Muzej iluzija – da li ste spremni za najbolju porodičnu avanturu?
🕑 4 min čitanjaAko mislite da je ovo samo jedan „selfi muzej“, mesto gde se prave luckaste fotografije za instagram, prevarili ste se. Ulazak u fascinantan svet iluzija će vam priuštiti pre svega nezaboravan doživljaj koji počiva na sumnji u sopstvena čula, ali će vas isto tako i zadiviti i zabaviti. Svet iluzija će vas potpuno zbuniti, naterati vas da razmišljate kako je uopšte moguće tako nešto, ali i obrazovati i dati odgovore na brojna pitanja iz nauke. Zato je poseta Muzeju iluzija nešto najbolje što možete sebi da priuštite. U predvidljivom svetu oslonjenom na materijalne i proverljive vrednosti, Muzej iluzija je mesto gde ništa nije onako kako izgleda i gde ni svojim rođenim očima ne možete da verujete!
Kako je sve nastalo?
Muzej iluzija je započeo kao jedinstven projekat koji je ubrzo postao jedno od najbrže rastućih obrazovnih i zabavnih mesta, sa lokacijama u više od 30 gradova širom sveta. To je, međutim, tek početak, jer projekat nastavlja da se sve više širi! Ovaj originalni koncept lansiran je u Zagrebu u Hrvatskoj 2015. godine i brzo je postao prepoznatljiv brend i vodeća atrakcija u svakom gradu u kojem je postavljen.
Muzej iluzija nudi interaktivno, impresivno i zabavno iskustvo za decu, roditelje, parove, bake i deke – savršeno, neobično i uzbudljivo mesto za sve generacije. Dok pravite fotografije u kojima se pretvarate u sitne objekte ili prepolovljene osobe, uključite sve svoje kapacitete da shvatite kako je sve ovo moguće. Zabavni i fantastični trikovi će vas naučiti o vidu, percepciji, ljudskom mozgu i nauci, tako da ćete lakše shvatiti zašto vaše oči vide stvari koje vaš mozak ne može da razume.
Kakve sve izluzije postoje?
Reč iluzija potiče od latinske reči Illusio, što znači „obmana“ i „prevara“, a vi se nalazite na mestu gde dobrovoljno pristajete na to. Štaviše, bez obzira na to što se samim dolaskom u muzej pripremljeni na ovu obmanu, vaša očekivanja će biti prevaziđena.
Iluzija je iskrivljena percepcija stvarnog predmeta ili fenomena koja dozvoljava dvosmislena tumačenja. Postoji stereotip da su prevare rezultat mentalne neravnoteže. U stvarnosti, zapravo toga nema. Ovaj muzej je dokaz da se prevare mogu javiti kod mentalno zdravih ljudi, čak kod onih koji su psihički pripremljeni na mogućnost varke.
Iluzije mogu biti fizičke, optičke, zvučne, slušne, verbalne, mirisne. Iluzije se „igraju“ sa osobenostima strukture našeg mozga i našom psihologijom. Iluzije su danas, pored svoje fascinantne prirode, i dragoceni ALATI koji pomažu da se otkriju tajne percepcije i spoznaje.
Optičke iluzije se kreću od najjednostavnijih i najklasičnijih iluzija do složenih geometrijskih struktura. Primeri jednostavnih iluzija su linije Mueller-Laiera i Ponca, koje su zapravo jednake, ali ih doživljavamo na različite načine.
Primer složenih iluzija je obmana japanskog matematičara i slikara Kokiti Sugihare: predmeti specifičnog geometrijskog oblika se odražavaju u ogledalu na sasvim drugačiji način.
Psiholog Ričard Gregori klasifikuje vizuelne iluzije kao fizičke, fiziološke, kognitivne, koje zauzvrat imaju podvrste: imaginarne, dvosmislene, paradoksalne distorzije.
Ovi različiti efekti uključuju različite mehanizme i različite nivoe neuronske obrade. Neke od najneverovatnijih iluzija zasnovane su na istom efektu istovremenog kontrasta. Teško nam je da poverujemo da dva polja imaju istu nijansu sive kada ih vidimo na kontrastnoj pozadini, kao što je Adelsonova iluzija šahovske senke. Ovaj efekat je prvi put otkriven u 19. veku i od tada naučnici pokušavaju da otkriju da li je tajna efekta u našoj viziji ili tumačenju stvarnosti.
Kako iluzije funkcionišu?
Mnoge iluzije ne zahtevaju složen ljudski mozak. Utvrđeno je da su majmuni, kao i ribe, žabe i ptice, osetljivi na neke vizuelne iluzije. Još više iznenađuje što iluzije postoje i kod insekata, čije se oči i mozak veoma razlikuju od ljudskih. Studija iz 2017. koju je sproveo stručnjak za vid Adrian Dier otkrio je da su pčele sklone Ebinghausovoj obmani, prema kojem se dve identične figure percipiraju u različitim veličinama u zavisnosti od objekata oko njih.
Nedavna studija Dejmona Klarka, neurofizičara sa Univerziteta Jejl, pokazala je da muve opažaju iluzije kretanja u kojima se čini da se fiksna geometrijska traka kreće. Istraživači su otkrili ovaj efekat u dva specifična neurona muva, a njihovi eksperimenti pokazuju da insekt i naš mozak „mogu da koriste iste mehanizme“.
Realnost je da još uvek nije mnogo otkriveno o našim iluzornim percepcijama. Zanimljivo je činjenica, deca se ređe varaju. Elena Nava, psiholog sa Univerziteta u Milanu u Bikozki, sprovela je istraživanje, prema kojem je Ebingauzova iluzija manje varljiva za decu.
Muzej iluzija – mesto gde se razvija mašta
Mnogi i ne zamišljaju koliko je njihova mašta beskonačna, koliko su različite i jedinstvene naše percepcije istog fenomena. Muzej iluzija je obrazovno-zabavno mesto, gde je moguće dobro zabaviti, ali i obogatiti svoje znanje o mnogim naučnim fenomenima. Iskustvo koje se ovde doživi motivisaće svakog posetioca da sagleda stvari i okolne objekte iz nešto drugačije perspektive.
Na kraju, možda nam ovo iskustvo pomogne da se pažljivije krećemo kroz život, jer su posredstvom društvenih medija iluzije postale deo naše kreirane svakodnevnice.
Muzej iluzija Beograd – eksponati
Muzej iluzija u Beogradu je za kratko vreme stekao veliku popularnost, što pokazuje i veliki broj fotografija podeljenih na društvenim mrežama sa ovog mesta. Iako je ovo mesto gde ugodno može da se provede jedno popodne, ima atrakcija koje su se posebno istakle.
Glava na tanjiru, obrnuta soba, Ames soba i iluzija stolice su posebno interesantne jer možete da napravite sjajne fotografije kojima ćete da zabavite sebe i okolinu. Ukoliko imate više vremena, raspitajte se kod kustosa kako se stvaraju ove iluzije i zbog čega nas mozak vara, pa ne možemo da verujemo svojim sopstvenim očima.
Muzej iluzija je zbog svega ovoga idealno mesto da provedete deo prazničnog odmora sa porodicom ili rođendan, a nije retkost da i korporacije ovde organizuju svoje team buildinge. Cena karte je simbolična, a muzej se nalazi u samom centru grada, u Nušićevoj 11.
Slika: muzejiluzija.rs
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0