Džordž Orvel – prorok sveta u kome živimo
🕑 2 min čitanjaPisac Džordž Orvel najpoznatiji je po romanima 1984. i Životinjska farma koji se svrstavaju u klasike svetske književnosti i obavezno štivo ukoliko želite da razumete svet oko vas. Njegova misao, zapisana pre više od sedam decenija, možda najbolje opsije svet u kome živimo: „Glavna naredba u despotskom društvu je ti ne smeš, u totalitarizmu ti moraš, a konzumerska naredba je ti trebaš.“
Zvuči nestvarno, ali u periodu kad su nastala, njegova dela su delovala kao puka maštarija, fantazmagorija zadrtog levičara. Smatralo se da neće dobaciti dalje od obične naučne fantastike. Životinjska farma napisana je 1945, a roman 1984 svetlost dana je ugledao 1949. godine. Dok danas čitate ove romane, bukvalno vas obuzima jeza i deluje zastrašujuće, jer, priznali sebi ili ne, svi danas živimo taj svet. Floskula i demagogija koja svakodnevno dopire do naših čula nije ništa drugo do vešta manipulacija. Prorok sveta u kome živimo prikazuje nam užas poretka koji je prisutan u svim porama društva.
Orvel je među prvima pokazao loše strane demokratije i šta moderna tehnologija može učiniti čoveku. Njegov prikaz sistema koji kontroliše mišljenje i ponašanje ledi krv. Zvuči čudno, ali Džordž Orvel je definisao jedan rijaliti program, I to čuvenom rečenicom iz romana 1984: „Veliki Brat te posmatra“. Možda deluje nestvarno, ali kada sagledamo današnji svet, proročanstvo iz Orvelovih knjiga se obistinilo, svi dokazi su tu. Društvene mreže su otele drugačija mišljenja, ugušile svaki znak pobune.
Na planeti iščezava individualizam, a kako se stvari odvijaju, uskoro će i nestati. U njegovim knjigama vidite da su mnoga društva upravo takva, uglavnom ona najmoćnija. Najbolji primer je Indija koja najavljuje skeniranje prstiju, očiju i lica svih svojih stanovnika, a ima ih, prema podacima, oko 1,3 milijarde!
Jedan od najčuvenijih citata iz romana 1984. je: „Rat je mir. Sloboda je ropstvo. Neznanje je moć.“ Jačina ove misli najbolje se videla nakon nekoliko decenija, kada je, pričajući o borbi protiv terorista, Džordž Buš (Mlađi) rekao: „Voleo bih da znate da, kada govorimo o ratu, mi zapravo mislimo o miru”.
Svakodnevnu reviziju istorije mi živimo, jer, kako je zapisao Orvel, onaj ko kontroliše prošlost, kontroliše budućnost. Onaj ko kontroliše sadašnjost, kontroliše prošlost.
Njegov drugi kultni roman Životinjska farma prikazuje propast revolucija. Iz tog dela jedan citat možda najbolje opisuje današnjicu, ali i kompletnu istoriju čovečanstva: „Sve životinje su jednake, ali neke životinje su jednakije od drugih“.
Džordž Orvel je deo Drugog svetskog rata proveo radeći u indijskom servisu BBC-ja. Tu je pronašao inspiraciju da u knjizi 1984 britansko ministarstvo rata prikaže kao Ministarstvo istine.
Uticaj njegovih knjiga na ljude širom sveta je nemerljiv. Mnogi muzičari pronašli su inspiraciju u ovom romanu.
- Coldplay – Spies
- Rage Against The Machine-Testify
- Dejvid Bouvi-1984
- Stivi Vonder – Big Brother
- The Jam – Standards
Za raziliku od njih, čuveni sastav Pink Floyd je za svoj album Animals iskoristio roman Životinjska farma. Na njemu su kroz tri numere Dogs, Pigs i Sheep prikazali društvo. Džordž Orvel je zlatnim slovima upisan u istoriju književnosti, jer kad veliki pisci nešto stave na papir, to traje večno.
Izvor: http://42magazin.rs/
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0