Dve biblioteke sveta koje prosto oduzimaju dah
🕑 4 min čitanjaSvaki zaljubljenik u knjige mašta da šeta najvećim i najlepšim bibliotekama sveta sa bezbroj knjiga koje se šepure na policama i mame da ih pročitamo. Širom planete postoji sijaset biblioteka koje oduzimaju dah. Tema današnjeg teksta su dve biblioteke, a nalaze se u Evropi i Južnoj Americi.
Ukoliko budete imali prilike da posetite Argentinu i njen glavni grad Buenos Ajres, najljubaznije vas molimo da ovo mesto uvrstite na vašu listu. Možda nije najveća biblioteka na svetu, ali sigurno spada među najlepše, a verovatno je i najlepša. Čuvena Ateneo Grand Splendid!
Nekadašnji teatar, zatim bioskop, a danas biblioteka i knjižara. Pravi raritet predstavlja činjenica da je originalni izgled sačuvala do dan-danas. Plafon ukrašen freskama, elegantni polukružni balkoni i stare crvene zavese na pozornici očuvani su perfektno. Sve to je deo vizije arhitekata Pero i Tores Armengol, a otvorena je 1919. godine.
Tokom najslavnijih dana nekadašnji teatar ugostio je neke od najvećih tango legendi, kao što su Karlos Gardel, Fransisko Kanaro, Roberto Fripo i Ignasio Korsini. Davne 1929. godine tadašnji teatar je doživeo prvu transformaciju i postao bioskop, a sve u želji da se izdvoji i pokaže svu svoju raskoš time što u prestonici Argentine prvi prikazuje filmove sa zvukom.
Kako su današnji stubovi kulture uzdrmani i na staklenim nogama, takav scenario nije mogao da zaobiđe ovo skladište knjiga, pravu umetničku oazu. Stigla je 2000. godina i impresivna biblioteka se našla na rubu propasti usled loše ekonomske situacije. U pomoć je pritekla grupa Ilhsa i svojom investicijom spasla čarobni svet knjiga. Ista grupacija poseduje otprilike četrdesetak knjižara. Zahvaljujući njima, žitelji Buenos Ajresa imaju kutak za sve ljubitelje knjiga i obožavaoce pisane reči.
Nalazi se u delu grada koji se zove Rekoleta. U jednom delu je kafić, gde se možete osvežiti i odmoriti ali i uživati u čitanju omiljene knjige. Ateneo Grand Splendid u posedu ima hiljade i hiljade knjiga, a kakvu turističku atrakciju predstavlja govori podatak da je tokom godine poseti preko milion ljudi. U skoro svakom turističkom vodiču ili blogu Ateneo Grand Splendid je opisan kao nešto najdivnije, jedinstvena i najupečatljiva biblioteka na svetu.
Argentina je širom sveta poznata kao meka čitanja knjiga. Buenos Ajres se izdvaja kao grad s najviše knjižara na svetu po glavi stanovnika. Ovde nije reč o online prodavnicama, već isključivo knjižarama i bibliotekama na ulici, a ima ih više od sedamsto.
Najmlađi, takođe, imaju svoj kutak, s tim što su sva dela isključivo na španskom jeziku. Odrasli već mogu pronaći štivo na engleskom, ali izbor nije bog zna šta. Januar, februar i oktobar su najpopularniji meseci za posetu prestonici Argentine. Iskreno, kada god da odete, čeka vas Ateneo Grand Splendid, umetiničko delo, parče istorije koje diše već 100 godina. Vek!
Pravi je trenutak da se preselimo u Evropu, tačnije na njen sever.
Dobro došli u biblioteku Oodi, ponos nacije. Dobro došli na mesto koje nudi više od pukog iznajmljivanja knjiga. Upoznajte simbol države čiji stanovnici čitaju najviše knjiga po glavi stanovnika na svetu.
Biblioteke već skoro jedan vek zauzimaju važno mesto u Finskoj kulturi, približno pola populacije koristi usluge koje nude ove institucije i to najmanje jednom mesečno. Ništa nije slučajno, sve proizilazi iz davno donesenog akta, koji je za cilj imao promovisanje učenja i širenja svesti o značaju edukacije koja ima fundamentalno mesto u društvu. Oodi biblioteka je otvorena prošle godine, a njen glavni cilj je da čarobni svet knjiga približi novim generacijama koje stasavaju u Finskoj.
Samo četiri meseca nakon svečanog otvaranj, biblioteka Oodi je dočekala milionitog posetioca. Već nakon deset meseci broj poseta je premašio impozantna dva miliona.
Na dnevnom nivou biblioteku poseti oko 8.000 ljudi. Tokom najposećenijih dana, broj vrtoglavo raste i dostiže 20.000. Jedna od najvećih književnih nacija, koja broji 5,5 miliona stanovnika, godišnje iznajmi 68 miliona knjiga!
Interesantan je i podatak da knjige čine samo jednu trećinu velelepnog zdanja. Prizemlje predstavlja otvoren prostor, dok je gornji nivo osmišljen kao miran deo za čitanje i nazvan je Raj za knjige. Uz omiljeno književno delo posetioci tu mogu neometano da uživaju.
Deo između prizemlja i gornjeg nivoa konstruisan je za ostale aktivnosti. Odtle se pruža impresivan pogleda na kompletan prostor. Moderno odelo biblioteke predstavlja omaž prošlosti Finske, a sa druge strane gledanje u budućnost, šta biblioteka može i treba da bude. Oodi zahteva od svojih građana da se uzidgnu i nastave da koračaju napred u pohodu koji nikad ne sme da se okonča. Pohodu na obrazovanje.
Pomenuli smo da knjige nisu jedina razonoda. Oodi nudi mogućnost slušanja muzike, kuvanja, igranja raznih igrica i na prvom mestu druženja. Biblioteka se nalazi u centru Helsinkija, prestonice Finske. Značaj ovog poduhvata možda se i najbolje ogleda u rečima gradonačelnika Jana Vapaavurija: “Od samog početka shvatili smo da su ljudi jedini pravi prirodni resursi koje imamo“.
Na svetskom takmičenju održanom u Atini za javnu biblioteku godine Oodi je dobila priznanje za najbolju u 2019. U konkurenciji se ukupno našlo 16 zdanja. Nagrada se dodeljuju za novoizgrađene biblioteke ili one koje imaju višestruku namenu, ali zadržavaju suštinu.
Ima još biblioteka vrednih pomena, ali nanese li vas put u Helsinki, znate šta vam je činiti. Direktno u centar grada, pravac u Oodi. Uživajte, ovakva mesta su pravi raritet.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Komentari (1)
Porto – Prestonica hrane i Hari Potera | MojaPraktika - 01.08.2022
[…] se jednom od najlepših biblioteka na svetu. Čim kročite u nju, shvatićete o čemu je reč. Potiče još iz 1881. godine, kada su braća […]