Rapa das bestas – rvanje sa konjima
🕑 2 min čitanjaU provinciji Pontevedra (Galicija) svake godine održava se tradicionalna manifestacija Rapa das bestas. Ništa neobično, zar ne? Međutim, kada se zagrebe malo dublje, saznajemo da ovaj događaj predstavlja, ni manje ni više, već rvanje s konjima!
Sabusedo je mesto, a jul vreme održavanja tog događaja. Ova, ruku na srce, agresivna predstava, privlači sve više turista na severozapad Španije. Podaci govore da rvanje s konjima datira još iz petnaestog veka. Muška populacija u cik zore kreće u planine da pronađe divlje konje koji žive u toj oblasti. Ulažu ogromne napore da ih sprovedu do sela, a zatim ošišaju grivu.
Tako nalažu pravila i istorija događaja. Ova manifestacija nije promakla borcima za prava i zaštitu životinja. Smatraju da je Rapa das bestas krvaviji od borbe s bikovima i da predstavlja nedvosmislen primer dominacije čoveka nad životinjama. Oni, nažalost, zaboravljaju da je u dvadeset i prvom veku čovek dominantan svuda na zemaljskoj kugli. S tim što svet već decenijama pokušava da to ublaži ili prikrije. Španija još uvek važi za područje gde je to izraženo više nego u drugim zemljama. Protivnici ove tradicije tvrde da je to anksioznost, dok suprotno mišljenje kaže da je reč o adrenalinu.
Žitelji Sabuseda uglas govore da će ljudi koji odnesu pobedu u rvanju s konjima verovatno pretrpeti više povreda nego životinja. Zanimljiv ugao gledanja. U drugim područijima Galicije takođe se slavi Rapa das bestas, s tim što Sabusedo jedini praktikuje rvanje bez konopaca. Naziv za rvača je aloitadores, koji pre početka na umu već ima projektovano nekoliko završetaka.
Naravno, dokazivanje muškosti je na listi. Na toj listi se pominje želja za uzimanjem pod svoje kompletnog krda, a mnogi tvrde da je to isključivo i samo zbog higijene konjа. Oko toga se već debatuje, jer je to prema nekima samo paravan.
Već smo pomenuli da se ide u planine i dogone konji u selo, a šta onda? U samom centru mesta oko dvesta grla se smešta u prostor kružnog oblika, pod imenom curro. Jasno vam je na šta podseća oblikom, svaka sličnost s Koloseumom je slučajna. Sve počinje odvajanjem mladih konja od giliptera. Svoje mesto oni ustupaju iskusnim igračima kojima je za obaranje odraslog konja i rvanje potrebna zavidna koordinacija. Jedan od njih pokušava da rukama obuhvati vrat konja i svojim telom mu prekrije oči kako bi ga onemogućio da vidi.
Drugi se koncentriše na njegovu glavu, dok su trećem zapala nimalo laka zaduženja oko repa, gde uvek vreba mogućnost da konj kopitama udari rvača, što je fatalan ishod u devedeset odsto slučajeva. Ukoliko svaki od učesnika bude na nivou, njih trojica će odneti pobedu i uspeti da obore konja na zemlju. Tada rvač prilazi konju i uzima deo grive i repa. Navodno u čast i iz poštovanja životinje on takođe napravi mali rez na ušima najsnažnijeg konja.
Sam događaj traje puna četri dana, a nedavno su stanovnici ovog mesta uvreli mogućnost rezervacije smeštaja. Pažnju, takođe, privlači podatak da je odnedavno i ženama dozvoljeno učestvovanje u rvanju s konjima. Ako vas put nekad tamo navede, nemojte propustiti ovaj događaj.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Komentari (1)
Najbolje destinacije za letovanje u Španiji | MojaPraktika - 22.11.2022
[…] nisu komericjalizovani i pružaju pravi doživljaj, druženje s meštanima, upoznavanje kulture i zanimljivih tradicija. Zato vam predstavljamo fenomenalna mesta koja i te kako vredi posetiti, ukoliko se ovog leta […]