Japanski monasi – hod po vatri
🕑 2 min čitanjaSvake godine druge nedelje marta odigrava se zanimljiva predstava u hramu Takao-san Jakuo-in. Hram iz osmog veka nalazi se na oko pedeset kilometara zapadno od Tokija, glavnog grada Japana. Monasi odeveni u bele bademantile ponosno mariširaju uz note koje podsećaju na zvuk morskih školjki. Recituju stihove i spremaju za ritual poznat pod imenom hi-watari, u prevodu hod po vatri.
Tačna lokacija se nalazi u podnožiju planine Takao, koja je poznata kao odlično mesto za ljubitelje pešačenja i zahtevnih šetnji. Mnogi tamo za vikend dolaze upravo iz urbanih sredina, kako zbog svežeg vazduha, tako i zbog rekreacije. Hram je izgrađen davne 744. godine, u vreme vladavine cara Šomua. Mesto je poslužilo i kao utočište budističkim monasima, i to ne bilo kojim.
Tu je, naime, nastao oblik budizma poznat pod imenom šugendo, zasnovan na obožavanju planina. Šingon budizam objedinjuje elemente taoizma i animizma. Najdisciplinovaniji sledbenici su poznati pod imenom jamabuši, u prevod “oni koji leže ispod planine“. Time se ukazuje na njihovo povlačenje od sveta tokom kojeg uglavnom praktikuju molitve i meditaciju.
Nazivaju ih i drugim imenim: šugenja, šugjoša i keza. Grub prevod ovih naziva glasio bi “individue koje su akumulirale moć“.
Monasi već vekovima sprovode ritual hi-watari. U njemu koriste element na istoku poznat kao simbol purifikacije i izvor prosvetljenja: stavljaju ga u centar rituala kako bi akumulirao svu negativnu energiju.
Kada stopalim dotaknu vatru, to, prema verovanju, omogućuje da se mnogima želje ispune. To je i jedan od razloga zašto iz godine u godinu na hiljade ljudi posećuje manifestaciju. Ova mešavina iskrenih vernika i znatiželjnika okuplja se pod nadzorom policije i vatrogasaca. Monasi putem mikrofona objašnjavaju postupke. Monah čita imena onih koji su se posvetili i kupili goma-gi.
To je drveni štap koji će biti bačen u veliki plamen. Na svakom je ispisano ime i želja (ljubav, sreća, uspeh u poslu), koju osoba želi da joj se ostvari. Drugi monah sekirom napravi pokret u vazduhu, koji zatim bude imitiran mačem. Ostali monasi bacaju strele sa četiri različite tačke. Taj postupak se smatra teranjem demona. Publika uvek kliče i aplaudira, što dodatno daje ton ovom jedinstvenom spektaklu.
Monasi se kreću oko plamena koji se diže, trudeći se svim silama da drže otvorene oči usred gustog dima. Neki proživljavaju pravi pakao, njihovi izrazi lica dovoljno govore. Purifikacija dolazi samo direktnim kontaktom. Najistaknutiji monah proglašava da je put otvoren tako što bos hoda po žaru. Ostali ga prate, samo drugačijim putem, koristeći flat-footed tehniku koja im pomaže da se ne opeku. Tek kada se žar smiri i ceo prostor ohladi, dozvoljeno je ostalima da naprave krug. Ceremonija traje čitava dva sata.
Svako od učesnika ima svoje razloga i traži nešto posebno. Za neke je to sreća i duhovni preporod. Monasima je hod po vatri povratak budističkoj prirodi i potencijalnim promenama koje to nosi. Za jednu grupu vernika to je put buđenja koje leži u srcu budizma.
Ako se Japan nalazi na vašoj listi zemalja u koje želite da putujete, posetite ovu manifestaciju. Teško da ćete negde drugde na svetu imati prilike da doživite ovako nešto. Hoćete da učestvujete? To ostavljamo vama da odlučite.
Foto:Wikipedia
Povezane vesti
Komentariši objavu
Komentari (3)
Najbolji letnji festivali širom sveta koje ne smete da propustite | Moja Praktika - 09.06.2023
[…] zadivljujuće lepote trešnjinog cveta u punom cvatu. Od piknika ispod procvetalih stabala do tradicionalnih nastupa i kulturnih svečanosti. Hanami je miran i čaroban festival koji slavi prolaznost života i lepotu […]
5 razloga zašto Japan treba da bude vaša iduća destinacija | Moja Praktika - 25.08.2023
[…] Japan kao svoju destinaciju, propuštate zaista izvanredno iskustvo. Od zadivljujućih pejzaža do bogatih kulturnih tradicija i ukusne kuhinje, Japan ima sve što vam je potrebno. Evo 5 razloga zašto bi Japan trebalo da bude […]
Istorija Japana: Od samuraja do tehnologije | Moja Praktika - 27.09.2023
[…] zemlja sa izvanrednim kontrastima i bogatom tradicijom ima istoriju koja se proteže hiljadama godina. Od neustrašivih samuraja do najsavremenije […]