dobre bakterije u našem organizmu.
U takvim situacijama, potrebno je da našem organizmu nadoknadimo izgubljene dobre bakterije, a na tom putu će nam upravo pomoći probiotici.
Kako deluju probiotici – koji su zadaci probiotika u našem organizmu
Na samom početku napomenuli smo da je uloga probiotika da održi ravnotežu dobrih bakterija u našem organizmu, a to je upravo i glavni zadatak probiotika.
Pored toga, primenom antibiotika u našem telu narušavaju se ne samo loše, već i dobre bakterije, pa je još jedan zadatak probiotika da nadomesti izgubljeni broj dobrih bakterija u našem organizmu.
Prostije rečeno, kada smo bolesni naš organizam napdaju loše bakterije koje narušavaju pomenutu ravnotežu i organizmu je sve teže da se izbori sa lošim bakterijama budući da se broj onih dobrih sve više smanjuje.
U tim momentima probiotici nam pomažu da našem telu pomognemo kako bi povratili broj dobrih bakterija, koje će ponovo uspostaviti ravnotežu u našem organizmu i koje će učiniti da se osećamo bolje.
Kako se pije probiotik i kada – idealno vreme za uzimanje probiotika
Kako se pije probiotik pre ili posle jela je pitanje za koje verujemo da muči mnoge od vas. Kada je reč o idealnom trenutku za uzimanje probiotika, stručnjaci i naučnici još uvek se nisu usaglasili kada se pije probiotik.
S jedne strane postoje stručnjaci koji istuči da je probiotik najbolje uzimati na prazan stomak, dok opet drugi stručnjaci navode da je najbolje uzimati uz obrok, ili nakon obroka.
Postoji čak i jedno istraživanje prema kojem se došlo do sledećih rezultata – ukoliko se probiotik unese uz obrok ili 30 minuta pre obroka, potencijal probiotika će biti mnogo veći nego ako bismo uzeli 30 minuta nakon jela budući da je u tom trenutku naš želudac već uveliko aktivan u smislu varenja hrane.
Prema svemu navedenom, idealno vreme za uzimanje anbitionika gotovo da ne postoji, osim u slučaju primene antibiotika, kada se savetuje da se probiotik konzumira 2 sata nakon uzimanja antibiotika.
Kako se pije probiotik uz antibiotik?
Danas je gotovo uobičajeno da se probiotici uvek piju uz antibiotik, a sve iz jednog prostog razloga – kako bi se uspostavila ravnoteža dobrih bakterija u organizmu, odnosno nadomestio njihov broj koji se smanjio zbog upotrebe antibiotika.
Dakle, već smo rekli da prilikom konzumiranja antibiotika u našem telu suzbijaju se ne samo loše već i one dobre bakterije, što može narušiti kako ravnotežu u organizmu, a isto tako i uzrokovati brojne druge nuspojave.
Evo odgovora na pitanje kako se pije probiotik uz antibiotik:
Upotreba probiotika je neophodna sve dok traje i lečenje antibioticima, a preporuka je da se nastavi uzimanje probiotika i nakon lečenja minimalno nedelju dana. Kada je reč o vremenu uzimanja probiotika, smatra se da je najbolje uzeti probiotik dva sata nakon uzimanja antibiotika, ali je svakako najbolje konsultovati se sa vašim lekarom kako ne biste radili ništa na svoju ruku.
Probiotik za decu – bezbedno ili ne?
Jedna od najvećih dilema za koju verujemo da muči veliki broj roditelja je to da li se probiotici mogu davati deci?
Odgovor je da, upotreba probiotika potpuno je bezbedna pa čak i od najranijeg uzrasta, i čak preporučena kod beba koje nisu dojenje radi podsticanja što boljeg imuniteta. Kao i kod odraslih, tako se i crevna flora kod mališana može narušiti, pa tako probiotici mogu pomoći da simptomi bolesti što pre prođu.
Naravno na našem tržištu postoje specijalizovani proizvodi koji su namenjeni za dečiji uzrast, a pored medicinskih suplemenata, za vaše mališane možete odabrati i prirodne probiotike poput jogurta, sira, kiselog mleka koji mogu biti odličan izvor dobrih bakterija.
Sama definicija kaže da probiotici imaju pozitivna dejstva samo ako se unesi u dovoljnoj količini, stoga je naš savet da se pre upotrebe probiotika obavezno savetujet sa lekarom kako biste postigli željene efekte!
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0