Kineski zid – Impresivan i tajnovit
🕑 3 min čitanjaKineski zid, jedan od najveći spomenika minulih vremena, privlači milione turista iz celog sveta. Sagrađen je na severu Kine i ponosno stoji već više od 2.000 godina kao simbol veličanstvenog građevinskog poduhvata. Prvobitna namena mu je bila da štiti kineske teritorije od raznih plemena, a kasnije je služio kao carina za robu koja se prenosila takozvanim putem svile ali i za održavanje reda i discipline na samoj granici.
Bogata istorija i dan-danas nam pruža nove informacije, otkriva stvari koje se mogu naučiti. Zid su gradili miloni radnika, a neki podaci govore da je u vreme dinastije Đin 70 posto populacije učestvovalo u izgradnji njegovih prvih obrisa.
I to nije sve. U nastavku teksta nalazi se još nekoliko zanimljivih činjenica, a neke su vezane za glasine o veličini Kineskog zida, jedne od najimpozantnijih građevina koju je ljudska ruka sagradila.
Na engleskom jeziku Kineski zid se naziva Great Wall. Iako sam taj naziv nagoveštava da je zid neprekidan i da se proteže unedogled, to ipak nije slučaj. Realnost je drugačija. Elem, poznato je da u izgradnji ovog spomenika učestvovalo više dinastija. Neki delovi zidina se pružaju paralelno. U sklop Kineskog zida ubrajaju se i prirodne barijere poput reka i brda.
Možemo reći da je ono što danas vidimo novije, koliko god to zvučalo čudno. Naime, izgradnja jeste započeta u 7. veku pre nove ere, ali se u 3. veku p.n.e počelo sa spajanjem svih zidina. No, spletom raznih okolnosti prvi obrisa zida nestali su s vremenom. Od celokupne dužine od 21.196 kilometara, skoro polovina je podignuta za vreme vladavine dinastije Ming u periodu od 1368. do 1644. godine. Tada je sagrađen zid koji je služio kao štit od nomadskih plemena iz Mongolije.
Zvanični podaci ukazuju da je dinastija Ming sagradila 8.850 kilometara. U to spadaju i 6.259 kilometara koji su danas najposećeniji deo. Badaling, Mutijaniju i Jinšaling su očuvani delovi nedaleko od Pekinga i njima turisti hrle u neverovatnom broju. Badaling je popularniji zbog istorijskog obilaska Ričarda Niksona 1972. godine tokom njegove posete Kini.
Zid prolazi kroz 15 različitih regija. Nije teško razumeti da održavanje nečega toliko ogromnog predstavlja rudarski posao. Navodno je 30 posto zida izgrađenog u vreme Ming dinastije iščezlo. Napušten i prepušten surovoj sudbini, nije odoleo zubu vremena. Tokom 2014. ustanovljeno je da se samo za 10 posto zida može reći da ima prelaznu ocenu. S druge strane 74 posto se nalazi u izuzetno lošem stanju.
Nisu samo vremenski uslovi i godine razlog tome. Ljudski faktori takođe ima ulogu. U ruralnim predelima sve češće se ruše delovi zida kako bi se proširio novi put a njegov materijal se koristi za izgradnju. Postoji i crno tržište za cigle korišćene u izgradnju, a i turisti se ne libe da ukradu po koju ciglu. Svake godine se ukazuje na potrebu uvođenje dodatne zaštite, kao i edukacije o značaju ovog spomenika.
Sigurno najrasprostranjeniji mit u vezi s Kineskim zidom je onaj da se može videti golim okom iz svemira. Mit datira još od 1938. godine. Astronauti su više puta potvrdili da to jednostavno nije moguće. Kineski zid nije vidiljiv oku ni iz zemljine orbite, a kamoli iz svemira. Oni su rekli da su materijali od kojih je zid izgrađen jedan od glavnih razloga zbog kojih ga je nemoguće uočiti, jer imaju sličnu boju i teksturu kao predeli kroz koje prolazi.
Bez obzira na to koliko godina ima Kineski zid, arheolozi i dalje otkrivaju nove delove. Pre desetak godina je korišćenjem infracrvenog zraka i GPS-a otkriven novi deo koji potiče iz vremena Ming dinastije, a bio je prekriven brdima i šumama. U 2015. otkriven je deo koji se vezuje za dinastiju Đin. Čak devet delova postalo je vidiljivo usled poplava i erozije.
U 2007. godini Kineski zid proglašen je za jedno od novih sedam svetskih čuda. Našao se u izuztenom društvu, kao što su Maču Pikču, Tadž Mahal i Koloseum.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Komentari (1)
Posetite 10 veličanstvenih istorijskih mesta koja i dan danas inspirišu | Moja Praktika - 11.08.2023
[…] kroz kineski pejzaž, Kineski Zid stoji kao simbol odlučnosti i istrajnosti. Prvobitno izgrađen radi zaštite od invazija, ovaj […]