Preteča modernog fudbala i ragbija
🕑 2 min čitanjaZa svaki sport koji danas gledamo vezuju se razne anegdote o njegovom nastanku. Ima tu i mitova kako bi priče dobile romantičnu notu i još više podstakle ljude širom sveta da zdušno navijaju i bodre svoju reprezentaciju ili boje svog omiljenog kluba. Teško je nabrojati koliko sportova postoji danas, a svedoci smo da se već dugi niz godina pojavljuju aktivnosti etiketirane kao sport, mada ih globalna čaršija ne priznaje.
Elem, Engleska se smatra kolevkom fudbala. Time se šepure i ne daju nikome da im to zadovoljstvo uskrati. Čak ih i ne dotiče što već decenijama izostaju uspesi. Ali ako se dobro zagrebe površina i dublje zakopa, otkriva se drugačija priča. Njeno ime je kalčo fjorentino. Preteča modernog fudbala i ragbija!
Nije lako povezati ova dva sporta, jer osim zelene površine, lopte i trčanja nemaju mnogo toga zajedničkog. Sam naziv sporta jasno ukazuje da potiče iz Italije. Teško je poverovati da ljubitelji paste i mode mogu osmisliti ovakav sport. Kalčo fjorentino se ne igra i ne održava nigde drugde na svetu.
U srcu Toskane svake godine 24. juna organizuje se manifestiacija koja se smatra pretečom današnjeg modernog fudbala i ragbija. Svakog leta u Firenci četiri ekipe predstavljaju svoje delove grada i viteški brane njihovu čast i ugled. Najslikovitiji opis ove igre dao je kralj Anri III rečima: “Previše malobrojna za ratno stanje, ali preokrutna za razonodu“.
Kalčo fjorentino se igra na trgu Santa Kroče. Dimenzije terena su osamdeset sa četrdeset metara, u ekipi ima dvadeset i sedam igrača. Ekipe čine osobe rođene u Firenci ili u toj regiji žive duže od deset godina. Navijači su prisutni, a svoje pulene slave kao heroje.
Red je spomenuti i pravila. Cilj je postići što više golova tako što se lopta prebaci preko ograde koju brani suparnički tim. Zabranjeno je udaranje protivnika dok je na podu, kao i da više od jednog igača napadne protivnika. Naravno, nema upotrebe hladnog oružaja i sličnih rekvizita da se zaustavi protivnik. Uspete li da stignete do gola, alal vera! Svi ostali vidovi odbrane su dozvoljeni, kao što su šutiranje, pesničenje i rvanje.
Postoje četiri ekipe. Santa Kroče su poznati po plavoj boji. Crvena je zaštitni znak dela grada Santa Marija Novela, Santo Spirito nose belo, dok su momci iz San Đovanija zeleni. Popularnost sporta je bila ogromna tokom 16. veka. Ipak, početkom narednog gurnut je u zaborav sve do pre nekih devedest godina kada je na inicijativu Benita Musolinija utakmica ponovo zaživela.
Na početku utakmice lopta je na sredini igrališta, a po petnaest napadača iz svakog tabora kreće u makljažu s ciljem da izmore protivnika i onesposobe što više igrača. Kada se dobar deo protivnika eliminiše, ostatak ekipe uzima loptu i kreće put gola protivnika. Važno je biti vešt i precizan prilikom gađanja gola. Jer kod svakog promašaja protivnik dobija pola boda.
Možda je jedna od najboljih stvari kod ovog događaja to što se održava samo jednom godišnje, u suprotnom ne bi valjalo, bilo bi pogubno. Pobednik ne dobija nikakvu nagradu, već samo slavu i prestiž.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Komentari (1)
Najbolja mesta za letovanje u Italiji sa decom | MojaPraktika - 23.11.2022
[…] čak bazene i igrališta za decu. Ukoliko se nađete u Firenci tokom leta, možete posetiti izuzetan događaj, jedinstven na svetu. Samo nismo sigurni koliko je za decu, jer je mešavina ragbija i […]