Đavolja varoš: Čudo prirode
🕑 4 min čitanjaAko volite avanture u prirodi pod velom mističnih legendi onda je Đavolja varoš pravo mesto za vas. Ovo poznato turističko mesto nalazi se nadomak Kuršumlije na obroncima planine Radan. Prostire se na 67 hektara površine i zaštićen je od strane države, a od 1995. godine, proglašen je za prirodno dobro od izuzetnog značaja i stavljen u prvu kategoriju zaštite. Jedino što Srbija ima da ponudi u kategoriji sedam svetskih čuda prirode je upravo Đavolja varoš. Ako krećete iz Novog Sada ili Beograda najbolje je Đavolju varoš posetiti u sopstvenoj režiji, jer je prilično udaljena, pa jedan dan neće biti dovoljno vremena za kvalitetno upoznavanje lokaliteta, odmor i ručak.
Kako je Đavolja varoš dobila ime?
Đavolja varoš je poznata po brojnim legendama, a naziv je dobila zbog izgleda kamenih spomenika, koji po nekima podsjećaju na ljude ili čudovišta. Ovo mesto je prava turistička atrakcija i posećuju je turisti iz celog sveta ne samo iz Srbije.
Postoji nekoliko teorija o tome zašto se ovo mesto zove Đavolja varoš. Mesto je dobilo ime po legendi o đavolu koji je navodno živeo u jednom od pećina u ovom mestu. Prema jednoj od njih, naziv proizilazi iz činjenice da su stanovnici ovog mesta bili poznati po svojoj pameti i sposobnosti da se izvuku iz svake situacije, što se đavolu nije svidelo.
Druga kaže da je mesto dobilo naziv po velikoj količini vode koja se nalazi u ovde, pa se verovalo da je đavo doveo vodu i obojio je u crveno. Treća teorija se odnosi na legendu o đavolu koji je spasio selo od požara, a zbog čega se veruje da selo ima posebnu zaštitu od đavola.
Ove tri legende nisu najpoznatije, najpoznatija je legenda o svatovima koje je Bog okamenio jer želeo da spreči incest i greh. Naime, đavo nije mogao da podnese dobrotu i mir među ljudima pa je smislio pakleni plan da oženi brata i sestru. Kada su svatovi krenuli na venčanje Bog ih je okamenio zajedno sa đavolom za nauk svima.
Gde se nalazi i kako je nastala Đavolja varoš?
Đavolja varoš je naziv za skup kamenih spomenika u južnoj Srbiji, u blizini grada Kuršumlije u Topličkom okrugu u ataru sela Đake, u dve jaruge, a to su Đavolja jaruga i Paklena jaruga. Ovih 200 zemljanih kula sa kapama su poznate po svojoj neobičnoj geološkoj strukturi i obliku, visoke su oko 15 metara. Đavolja varoš se smatra jednim od najzanimljivijih geoloških lokaliteta u Srbiji i regionu, a njena neobična struktura datira iz perioda od pre više miliona godina, tokom kojeg su se na ovom području formirali sedimenti i stene. Ova mesta su nastala usled erozije, kada su vremenom voda i vetrovi učestvovali u oblikovanju ovih kamenih spomenika.
Lekovita voda u Đavoljoj varoš
Đavolja varoš je poznata po svojoj lekovitoj vodi, koja se nalazi u izvorištu pored kamenih spomenika. Ova voda se smatra blagotvornom za ljudsko zdravlje i koristi se za lečenje različitih bolesti. Ona sadrži mnogo minerala, kao što su magnezijum, kalcijum i drugi, što joj daje specifičan ukus i boju.
Lekovita voda iz Đavolje varoši se koristi za lečenje različitih zdravstvenih problema, kao što su reumatske bolesti, bolovi u leđima i grudima, tegobe sa varenjem i mnoge druge. Preporučuje oprezan unos u malim količinama tokom dana. Pošto se radi o prirodnom izvoru vode i kvalitet može da varira u zavisnosti od vremenskih uslova i drugih faktora pa vodu treba testirati i pratiti uputstva lekara za upotrebu ukoliko imate ozbiljnije zdravstvene tegobe. Voda nije dovoljno ispitana i ne koristi se za piće.
U samom mestu postoje dva izvora mineralne vode:
- Đavolja voda
- Crveno vrelo
Đavolja voda je hladna i ekstremno kisela. Ona protiče kroz Đavolju jarugu, dok je Crveno vrelo voda sa nižim postotkom minerala.
Đavolja varoš – smeštaj
Smeštaj u Đavoljoj varoši se može naći u različitim formama, od hotela i motela do planinarskih domova i privatnog smeštaja. Preporučujemo da se smestite u hotelu Radan u Prolom Banji. U ovm hotleu imate na raspolaganju wellness i spa odmor kao i medicinske tretmane.
Kompleks ima otvoreni i zatvoreni bazen, igralište za decu i okružen je sa puno šetnih staza koje prolaze kroz šumu. Odmor za dušu i telo je zagarantovan. Takođe, odlična opcija za smeštaj je i jedan od tri hotela u Lukovskoj banji. Lukovska banja u svom sadržaju nudi obilje termomineralnih izvora i dejstvo sva 4 prirodna faktora: vode, klime, blata i gasa. Od dodatnih sadržaja tu su:
- Unutrašnji bazeni
- Spoljašnji bazeni
- Medicinski tretmani
- Wellness tretmani
- Inhalatorijum
- Kupatilo Kralja Milutina i kupatilo Šljivak
- Virovi
- Sportski tereni i balon hala
- Lukovske kolibe
- Staze zdravlja
Đavolja varoš – restorani
U mestu postoji fantastičan etno restoran koji nudi tradicionalna jela iz ovog kraja. To je restoran na otvorenom sa 80 mesta i radi od aprila do oktobra. Nude odlične jagnjeće i teleće specijalitete ispod sača. Najveća atrakcija među etno restoranima je krčma „Dva ambara“. Nalazi se pored Žutog potoka, udaljena je svega 1.5 kilometar od spomenika Đavolja varoš.
Dočekaće vas srdačno gostoprimstvo domaćina i fantastični domaći specijaliteti po receptima naših baka. Na mestu gde su 1921. godine bili stari ambari danas se nalazi restoran koji odiše posebnom atmosferom. Restoran poseduje staro ognjište, i prava je riznica etno predmeta koji su nekada bili deo svakog domaćinstva.
Đavolja varoš – film
Đavolja varoš je postala poznata i po istoimenom filmu “Đavolja varoš” iz 2009. godine, koji je bio veoma uspešan u Srbiji i šire. Film je rađen po scenariju i režiji Vladimira Paskaljevića. Učestvovao je na brojnim festivalima. Osvojio je 2 priznate nagrade, jednu specijalnu nagradu na Internacionalnom filmskom festivalu u Palm Springsu i nagradu za najbolji film na Filmskom festivalu u Trstu. Film “Đavolja Varoš” je prepun crnog humora prikazuje istinite priče iz svakodnevnice, a radnja filma proteže se kroz dva godišnja doba, leto i zimu, više priča je povezano i putevi likova iz filma se ukrste u jednom danu. junaci filma su obični narodski likovi – tinejdžeri, taksisti, preduzimači, prostitutke, nezaposleni, penzioneri, tajkuni, neostvareni umetnici, povratnici iz inostranstva i ostali.
Svakog od ovih junaka pokreću osnovni ljudski impulsi – strahovi, ambicije, frustracijie, instinkti. Likovi su autentični i svako ima svoju priču, Filomen želi da snimi film o Đavoljoj varoši, i da uzme pare od države, sažetak šta se dešava sa ostalim likovima pročitajte ovde a najbolje scene iz filma pogledajte u ovom isečku.
Đavolja varoš je mesto koje krije mnoge zanimljivosti za turiste, od mitova i legendi do prelepih pećina i planinskih vrhova, izvora lekovite vode i etno restorana sa tradicionalnim specijalitetima. Ako ste ljubitelj prirode i avanture, Đavolja varoš je pravo mesto za vas, uvrstite je u godišnji plan vašeg putovanja, zaista vredi.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0