Najstarije zastave na svetu – simboli koji traju vekovima
🕑 4 min čitanjaDržavna zastava je simbol ponosa svakog naroda. Boje, amblemi – svaki detalj na državnoj zastavi ima svoju simboliku i predstavlja tradiciju i istoriju jedne nacije. Dok se za većinu zastava sveta zna tačan datum kada su ustanovljene, postoje i one koje su toliko stare da im se istorija zasniva na legendama i predanjima.
Tokom dugih decenija i vekova, zastave često prolaze kroz niz promena i prava je retkost da zastava neke zemlje izgleda isto kao kada je korišćena prvi put. Pravi primer je zastava Srbije koja je najpre bila u dve boje (crvena i plava) umesto trobojke kakva je u upotrebi u savremeno doba. Prepoznatljiva simbolika crvene, plave i bele boje i dvoglavog orla ističe borbeni i slobodarski srpski duh od Sretenjskog ustava 1835. godine. Danas je i na internetu dostupna prodaja zastava Srbije, tako da se može lako nabaviti i osim na državnim svečanostima, u prvom planu je možemo videti i na utakmicama, takmičenjima, pa i veseljima.
Iako ima tradiciju dugu skoro dva veka, srpska trobojka je među “mlađim” zastavama na svetu. A koji narodi mogu da se pohvale najstarijim državnim znamenjem? Pročitajte u nastavku.
Japan
Zastava Japana prvi put je upotrebljena u 16. veku, mada postoji mogućnost da je korišćena pre toga. Kao zvanična japanska zastava, čuvena bela površina sa crvenim suncem u centru, usvojena je 1870. godine.
Poreklo znamenja obavijeno je brojnim mitovima i legendama. Prema predanjima japanskog naroda, zemlja je osnovana 660. godine pre nove ere, a njen prvi car bio je potomak boginje sunca Amaterasu. Zbog ovog verovanja, simbol sunca je oduvek bio važan u Japanu, posebno na zastavi zemlje.
Prva zabeležena upotreba zastave sa motivom sunca u Japanu datira iz 701. godine. Međutim, istinitost ovih istorijskih izvora se često dovodi u pitanje. Zbog toga se najstarijom postojećom japanskom zastavom smatra ova koja datira “samo” iz 16. veka.
Holandija
Zastava Kraljevine Holandije prvi put je upotrebljena 1572. godine, a zvanično je usvojena u 20. veku (1937. godine). Glavne boje su crvena, bela i plava, a moderna varijanta zastave je zapravo varijacija prinčeve zastave, odnosno zastave koju je koristio Vilijam III Oranski u holandskoj pobuni protiv kralja Filipa II od Španije tokom kasnog 16. veka. Prvobitno, ova trobojna zastava je bila u narandžastoj, beloj i plavoj boji.
Gornja narandžasta traka promenjena je u narandžastu posle 1630. godine. Međutim, mnogi Holanđani i danas preferiraju ovu “staru” verziju, pa se ona nezvanično prikazuje na sportskim događajima u Amsterdamu i širom zemlje, kao i na Olimpijskim igrama.
Švedska
Plava zastava sa žutim nordijskim krstom zvanično je državni simbol Švedske od 1906. godine. Međutim, prvi put je upotrebljena oko 1562. godine, a postoji verovatnoća i ranije. Zapravo, postoji nekoliko priča o poreklu švedske zastave. Pojedine teorije sugerišu da su plavu i žutu zastavu koristili na švedskom kraljevskom dvoru još u 13. veku. Prema drugim tvrdnjama, boje zastave inspirisane su današnjim švedskim grbom iz 1442. godine.
Nekoliko najstarijih sačuvanih švedskih zastava pokazuje da su boje rane zastave zapravo bile plavo-bela. Prema legendi, zlatni krst na plavoj pozadini prvi je upotrebio kralj Erik IKS, koji je navodno video zlatni krst kako se pojavljuje na nebu kad je ulazio u Finsku tokom Prvog švedskog krstaškog rata 1157.
Švajcarska
Švajcarska zastava je dosta slična švedskoj, s tim što je u pitanju crveno polje sa belim krstom. Premda je zvanično usvojena 1889. godine, smatra se da je upotrebljena prvi put i pre 1470. godine. Poznata je još i kao jedna od samo dve četvrtaste zastave suverene države na svetu (druga pripada Vatikanu, državi u gradu Rimu).
Postoji nekoliko različitih legendi o poreklu švajcarske zastave, a sve datiraju iz 12. i 13. veka. Iako je zvanično zastava kvadratna, švajcarski brodovi, čamci i nevladina organizacije često ističu pravougaonu verziju. Zanimljivo je da je simbol Crvenog krsta (crveni krst na beloj pozadini) zapravo direktna suprotnost švajcarskoj zastavi. Naime, na prvoj Ženevskoj konvenciji odlučeno je da se na ovaj način oda počast osnivaču Crvenog krsta Švajcarcu Henriju Dunanu.
Škotska
Prema legendi, zastava Škotske datira još iz 832. godine nove ere. Ovo predanje svedoči o kralju Angusu Maku Fergusu, koji se molio Bogu za pobedu u bici i potom video na nebu oblake kako formiraju beli dijagonalni krst. Ipak, istorija beleži da je zastava ovakvog izgleda prvi put upotrebljena oko 1286. godine, dok je zvanično usvojena u 15. veku. No, bez obzira kada je krst Svetog Andrije prvi put upotrebljen, škotska zastava je jedna od najstarijih zastava na svetu.
Letonija
Letonska zastava izgleda slično mnogim najstarijim zastavama na svetu, koje takođe imaju crveno-belu šemu boja. Iako se ne zna sa sigurnošću kada je crveno-bela zastava prvi put korišćena u Letoniji, postoje istorijski dokazi koji pokazuju da je zastava mogla da se koristi još u 13. veku. Naime, prvi put se pominje u rimovanoj hronici Letonije, gde se navodi da je zastava korišćena 1279. godine tokom bitke između drevnih letonskih plemena.
Prema legendi, crvena lativska zastava predstavlja krv letonskog poglavice koji je ranjen u borbi i umotan u beli čaršav. Beli deo prikazuje gde je poglavica ležao dok su dve ivice bile umrljane njegovom krvlju.
Zvanično, zastava je usvojena 1918. godine, a korišćena je sve do sovjetske okupacije Letonije 1940. godine, da bi ponovo usvojena kao državni simbol 1990. godine (nakon raspada SSSR-a).
Danska
Danska zastava ili Danebrog (Dannebrog) neretko se navodi kao najstarija postojeća zastava na svetu. Veksilolozi pretpostavljaju da je upotrebljena prvi put 1219. godine, a verovatno i ranije. Ipak, godina zvaničnog usvajanja ja 1625.
Crvena zastava sa belim nordijskim krstom poznata je još i kao najstarija nacionalna zastava koja se neprekidno koristi, što je zabeleženo i u Ginisovoj knjizi rekorda.
Prema legendi, zastava je pala sa neba tokom bitke u Lindanisu u Estoniji. Iako se legenda možda pojavila oko 1500. godine, postoje dokazi da su Danci koristili crvenu zastavu sa belim krstom od 1340. do 1370. godine. Danebrog je prikazan u grbovniku iz tog vremena pored grba kralja Danske.
Među “kandidatima” za najstariju zastavu nalaze se i zastave Austrije, Albanije, te Norveške. Premda je pisanih dokaza mnogo, stručnjaci stalno proveravaju verodostojnost činjenica tako da se raspravi o statusu najstarije zastave ipak ne vidi kraj.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0