Sve što vas zanima i treba da znate o botoksu
🕑 2 min čitanjaBotoks, ili botulinum toksin, je neurotoksin koji se koristi za tretiranje različitih stanja, uglavnom vezanih za mišićno-koštani sistem i estetsku medicinu. U ovom tekstu ćemo detaljno objasniti kako botoks funkcioniše, kako se primenjuje, koji su potencijalni rizici i neželjeni efekti, koliko dugo traju efekti i koliko košta.
Šta je botoks i kako funkcioniše?
Botoks je neurotoksin koji se dobija iz bakterije Clostridium botulinum. Kada se ubrizga u mišić, botoks blokira nervne signale koji uzrokuju kontrakciju mišića. Na taj način se sprečava nastanak i pogoršanje raznih stanja kao što su grčevi, spazmi, migrene, prekomerno znojenje ili bore.
Koje vrste botoksa postoje i šta se njima tretira
Postoje nekoliko vrsta botoksa, ali se u medicinske svrhe uglavnom koriste dve: Botox i Dysport. Botox se koristi za tretiranje bora i mišićnih poremećaja, dok se Dysport uglavnom koristi za tretiranje mišićnih poremećaja.
Botoks se koristi za tretiranje raznih stanja, uključujući spastičnost mišića, blefarospazam, tortikolis, mišićnu distoniju, migrene, prekomerno znojenje, kao i za estetsku korekciju bora.
Postupak primene: kako izgleda i koliko traje
Pre primene botoksa, pacijent se konsultuje sa lekarom specijalistom koji će mu objasniti proceduru, potencijalne rizike i neželjene efekte. Postupak primene botoksa traje relativno kratko, obično između 10 i 30 minuta, u zavisnosti od oblasti koja se tretira. Lekar koristi veoma tanku iglu kako bi ubrizgao botoks u mišiće koji se tretiraju. U zavisnosti od oblasti koja se tretira, lekar će primeniti različite doze botoksa.
Botoks se najčešće koristi za tretiranje bora na licu, uključujući one na čelu, oko očiju i usta. Takođe se može koristiti za smanjenje znojenja u pazuhu i dlanovima, smanjenje migrena i grčeva u mišićima vrata i leđa.
Potencijalni rizici i neželjeni efekti
Iako je botoks relativno siguran za upotrebu, postoji nekoliko potencijalnih rizika i neželjenih efekata koji se mogu javiti nakon primene. U retkim slučajevima, može doći do infekcije ili alergijske reakcije na botoks. Takođe, prekomerna primena botoksa može dovesti do smanjenja snage mišića, što može otežati gutanje ili disanje.
Neželjeni efekti koji se često javljaju nakon primene botoksa uključuju blagu bol, otok, modrice ili crvenilo na mestu ubrizgavanja. Takođe se može javiti privremena neravnoteža lica, što se naziva “botoks efekt”. Ovaj efekat obično traje nekoliko dana ili nedelja i postepeno nestaje.
Oporavak nakon primene: šta se dešava posle tretmana
Nakon primene botoksa, pacijent se može vratiti svakodnevnim aktivnostima odmah nakon tretmana. Međutim, preporučuje se da se izbegavaju naporni fizički aktivnosti, sauna i izlaganje visokim temperaturama u prva 24 sata nakon primene.
Efekti botoksa obično počinju da se primećuju nakon nekoliko dana, a puni efekti se obično postižu nakon 7-14 dana. Efekti obično traju od tri do šest meseci, nakon čega se tretman može ponoviti ako je potrebno.
Koliko dugo traju efekti i koliko često botoks treba primenjivati
Trajanje efekata botoksa varira u zavisnosti od osobe do osobe, ali u proseku traje između tri i šest meseci. Nakon toga, mišići se polako vraćaju u svoje prirodno stanje i bore se ponovo pojavljuju. Kako bi se održali efekti botoksa, tretman treba ponavljati otprilike svaka tri do četiri meseca.
Foto: Pexels.com
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0