Ideje za odlaganje i više prostora u svom domu
🕑 4 min čitanjaMalo ko od nas živi u velikoj kući u koju može da sa lakoćom smesti sve stvari potrebne prosečnoj porodici. No, koliko god da vam je prostor mali, uz pomoć naših saveta i trikova, možete ga unaprediti i pronaći prostora za nove sitnice koje vas usrećuju.
Vreme velikih porodičnih kuća i stanova polako prolazi, prenaseljeni gradovi i opštine primoravaju ljude da svoj život smeste u manje kvadrature, ali život i širenje porodica zahtevaju podjednaku količinu stvari. Transformišite svoju skromnu kvadraturu pomoću naših trikova i caka za stvaranje dodatnog mesta za odlaganje unutar već postojećeg doma. Naši saveti ne zahtevaju prevelike investicije a umnogome će vam popraviti kvalitet života i dati dodatni prostor za porodicu i ukućane.
Dubinsko čišćenje
Pre nego što se upustite u kupovinu novog nameštaja za odlaganje, probajte da što više rasteretite prostor u svom domu i da vidite šta vam je od stvari zaista potrebno, a šta vam se vuče po kući, a nema niti značajnu funkciju niti vam donosi radost. Mari Kondo, japanska stručnjakinja za raspremanje, kaže „ako vam nešto ne donosi radost, bacite ga“, te se i vi vodite ovom efikasnom krilaticom.
Donirajte odeću koju niste obukli preko godinu dana i koju čuvate „za kada smršate“, rešite se starih peškira, poklonite godinama neotvorene knjige za koje niste emotivno vezani lokalnoj biblioteci, drugarici udelite kalupe za kolače koji se ne koriste, pobacajte staru tehniku i „rashodovane“ telefone… Svako od nas se oseća sigurnije kada ima viška stvari, „za ne daj bože“, ali 50 peškira na četvoročlanu porodicu je zaista bespotrebno, a oduzeće prostora za bitne stvari. Najbolji način da očistite svoj stan od viška stvari je da ga prelazite sobu po sobu, a same sobe da podelite u zone za spremanje (na primer prvo očistite orman, pa stvari koje vam se nalaze ispod kreveta, pa komode, pre nego što pređete na kuhinju).
Skladištenje sa stilom
Različite sobe zahtevaju različita rešenja za skladištenje. Kutije i košare adekvatne za dečiju sobu neće biti odgovarajuće za dnevnu ili za kupatilo. Za dečiju sobu, grupisanje sličnih predmeta u providne kutije, uštedeće vam prostor ali i napraviti reda u životu. Povoljni providni plastični kontejneri idealan su način da na primer odložite dečije igračke, ali da uvek znate gde vam je šta. Ovaj način odlaganja omogućiće da vidite šta se nalazi u kojoj kutiji i da ne gubite vreme rovarenjem po gomiletini stvari. Za dnevne sobe, ukrasne ili pletene košare ili kutije atraktivnog printa odradiće bolji posao.
Prostore u kojima primate goste trebalo bi da krase atraktivne i funkcionalne košare, različitih veličina. Veće stavite na pod i u njima držite ukrasne jastučnice i ćebad, manje postavite na police i stolove i u njima čuvajte sitnice koje vam se inače vuku po kući, poput časopisa, ključeva, daljinskih upravljača, beleški i ostalih sitnica.
Vertikalno razmišljanje
Da biste stvorili više prostora u svom domu, potrebno je da razmišljate u svim pravcima. Bitno je da ne zanemarite prostore koji vam nisu uvek pred očima i da iskoristite svaki centimetar svog doma. Podignite pogled i vidite da li postoji mesto za police na zidu iznad kauča, koje i sami možete sastaviti pomoću šperploče i nosača. Bitno je da na visini ne držite teške predmete, poput knjiga ili velikih uređaja, radi mirnog sna i sigurnosti. Ukrasne košare postavite na podove, iskoristite kuke i ofingere na unutrašnjosti vrata u spavaćim sobama ili kupatilu.
Vertikalne police koje se samo naslone na zid i ne zahtevaju ugradu, idealno su mesto za odlaganje u svakoj prostoriji u domu. Ako vam dom poseduje stepenice, niske police postavljenje ispod njih jednostavan su način da iskoristite ovaj „mrtvi ugao“. Ako se odlučite da iskoristite viseće korpe ili kuke, trudite se da ih ne grupišete na samo jedno mesto kako vam dom ne bi izgradao prenatrpano.
Nameštaj sa prostorom za odlaganje
Komadi nameštaja koji pri dnu imaju prostor za odlaganje najbolji su izbor za domove sa manjkom prostora. Uvek birajte krevete sa donjom fiokom, klub stolove koji u sebi sadrže i police za dnevnu sobu, otomane koji se otvaraju i slično. Ako niste spremni da ulažete u nove komade nameštaja, uvek možete da iskoristite prostor ispod kreveta pomoću kutija sa točkićima, koje su mobilne i lako dostupne. Multifunkcionalni nameštaj je generalno dobra ideja za manje prostore. Na primer, modularne police za knjige se, sa odgovarajučim dodacima, mogu koristiti i za odlaganje tanjira, foto albuma, dečijih igračaka i učiniće prostor i vizuelno zanimljivijim, pored toga što će vam postati i praktičniji.
Kuke i kukice
U kukama bi mogao da leži spas za dodatni prostor u vašem domu. Nih imamo običaj najviše da koristimo u hodnicima, kuhinjama i kupatilu, ali ove principe skladištenja možete da prenesete u svaku prostoriju svog prostora. Umesto da stavljate saksije na pod, koristite viseće, vrata spavaće sobe mogu da krase atraktivne kuke za kupatilo, na koje ćete odlagati pidžame ili lakše jakne.
U dečijim sobama, kukama možete da odložite rančeve i torbe… Čak i ormanima možete da proširite prostor tako što ćete sa unutrašnje strane dodati klizne police za kuke. Prazni zidovi dnevne sobe takođe su odlično mesto da se pokače dekorativne kuke o koje ćete obesiti platnene korpice i tako stvoriti prostora za sitnice koje se stalno gube. Budite kreativni i ubacite kuku gde god vam se učini zgodnim.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0