Zašto je mikrobiom važan za izgled kože?
🕑 4 min čitanjaU poslednje vreme se često ističe važnost zdravog i raznovrsnog mikrobioma za održavanje optimalne imunološke i moždane funkcije, poboljšanje kvaliteta kože, kao i stimulaciju opšteg zdravstvenog stanja, dok naučna otkrića neprekidno dokazuju i proširuju ovu tvrdnju.
Međutim, za optimalno zdravlje, lepotu i opštu dobrobit potrebno je održavati zdravlje još jednog važnog mikrobioma – kože. Kao što je to slučaj sa digestivnim sistemom, i na koži živi kompleksan ekosistem, koji se sastoji od milijardi bakterija, gljivica i virusa, a koji utiče na njen izgled, kvalitet i funkcije.
Isto tako, održavanje ravnoteže tog živog sveta je od presudnog značaja budući da je ova biodinamična barijera, koja je u stalnoj interakciji sa spoljašnjim okruženjem, prva linija odbrane od infekcija i upala uzrokovanih delovanjem različitih patogena.
Kao naš najveći organ, opšte je poznato da se na koži reflektuje sve ono što se dešava unutar organizma. Istovremeno, promene na koži i različiti simptomi koje uočavamo u ogledalu mogu da budu rezultat promena u mikrobiomu kože. U nastavku vam otkrivamo zbog čega je mikroflora kože toliko važna za njen zdrav izgled i funkciju, kao i koji sve faktori mogu da je ugroze.
Koja je uloga mikrobioma kože?
Mikrobiom kože predstavlja barijeru čija je osnovna funkcija da zaštiti naše telo od štetnih uticaja iz okruženja. Kada je mikrobiom u zdravoj ravnoteži (između korisnih i štetnih bakterija), on optimalno vrši zaštitnu ulogu, a rezultat je dobro hidrirana, čvrsta i glatka koža ujednačenog tena.
S druge strane, kada je mikrobiom u disbalansu (ovo stanje naziva se disbioza), to se može manifestovati na različite načine i prouzrokovati pojavu brojnih simptoma, kao što su isušenost, ekcem, bubuljice, akne, psorijaza i rozacea. Disbalans mikrobioma takođe može da doprinese pojavi vidljivih znakova starenja – gubitku čvrstine i elastičnosti, smanjenoj hidriranosti, mat izgledu, neujednačenom tenu, pojavi sitnih i dubokih bora.
Osim toga, važno je znati da kožni mikrobiom ne funkcioniše izolovano. Kao što je slučaj sa osom creva–mozak (komunikacija između ova dva organa odvija se preko vagus nerva), naša creva i koža takođe komuniciraju putem ose creva–koža. Ova putanja je dvosmerna te, kao što je poznato, naš crevni mikrobiom igra ključnu ulogu u regulaciji i modulaciji imunološkog sistema. To znači da svaka promena, ili uticaj na naš imunološki odgovor, može da rezultira pojavom upale i različitim kožnim problemima.
Koji faktori utiču na mikrobiom kože?
Kao što spoljašnji i unutrašnji faktori utiču na crevni mikrobiom, isti slučaj je i sa mikrobiomom kože. Usled neadekvatne ishrane, prekomerne upotrebe sredstava za dezinfekciju, redukovanog izlaganja svežem vazduhu, kao i zbog upotrebe topičnih preparata za negu koji mogu da naruše barijeru kože, te tako i delikatan ekosistem kože, savremeni način života doprineo je pojavi disbalansa u koži.
Na koje načine održavamo balans mikrobioma kože?
Ohrabrujuće je saznanje da se raznovrsnost mikrobioma kože, kao i njegova optimalna funkcija, mogu održavati na brojne načine. Da biste to postigli, evo šta treba da radite, ali i šta da izbegavate…
Održavajte zdravlje kožne barijere
Najvažniji uslov za to jeste maksimalna hidriranost kože (površinska i dubinska). To je posebno važno ukoliko patite od ekcema, rozacee i psorijaze, stanja u kojima je barijera kompromitovana. Hranjivo ulje za kožu, bogato antioksidantima, kao što su vitamini A, C i E, pomaže u održavanju vlažnosti, dok prebiotske, probiotske i postbiotske formulacije mogu da pomognu u jačanju i ishranjivanju korisnih bakterija u koži, te da istovremeno kontrolišu razvoj i uvećanje broja patogenih sojeva. Biotički preparati za negu kože doprinose ublažavanju upale, čime se mogu sprečiti negativne posledice upalnih procesa na koži
Ne preterujte sa čišćenjem kože
Iako je pravilno i redovno održavanje higijene kože izuzetno važno, istovremeno je potrebno voditi računa i da u tome ne preterujete, te da tako uklonite sve bakterije sa kože (i dobre i loše). Zato, koristite blage preparate za čišćenje koji neće ukloniti sa kože i sebum i prirodne masnoće, jer ovi lipidi omogućavaju hidrataciju i čuvaju prirodnu funkciju barijere.
Pored toga, izbegavajte primenu agresivnih sredstava za čišćenje kože (antimikrobni i antibakterijski preparati), sapuna i preparata koji sadrže prezervative budući da sve pomenuto može da eliminiše korisne sastojke sa kože. Na sličan način, piling sredstva sa aktivnim materijama snažnog dejstva mogu da doprinesu pojavi naglašene iritacije i da pojačaju osetljivost kože. Pouzdan znak da ne koristite odgovarajuće sredstvo za čišćenje kože, ili da ga prečesto primenjujete, jeste pojava neugodnog zatezanja kože, crvenila ili izražena osetljivost.
Povedite računa o ishrani
S obzirom na direktnu vezu između creva i kože, veoma je važno fokusirati se na unos integralnih i hranjivih namirnica, koje su minimalno prerađene. Istovremeno, raznovrsnost namirnica u ishrani garancija je da ćete uneti ključne nutrijente, koji su, opet, neophodni za razvoj zdravog i raznovrsnog mikrobioma creva. Zato, uključite u ishranu dosta namirnica bogatih biljnim vlaknima koja sadrže prebiotike za ishranu korisnih bakterija mikrobioma. U njih se ubrajaju crni i beli luk, praziluk, banane i zeleno lisnato povrće.
Ove namirnice takođe su čistači digestivnog trakta, dok antiupalni nusprodukti, koji nastaju kao rezultat njihove fermentacije u debelom crevu – kratkolančane masne kiseline – takođe imaju svoju ulogu. Studije pokazuju da one jačaju crevnu barijeru i pospešuju imunološku, metaboličku funkciju, kao i zdravlje kože. Ostale korisne namirnice uključuju supu od kostiju, izvore omega-3 masti, koje održavaju vlažnost kože, kao i namirnice biljnog porekla bogate antioksidantima i vitaminima širokog spektra, koje štite kožu od štetnog dejstva slobodnih radikala.
Ne izlažite previše kožu agresorima iz spoljašnje sredine
Premda je nemoguće potpuno izbeći štetan uticaj spoljašnjih faktora sa kojima se svakodnevno suočavamo, ipak je moguće redukovati taj uticaj. Kako? Da bi se to postiglo, neophodno je ograničiti izlaganje UV zračenju, kao i delovanje različitih toksina i drugih štetnih hemijskih materija, uključujući duvanski dim. Takođe, redukcija stresa i dovoljno dug i kvalitetan san mogu da redukuju štetu. Suštinski, ovi eksterni faktori produkuju slobodne radikale, koji doprinose oksidativnom stresu – procesu koji oštećuje ćelije i DNK – za koji je utvrđeno da ubrzava starenje kože i tela.
Iako su slobodni radikali prirodni nusprodukt normalnih metaboličkih procesa, eksterni agresori sasvim izvesno mogu da povećaju njihovu produkciju. Na sličan način, topični preparati za negu kože, koji sadrže sintetičke materije, različite hemijske materije i toksine, takođe mogu da naruše ravnotežu mikrobioma kože. Upravo zbog toga je veoma važno da koristite naučno potvrđene organske formule (sa 100% prirodnim sastojcima), koje hrane i štite kožu. To će biti osnov njenog zdravlja, optimalnog kvaliteta i lepog izgleda.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0