Praktični saveti za putovanje automobilom u inostranstvo
🕑 5 min čitanjaVožnja automobila u inostranstvu je za gotovo svakog vozača izazovno iskustvo, pogotovo ako prvi put sedite za volanom izvan granica Srbije. Sasvim razumljivo s obzirom na nepoznavanje terena i različite saobraćajne propise, počev od ograničenja brzine pa do obavezne opreme koju morate imati u vozilu. Ipak, to ne bi trebalo da vas spreči u nameri da se oprobate kao vozač u nekoj stranoj zemlji, bilo da ste krenuli na odmor ili na poslovni put.
Bitno je pre svega da sve dobro isplanirate i da se temeljno pripremite. To je jedini način da u potpunosti uživate u vožnji. Pre nego što krenete, informišite se o svim važnim detaljima o zemlji u koju putujete, od toga da li vam je potreban pasoš pa do saobraćajnih propisa. Evo nekoliko praktičnih saveta za putovanje automobilom u inostranstvo koji vam mogu biti od koristi.
Proverite i pripremite automobil za putovanje
Provera ispravnosti vozila je od ključnog značaja kako biste bezbedno i udobno putovali. Pre svega treba proveriti tehničku ispravnost automobila. Signalizacija, pritisak u pneumaticima, nivo ulja u motoru i nivo rashladne tečnosti – sve ovo možete proveriti i sami. Sa druge strane, testiranje kočionog sistema je nešto zbog čega treba posetiti servis.
Za sve ove provere neće vam biti potrebno mnogo vremena, a na taj način maksimalno smanjujete mogućnost da vas vozilo ostavi na putu. Svaki ozbiljniji kvar znači da ćete morati da angažujete šlep službu, a situacija je komplikovanija ukoliko vam se peh dogodio u inostranstvu.
Usluge šlepanja vozila mogu biti poprilično skupe u okolnim zemljama kao što su Mađarska ili Austrija, pa je naš savet da ako već morate, pomoć potražite od neke firme iz Srbije. Na primer, ako se sa neispravnim vozilom nalazite na teritoriji našeg severnog suseda i potrebna vam je šlep služba iz Mađarske, isplativije vam je da sačekate da vozilo dođe po vas iz Beograda, jer se u svakom slučaju cena obračunava prema ukupnoj kilometraži koju će vozilo preći, a naše agencije naplaćuju osetno nižu cenu po kilometru.
Naravno, dobra priprema automobila će smanjiti mogućnost da vam se bilo kakva neželjena situacija ove vrste dogodi. Kada ste proverili tehničku ispravnost vozila uverite se i da imate svu dodatnu opremu koju zahtevaju propisi u zemljama kroz koje putujete. U većini slučajeva biće vam potrebna oprema koju inače po zakonu morate imati i u Srbiji. Međutim, u nekim zemljama poput Grčke, zakonodavne vlasti su predvidele i obaveznu upotrebu PP aparata (kod nas obavezan samo za kamione i u vozilima za prevoz putnika).
Proučite saobraćajne propise za zemlje kroz koje vozite
Zakoni i saobraćajni propisi, bez obzira koliko se teži da budu usaglašeni, razlikuju se od zemlje do zemlje, pa nije naodmet da se pre nego što krenete na put upoznate sa propisima u zemljama kroz koje prolazite.
U nekim zemljama će vam biti potrebna međunarodna vozačka dozvola, a često se razlikuje i ograničenje brzine na auto-putevima. Kod nas je, na primer, maksimalna dozvoljena brzina na auto-putu 130km/h, baš kao i u Hrvatskoj, Austriji ili Nemačkoj. U Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji ne smete voziti brže od 120km/h, dok u Bugarskoj i Poljskoj ograničenje je čak 140km/h.
U pojedinim državama odnosno gradovima, poput Pariza, biće vam potrebna eko nalepnica kako biste mogli da uđete u određenu zonu. U nekim zemljama poput Srbije, Italije, Švajcarske ili Slovenije obavezna su dnevna odnosno kratka svetla, dok u Grčkoj, Francuskoj ili Nemačkoj to nije obaveza. Postoje i zemlje u kojima su dnevna svetla obavezna samo tokom zimske sezone, kao što je, na primer, Hrvatska.
Potrudite se da prikupite što više informacija o saobraćajnim propisima zemalja kroz koje prolazite. Što više budete znali, manja je verovatnoća da ćete dobiti kaznu. Podsećanja radi, kazne za prekoračenje brzine ili ne vezivnja pojasa mogu biti prilično velike u inostranstvu. Ponekad i po nekoliko stotina evra!
Upoznajte se sa rutom kojom ćete voziti
Svakako vam savetujemo da preuzmete neku od aplikacija koja će vam koristiti za navigaciju, a još bolje je ako u vašem automobilu imate navigacioni sistem. Ipak, čak i ako ste opremljeni svom tehnologijom, izdvojite malo vremena i upoznajte se sa rutom kojom ćete ići.
Ako planirate obilazak više destinacija, napravite detaljan plan za optimizaciju puta. Iskoristite mogućnost interneta i alata kao što su Google mape kako biste okvirno dobili informaciju o vremenu koje vam je potrebno da stignete do odredišta. Uzmite u obzir faktore ograničenja brzine, ali i eventualnu gužvu na putevima, posebno na graničnim prelazima.
Imajte na umu da su u vreme letnjih meseci ili tokom praznika gužve na graničnim prelazima izuzetno velike. Tako se može dogoditi da na granici sa Mađarskom, Hrvatskom, Bugarskom ili Severnom Makedonijom čekate i po nekoliko sati.
Takođe, dobro bi bilo da isplanirate gde ćete se zaustaviti kada pravite pauzu u vožnji. To mogu biti benzinske stanice, ali i moteli ako vam je potrebno da prespavate ili nešto prezalogajite. Sa druge strane, možda želite da krenete ranije i da obiđete neke interesantne znamenitosti koje se nalaze duž vaše rute.
U svakom slučaju, što bolje isplanirate putovanje i upoznate se sa rutom kojom idete, više ćete uživati u putovanju.
Navigacija je neizostavna oprema ako automobilom idete u inostranstvo jer će vam pomoći da lakše stignete do odredišta tako što će umesto vas izabrati najkraće i najlakše rute. Osim što ćete brže i bezbednije stići, na taj način ćete verovatno potrošiti i manje goriva, pa će vam i ceo put biti jeftiniji.
Generalno, postoje dve opcije za navigaciju.
Prva je da klasičan GPS uređaj koji se montira u automobilu. Ukoliko ga nemate možeta ga kupiti ili iznajmiti.
Druga opcija je da instalirate odgovarajuću aplikaciju na vašem pametnom telefonu. Google Maps, Apple Maps ili Waze su možda najpoznatiji softveri, ali postoji i veliki broj drugih. Većinu njih možete koristiti i offline, kada nemate pristup internetu. U tom slučaju potrebno je da unapred preuzmete mape za putanju kojom želite da se krećete.
Većina navigacija pruža mogućnost da u realnom vremenu dobijete informacije o stanju na putevima i na ruti kojom vozite. I ne samo to, ako želite možete da locirate i mesta za odmor, prodavnice, restorane, motele, benzinske stanice i znamenitosti u blizini puta.
Pravite redovne pauze i obavezno stanite kada osetite umor i pospanost
Pravljenje redovnih pauza tokom dužih vožnji je veoma važno kada je u pitanju vaša i bezbednost vaših saputnika i drugih učesnika u saobraćaju. Pauze su od suštinskog značaja kako biste se odmorili i osvežili tokom dugog puta.
Dugotrajna vožnja može dovesti do umora, što dovodi do pada koncentracije i značajno smanjuje vašu sposobnost za upravljanje automobilom. Ako ste premoreni, vaš um i vaše telo neće moći da reaguju blagovremeno u slučaju neke iznenadne situacije, a pospanost je jedan od vodećih faktora koji dovode do saobraćajnih nezgoda.
Zato obavezno na svaka dva sata neprekidne vožnje napravite pauzu od 15 minuta. Ukoliko osetite umor, učinite to i ranije. A ako putujete do dalekih destinacija, duže od 1000 kilometara vašim autom, razmislite o prenoćištu.
Putovanje automobilom u inostranstvo je ne samo prilika za otkrivanje novih destinacija i avanturu, već i sjajna mogućnost da razvijete veštine upravljanja vozilom, ali i da steknete vozačko samopouzdanje. Planiranje i priprema su ključni faktori koje morate uzeti u obzir kako bi sve proteklo u najboljem redu. Uživajte u svakom trenutku putovanja, ali pre svega budite odgovorni, pažljivi i obazrivi u vožnji.
Foto:Unsplash
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0