Arhitektonske znamenitosti gradova Evrope
🕑 5 min čitanjaEvropa je čuvena po bogatom kultrunom nasleđu i prepoznatljivim arhitektonskim zdanjima i rešenjima koja privlače ogromnu pažnju turista iz čitavog sveta. Kroz vekove svog postojanja, evropski gradovi su bili epicentri kulturnog, političkog i verskog života, što je rezultiralo raznolikim arhitektonskim pejzažom. Svaki grad ima svoje jedinstvene građevine koje svedoče o različitim epohama, vladarima i uticajima, i koje turisti doživljavaju različito, ali uvek sa oduševljenjem.
Kroz ovaj kratak vodič upoznaćemo neke od najznačajnijih građevina u poznatim gradovima Evrope, od grada svetlosti do Zlatnog Praga. Krenite sa nama u istraživanje arhitektonskog blaga Evrope!
Pariz, Francuska- Ajfelov toranj, Notr Dam, Luvr
Ajfelova kula, čelični gigant visok 324 metra, najveći je simbol Pariza i jedna od najpoznatijih građevina na svetu. Nalazi se na Marsovim poljima u centralnom delu francuske prestonice. Njena izgradnja trajala je dve godine, a svečano ja otvorena 1889. godine u svrhu promocije Svetske izložbe organizovane na stogodišnjicu francuske revolucije. Tokom izgradnje kule, njen autor Gustav Ajfel, inženjer i konstruktor, po prvi put je uveo stroge mere bezbednosti za radnike. Za dve godine nastradao je jedan radnik, što je za vreme u kome se toranj gradio bilo potpuno neverovatno. Metalna konstrukcija teška oko 7.300 tona, danas je prava atrakcija koju godišnje poseti preko 5,5 miliona ljudi.
Notr Dam, katedrala prepoznatljiva po gotskom stilu gradnje, posvećena Bogorodici Mariji, nalazi se u srcu Pariza na ostrvu Site, jednom od dva prirodna ostrva koja je u francuskoj prestonici napravila reka Sena. Izgradnja katedrale je započeta 1163. godine i bilo je potrebno više od dva veka da bi dobila izgled koji ima danas. Jedna od najpoznatijih verskih građevina na svetu u svojoj unutrašnjosti krije veličanstvene vitraže i skulpture. Poznata je i po tome što je u njoj za cara krunisan Napoleon Bonaparta.
Luvr, nekada kraljevska palata, danas jedan od najvećih muzeja na svetu, izgrađen je u obliku potkovice i u svoje vreme je bio najduža zgrada u Evropi. Među muzejskim eksponatima nalaze se neka od najvrednijih umetničkih dela, kao što su Monaliza Leonarda da Vinčija ili Miloska Venera, delo Aleksandrosa starogrčkog vajara iz Antiohije. U muzeju je svakodnevno izloženo oko 35 000 eksponata, dok ukupna zbirka u vlasništvu Luvra broji čak 380 000 predmeta. Luvr poseti oko 15.000 turista svakog dana, zbog čega nosi titulu najposećenijeg svetskog muzeja.
Pariz ima još mnogo prelepih i vrednih zgrada, ali jedan ovakav tekst svakako ne bi bio dovoljan da ih opišemo sve. Pomenućemo samo neke: Versaj, raskošna kraljevska palata sa prelepim vrtovima koja se nalazi u istoimenom predgrađu Pariza, bazilika Sakre Ker (Sveto srce) druga najviša građevina u Parizu smeštena na brdu Monmartr, Palata Garnier, operski teatar čiji stil gradnje predstavlja vrhunac neobarokne arhitekture.
Beč, Austrija – Šenbrun, Stephansdom, Hundertwasserhaus
Palata Šenbrun, danas delom pretvorena u muzej, nekada je bila letnja rezidencija Habsburške dinastije. Predstavlja remek-delo barokne arhitekture i jedna je od najvećih znamenitosti Beča. Ističe se svojim impresivnim belim fasadama, veličanstvenim vrtovima i raskošno uređenim unutrašnjim prostorijama. Unutar palate posetioci mogu obići različite sobe, uključujući i one u kojima je rođen i živeo car Franc Jozef.
Katedrala Svetog Stefana (Stephansdom) posvećena je istoimenom svecu zaštitniku Austrije. Jedan je od najvećih simbola Beča i najpoznatija verska građevina u gradu. Izgrađena u gotskom stilu, ističe se svojim impresivnim visokim tornjem i šarenim vitražima. Unutar katedrale posetioci mogu da vide razne umetničke i arhitektonske detalje, ali i grobnice austrijskih vladara.
Hundertvaserhaus je zgrada čiji je idejni tvorac bio poznati austrijski umetnik Fridensrajh Hundertvaser, po kome je i dobila ime. Predstavlja jedinstven primer ekspresionizma i ekološke arhitekture, i specifična je po svojim šarenim fasadama, nepravilnim oblicima i cveću na balkonima. Hundertvaser je imao ideju da arhitektura bude u harmoniji sa prirodom, pa otuda i raznolikost boja, nepravilnih oblika i cveća i zelenila na krovu i balkonima. Interesantan je podataka da Hundertvaser nije želeo da naplati svoj dizajn izjavivši da je za njega dovoljna nagrada to što je sprečio da se na njenom mestu pojavi neki ružan objekat. Izgradnja je trajala od 1983. do 1986. godine, a objekat danas služi kao stambena zgrada.
Teško je nabrojati sva arhitektonska blaga Beča, ali ako posećujete ovaj prelepi grad, ne biste trebali da zaobiđete dvorac Hofburg, zgradu Bečke državne opere i naravno, dvorac Belvedere.
Rim, Italija – Koloseum, Fontana di Trevi, Panteon
Verovatno ne postoji čovek na planeti koji nije čuo za rimski Koloseum. Amfiteatar iz prvog veka pre nove ere, istorijsko mesto koje i danas inspiriše ljude širom sveta. Mesto gde su se održavale gladijatorske borbe i druge javne igre, a danas simbol antičkog Rima i jedna od najposećenijih turističkih atrakcija u celoj Italiji. Prema procenama istoričara, mogao je da primi između 50 i 80 hiljada ljudi.
Fontana di Trevi je jedna od najlepših fontana u baroknom stilu koje su ikada izgrađene na svetu. Visoka je skoro 26 metara i široka oko 20 metra što je čini i jednom od najvećih, ne samo u Italiji. Poznata je i po tome što posetioci tradicionalno bacaju novčić preko ramena u nju, verujući da će se tako ispuniti njihove želje i da će se jednog dana ponovo vratiti u Rim. Procenjuje se da na taj način fontana dnevno “zaradi” oko 3000 evra.
Koloseum i fontana di Trevi su dve arhitektonske znamenitosti koje čine Rim svetski poznatim gradom. Međutim, u večnom gradu nalazi se još mnogo građevina koje plene svojom arhitekturom, poput Partenona (hrama svih bogova), Sikstinske kapele čuvene po renesansnim fresko dekoracijama i bazilike Svetog Petra, koja teritorijalno pripada Vatikanu, centru rimokatoličkog hrišćanstva.
Barselona, Španija – arhitektonski poduhvati Antonija Gaudija
Bazilika Sagrada Familia ili Sveta porodica, jedna je od najgrandioznijih svetskih građevina i remek-delo čuvenog katalonskog arhitekte Antonija Gaudija. Njena jedinstvena spoljašnjost i impresivne kule čine je najupečatljivijim simbolom Barselone. Iako Gaudijev stil karakterišu izražajne boje i ekspresivnost, rimokatoličku baziliku je ipak projektovao u gotskom stilu. Unutrašnjost Sagrada Familije je podjednako impresivna kao i njena spoljašnjost. Visoki svodovi, skulpture, mozaici i šareni vitraži dominiraju i stvaraju moćne svetlosne efekte. Bazilika još uvek nije završena a kada to bude bila (prema planovima 2026. godine, na stogodišnjicu Gaudijeve smrti) biće najviša građevina u Barseloni, sa visinom od 172 metra.
Kuća Batljo (Casa Batllo) je zapravo stambeni objekat, takođe dizajniran od strane Gaudija. Građena u stilu modernističke arhitekture, ističe se svojom neobičnom fasadom krivih linija, ali i unutrašnjim prostorima koji obiluju svetlošću, bojama i jedinstvenim detaljima. Od 1995. godine dostupna je za javnost, zahvaljujući porodici Bernat koji su kupili i obnovili zdanje. Danas je ona, kao i većina pomenutih građevina u ovom tekstu, pod zaštitom UNESCO-a.
Barselona spada u sam vrh evropskih gradova kada je turizam u pitanju, pa ako se odlučite da je posetite ne propustite da vidite i građevine kao što su La Pedrera ili Casa Mila (u prevodu “kamenolom”), koja se ističe svojom neobičnom, gotovo organskom formom i fasadom koja podseća na talas (njen autor je takođe Antonio Gaudi). Obavezno obiđite i Palatu katalonske muzike, koncertnu dvoranu koja fascinira spoljašnjim, a još više unutrašnjim izgledom.
Prag, Češka – Praški hrad, Karlov most
Praški hrad, jedan od najvećih zamkova na svetu, simbol je češke državnosti. U njemu je rezidencija predsednika Češke a ranije Čehoslovačke republike, čeških i rimskih kraljeva. U pitanju je 570m dugo i 130m široko zdanje, zapravo kompleks izuzetnih arhitektonskih građevina koji se sastoji od nekoliko velelepnih palata, crkvi, kapija i vrta i predstavlja najveći zamak na svetu. Karakteriše ga raznolikosti arhitektonskih stilova, tako da svaki posetilac lako može uočiti elemente romanske arhitekture, gotike, baroka i drugih stilova karakterističnih za prošli milenijum. Unutar kompleksa, između ostalog, nalazi se i katedrala Sv. Vita, čiji su vitraži i detalji pravo remek-delo gotičke arhitekture.
Karlov Most možda je i najveći simbol Zlatnog Praga, kako mnogi nazivaju prestonicu Češke. Datira iz 14. veka, a naziv nosi po kralju Karlu IV Luksemburškom koji ga je i podigao. Dužina mosta iznosi 517m, a širina 10m. Ukrašen sa 30 baroknih statua svetaca zaštitnika grada izgleda impozantno i pravi je mamac za turiste i jedna od najposećenijih turističkih atrakcija češke prestonice. Karlov most spaja Stari grad sa Donjim gradom preko reke Vltave. Šetnja preko njega pruža spektakularan pogled na gradsku panoramu.
Za Prag će vam biti verovatno malo i cela tri dana da biste videli sve njegove arhitektonske vrednosti. Mi vam svakako sugerišemo da nikako ne propustite priliku da obiđete Stari grad i nađete se na centralnom Starogradskom trgu koji je okružen prelepim zgradama iz različitih istorijskih epoha. Gradska većnica, crkva Svetog Nikole i astronomski sat Orloj su samo neki od bisera graditeljstva u glavnog grada Češke.
Ako ste ljubitelj arhitekture, pretpostavljamo da smo vam ovim tekstom dali dovoljno razloga za obilazak gradova širom Evrope. Njihova raznolika i jedinstvena arhitektura predstavlja neprocenjivo kulturno blago starog kontinenta. Od impozantnih srednjevekovnih dvoraca do raskošnih baroknih palata i gotičkih crkava, svaki grad nosi priču za sebe. Priču koja odražava istoriju, kulturu i umetnički pečat graditelja. Na kraju, znajte da arhitektonske znamenitosti o kojima smo pisali i koje ćete, nadamo se, nekada videti i obići, ne predstavljaju samo estetski doživljaj već i prozor u prošlost i istoriju, ali i inspiraciju za neke buduće generacije arhitekata.
Foto:Pixabay
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0