Starke – od košarkaškog carstva do modne industrije
🕑 4 min čitanjaMnogi brendovi širom sveta svakodnevno se utrkuju kako bi privukli što više ljudi svom jatu. Služe svakakvim trikovima, ne bi li svoj proizvod učinili legendarnim.
Međutim, svedoci smo da nakon početnog ushićenja i pomame za nekim proizvodom, vreme brzo pregazi isti i nakon par godina, više se niko i ne seća zbog čega je nastala histerija.
Ipak, postoje i druga strana. Kada jedan brend i proizvod traju više od veka, znači da poseduje bogatu i dugu istoriju. Pišemo o čuvenim patikama Converse All Star, znane još kao Chuck Taylor All Star, legendarne starke.
Converse All Star – Istorija i zanimljivosti
Converse je od samog nastanka bio drugačiji. Davne 1908. godine, Markis Mils započeo je proizvodnju cipela koje su tada bile drugačije od ostalih, jer su u svom sastavu imale veliku količinu gume. Tako je nastala kompanija Converse Rubber Shoe, a Converse All Star je ugledao svetslost dana 1917. Upravo tada nastale su patike od platna i gume koje i dan danas nosimo.
U to vreme patike se nisu nosile, osim ukoliko niste sportista. Converse All Star se usredsredio na proizvodnju sportske obuće, namenjene prvenstveno košarkašima. Vladalo je mišljenje da su patike bez premca zbog jednostavnosti i taj trenutak smatra se prvom masovnom proizvodnjom sportske obuće u Severnoj Americi. Ipak, nisu mogli da se pohvale velikom prodajom. Bilo je sasvim solidno, ali prekretnica se dogodila 1921. godine, kada je u Converse prodajnim tim stigao Čarls H. Tejlor, čuveni Čak Tejlor.
Čak Tejlor je igrao košarku za Akron Firestones, pored toga putovao je po Americi i držao školu košarke mnogobrojnim srednjoškolcima. To je maksimalno iskoristio da upozna mlade ljude s relativno novim sportom, a uz to i promoviše patike Converse All Star. Usled njegovo uticaja, košarka i starke su rasli zajedno. Popularnost je bila sve veća, a svi viđeniji i poznatiji košarkaši su nosili Converse patike, što je doprinelo da one postanu simbol i sinonim za košarku.
Zbog doprinosa popularnosti, kompanija je odlučila za malu promenu, koja će se pokazati i te kako velikom. Dodali su 1932. godine njegovo ime u etiketu i tako je stvoren Chuck Taylor All Star! Još jedna godina predstavlja značajan datum u istoriji Converse patika, to je 1936. Tada je Čak Tejlor dizjanirao čuvene bele duboke starke sa crvenim i plavim elementima zastave SAD, povodom učešća košarkaškog tima na Olimpijskim igrama u Berlinu. Tokom Drugog svetskog rata, upravo taj model starki postao je simbol patriotizma u SAD.
NBA i Converse patike
Spajanjem Američke košarkaške asocijacije (BAA) i Nacionalne košarkaške lige (NBL), stvorena je NBA (Nacionalna košarkaška asocijacija). Tada su crne i bele starke postale zaštitni znak svih košarkaša. Pored toga, starke su bila obavezan deo obuće za sve srednjoškolce koji su voleli košarku. Popularnost je rasla vrtoglavom brzinom, zbog čega su u kompaniji rešili da 1957. godine predstave plitke starke, poznate kao oksfordke. Pojavile su se u različtim bojama i bile su popularne kod širokih narodnih masa, koje su težile opušten izgled. Converse patike su dominirale tokom šezdesetih godina, držali su 90% ukupne proizvodnje sportske obuće!
Čak Tejlor je 1968. godine dobio počasno mesto u Košarkaškoj kući slavnih i imenovan je za ambasadora košarke. Međutim, naredne godine je preminuo i paralelno s tim pojavljuje se konkurencija zbog čega Converse patike počinju da gube primat.
Zaokret i novo tržište
U toku sedamdesetih godina, kompanija Nike je ušla na tržište sportske obuće sa svojom inovativnom tehnologijom proizvodnje. Privukli su javnost novim dizajnom i time pokazali smer predstojećih godina. Tada su mnogi košarkaši odbacili starke i priklonili se novom carstvu. Converse nije mogao da se upusti u trku, već je odlučio da sportsko tržište zameni za modnu industriju. To se ispostavilo kao pun pogodak.
Predstavljeni su novi modeli starki u različitim bojama. Neke se starke su imale razne šare i printove. Na ovaj način, starke su osamdesetih i devedesetih počele ponovo da se prodaju u ogromnim količinama, jer se postale deo mnogobrojnih podkultura. Starke su postale omiljene među najvećim svetskim muzičkim zvezdama, a postale su i zaštitni znak grupa The Ramones i The Sex Pistols, a kasnije i Nirvane.
Converse patike deo su imidža raznih muzičara, od hip-hop muzike do rok pravca. Zbog neverovatnog uticaja, starke dobijaju status koji su nekada imale u košarkaškom svetu. Postaju simbol slobode i znak protesta. Deo alternativne i andergraund scene, ujedno i masovne kulture.
Zvuči neverovatno, ali početkom 21. veka, kompanija Converse je bankrotirala. Iste 2003. godine, Nike je namirisao profit i kupio Converse. Mnogi su mislili da će starke nestati, ali to jednostavno nije bilo moguće. Nike je iskoristio status starki i bogatu istoriju, što je činilo okosnicu njihove strategije. Tokom sledeće decenije, ponovo je lansirao čuvene starke i one su postale jedne od najprodavanijih modela na svetu. Tome svedoči činjenica, da je zarada u 2012. godini bila 450 miliona dolara, to znači da se jedan par starki kupovao na svake 43 sekunde!
Zašto starke i šta ih čini kultnim?
Starke su najpoznatiji model patika na svetu. Nema poznate ličnosti koja u nekom trenutku nije nosila ove patike. Elvis Prisli i Kurt Kobejn samo su jedni od mnogih. Starke su bile deo i filmske industrije, a jedan od prvih filmova gde su starke baš bile zastupljene je Briljantin. Setite se samo u kojim patikama Roki (Silvester Stalone) trči ulicama Filadelfije.
Kada se sumira i podvuče crta, jasna je njhova popularnost. Nekada su bile deo sporta, zatim hodale kroz razne podkulture i muzičke žanrove. Prisutne među najvećim svetskim zvezdama, a opet tako jednostavne. To sve čini starke vanvremenskim modelom patika. Kakva god bila budućnost patika, starke će trajati večno. One su stav i stil koji se prilagođava trenutku u kome živi.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0