Pravilno skladištenje zimske garderobe
🕑 4 min čitanjaProleće se oseća u vazduhu, vreme postaje toplije i pravi je trenutak da počnemo da razmišljamo o skladištenju zimske odeće i obuće. Evo koje je praktične korake korisno preduzeti…
Bilo da zimske stvari čuvamo na gornjim policama ormara, na tavanu ili u podrumu, cilj je da u garderoberu napravimo mesta za prolećne i letnje krpice koje ćemo u narednom periodu nositi svakodnevno. Osim toga, važno je i da zimska odeća sledeće sezone bude u najboljem mogućem stanju. Iako je primamljivo da džempere, jakne i toplije pantalone na brzinu ubacimo u kutije i gurnemo na tavan da tamo čekaju narednih šest meseci, ipak to ne preporučujemo. Ako odvojite vreme i svoju zimsku odeću spremite na pravi način, to će vam se i te kako isplatiti jer će vam stvari duže trajati.
Potrudite se da vaši zimski kaputi, džemperi, šalovi, kape, čizme i rukavice budu pažljivo očišćeni i oprani, potpuno suvi i pravilno složeni, jer će tako biti spremni da vas zagreju kada vam ponovo zatrebaju.
1. Operite, očistite i reciklirajte svoju zimsku garderobu.
* Operite zimske stvari ili ih odnesite na hemijsko čišćenje. Kada dugo stoji uskladištena, prljava odeća privlači štetočine poput moljaca, mogu da se razviju neželjeni mirisi ili da dođe do stvaranja buđi. Tragovi parfema, losiona, ulja za telo ili pak znoja mogu na tkaninama izazvati žute mrlje. Zato, pre nego što spakujete zimsku garderobu na nekoliko meseci, operite odnosno hemijski očistite svaki komad. Manje osetljive stvari možete oprati u mašini, dok komade od prirodnih materijala, poput vune, kašmira i svile, treba da odnesete na hemijsko čišćenje.
* Obrišite i ispolirajte cipele. Zimske cipele dolaze u kontakt sa snegom, blatom i solima koje se posipaju po putevima. Zato je važno da ih pre skladištenja dobro očistite. Uklonite nakupljenu so i prljavštinu četkom za cipele i pamučnom krpom. Ne zaboravite da kožnu obuću ispolirate i namažete zaštitnim kremama.
* Popravite ili reciklirajte oštećene komade. Dok perete i sređujete zimske stvari, dobro ih pregledajte i odložite sa strane one koje imaju oštećenja. To može uključivati kapute ili jakne na kojima nedostaje dugmad, odeću koja se na određenim mestima pocepala i cipele kojima su potrebni novi đonovi. Odnesite ih na popravku kod krojačice i obućara. Ukoliko niste zainteresovani da sredite oštećeni komad, pronađite način da ga reciklirate.
* Donirajte predmete koje više nećete nositi. Dok prebirate svoju čistu zimsku odeću i dodatke, izdvojte komade koje više nećete nositi. To može biti odeća koja vam više ne pristaje i/ili predmeti koje uopšte niste nosili tokom prethodne sezone. Poklonite ih nekome ko bi želeo da ih nosi, donirajte nekome kome je odeća potrebna ili ih prodajte putem second-hand radnji.
2. Uskladištite zimsku garderobu
* Manje osetljivu odeću složite u kutije. Velike kutije s poklopcima dobar su način da uskladištite odeću. Uredno presavijte svaki komad, pa najteže predmete, poput farmerki, dukseva i pantalona stavite na dno. Preko njih poređajte složene košulje, suknje i džempere. Umesto naftalina, razmislite o korišćenju kesica s lavandom ili mirisnih pločica od sojinog voska sa etarskim uljima kako bi vaša odeća mirisala sveže a i da biste moljce držali podalje.
* Presavijte i odložite zimske kapute i jakne. Mnogi od nas imaju naviku da zimske kapute i jakne tokom toplijeg perioda godine ostave na vešalicama i samo ih premeste u zadnji deo ormara. Međutim, ako ih ostavimo da vise tokom proleća i leta, to može izobličiti njihovu formu. Najbolji način za skladištenje kaputa i jakne jeste da ih presavijete i spremite u kutije za skladištenje. Pre toga uklonite sve predmete iz džepova i odnesite ih na hemijsko čišćenje.
* Presavijte džempere. Nije dobro ni da džempere čuvate na vešalicama. Umesto da ih okačite na ofingere, uredno ih složite. Uskladištite najteže džempere na dnu kutija za odlaganje. Lakši treba da stoje iznad njih.
Važna napomena: nemojte previše puniti kutije. Bolje je spakovati odeću tako da može da diše.
* Okačite bunde i haljine. Bunde i haljine su jedine stvari za jesen/zimu koje treba da ostanu na vešalicama. Okačite ove predmete na ofingere, a zatim ih uvucite u pamučne navlake za odeću.
* Čizme i cipele napunite papirom kako bi sačuvale oblik. Naravno, još je bolje ukoliko imate kalupe koji čuvaju oblik cipela, ali ako ih nemate, očišćenu i ispoliranu obuću možete napuniti papirima, na primer čistim papirnim ubrusima zgužvanim u loptice. Kada se pobrinete da obuća sačuva oblik, pažljivo je složite u kutije ili na gornje police ormara za cipele.
* Spakujte zimske dodatke. Šešire, kape, rukavice, šalove, zimske tašne… sve te predmete složite u kutiju za odlaganje. Ukoliko imate mesta u garderoberu, zimske dodatke možete odložiti i u posebnu fioku.
Prostor za skladištenje. Kada spakujete svu zimsku garderobu u kutije i torbe, morate pronaći mesto za njihovo skladištenje. U idealnom slučaju odeću treba da čuvate u hladnom, čistom, tamnom i suvom okruženju. Posebno je važno da kožne i krzene komade čuvate na hladnom mestu – ukoliko je prostorija isuviše topla, rizikujete da koža popuca. Vlažna prostorija će dovesti do pojave plesni. Takođe, radi lakšeg snalaženja, naznačite na svakoj kutiji šta se u njoj nalazi.
Poštujući navedena pravila, sledeće sezone dočekaće vas čista i mirisna zimska odeća koju ćete sa uživanjem nositi.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0