Žoze Saramago- nobelovac i dragulj Portugala i književnosti
🕑 3 min čitanjaŽoze Saramago, dobitnik Nobelove nagrade, istinski je dragulj svetske književnosti. On je ujedno i prvi pisac iz Portugala koji je dobio ovu prestižnu nagradu. Pelcovan briljantnim književnim darom, svetu je ostavio brojna sjajna dela koja vredi čitati iznova.
Vanvremenski pisac poprilično kasno započinje karijeru. Prvu knjigu objavio je kada je imao samo 23 godine. Zatim sledi duga pauza od skoro 30 godina do druge knjige koja je svetlost dana ugledala u njegovim kasnim pedesetim. Njegovo prvo zanimanje nije imalo dodirnih tačaka s pisanjem. Radio je kao mehaničar. Nakon toga zaposlio se u izdavačkoj kući, a odatle započinje karijeru novinara i prevodioca.
Sprega sa komunističkom partijom imala je posledica na njegov dalji put. Bez obzira na to što je u jednom trenutku napustio pomenutu partiju, ostao je bez posla, prepušten sam sebi. U zemlji gde je u tom periodu bilo praktično neizvodljivo zaposliti komunistu da radi bilo šta. Međutim, taj splet događaja bio je izuzetno berićetan za njegovo pisanje. On nikada nije prestao da prosipa slova po papiru.
Poznat je i priznat širom sveta zbog svog magičnog stila koji se prepliće s realizmom. Neka od njegovih dela pravi su raritet i ostavljaju bez teksta čitaoce širom sveta. Roman „Godina smrti Rikarda Reiša“ duboko je i snažno povezan sa celokupnom kulturom i istorijom ove države sa Iberijskog poluostrva. Donosi nam priču koja je tačnije alter ego jednog od takođe impresivnih autora i pesnika Portugala, Fernanda Pesoa.
Saramagov roman koji izazvao najviše kontroverze objavljen je 1991. godine pod nazivom „Jevanđelje po Isusu Hristu“. Reakcije na roman stizale su iz katoličkih zemalja. Suština romana se ogleda u preispitivanju istorijskih elemenata, u ovom slučaju religije. Nezahvalno je u narednim redovima detaljnije se baviti kompletnim delom i tumačenjem, stoga je topla preporuka da se čim bude prilike uhvatite ukoštac sa stotinama ispisanih stranica.
Kakav je odjek knjiga doživela, najbolje svedoči postupak Katoličke crkve koja je izvršila pritisak na vlast u Portugalu da onemogući delu da ravnopravno učestvuje u takmičenju za Evropsku knjigu 1992. godine. Što su oni nažalost i uradili. Struka je tvrdila da bi ovo delo zasigurno odnelo pobedu, i to ubedljivu. Nastali cirkus doveo je do toga da Žoze Saramago napusti Portugal, smatrajući ovaj postupak cenzurom. Preselio se na Kanarska ostrva gde je proveo ostatak života.
Gore pomenuta dela nisu jedina vredna pažnje. Ravnopravno s njima u koloni su „Slepilo“, „Smrt i njeni hirovi“, „Kameni splav“, „Sva imena“, „Dvostruki čovek“ i druga. Osim romana, pisao je eseje, kratke priče i poeziju. Nagrada za njegov doprinos stigla je 1998. godine, kada je dobio Nobelovu nagradu za književnost. Na svečnosti je pohvaljen kao autor uz sledeće reči: “…koji nam svojim parabolama potpomognutim maštom, saosećanjem i ironijom, neprestano omogućava da ponovo razumemo varljivu stvarnost“.
Žoze Saramago je bio nepoznat van granica Portugala sve dok nije dobio Nobelovu nagradu. Danas je, iako nije među živima, poznat svuda na svetu po svojim antologijskim romanima. Napustio je svet 2010. u 87. godini. Smrt je bila iznenadna, a tome je doprinela i borba s leukemijom. Lekarski tim je smatrao a i sve je ukazivalo da oporavak ide prema planu. Zajedno sa Ohranom Pamukom, još jednim dobitnikom Nobelove nagrade, osnovao je Evropski parlament pisaca u Edinburgu (Škotska). Upravo tamo je trebalo da govori kao počasni gost u avgustu 2010, ali je samo mesec dana pre toga preminuo.
Sahrani je prisustvovalo preko 20.000 ljudi. Njegov pepeo je zakopan ispod maslinovog drveta u dvorištu fondacije koja nosi njegovo ime.
„Staklena kupola“, roman za koji se smatralo da je izgubljen, pronađen je i objavljen posthumno 2011. godine. Roman datira još iz perioda pedesetih prošlog veka.
Ostalo je samo da trknete do obližnje knjižare i krenete da uživate u delima ovog književnog maestra.
Foto:Shuttertstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Komentari (1)
Kako da objavite knjigu? Saveti kako objaviti knjigu korak po korak! | MojaPraktika - 07.11.2022
[…] mogu uticati na smisao. Tačno je, postoje pisci koji se nisu držali pravopisnih pravila, pre svih Saramago, čak su i dobili Nobelovu nagradu, ali vi ste ipak početnik. Ako ikada i dosegnete za takvim […]