Zašto je važno da imate osiguranje kada putujete?
🕑 4 min čitanjaMožda mislite da nije važno da imate osiguranje kada putujete i da je to nepotreban trošak. Varate se, jer niko ne može znati šta će se i kada desiti, a stvari se dodatno komplikuju kada se nađete u stranoj zemlji.
Važno je da imate osiguranje kada putujete – evo i zašto
Zbog raznih nezgoda koje se mogu dogoditi, počevši od povreda, zubobolje, stomačnog virusa i preloma ruku ili nogu, preko hitnih medicinskih stanja opasnih po život, do izgubljenog prtljaga ili nepredviđenog otkazivanja leta – da ne zaboravimo i koronavirus – putovanje bez osiguranja je poput ruskog ruleta. Zato navodimo razloge zbog kojih je važno da imate polisu osiguranja kad krećete na put, kao i koje opcije osiguranja postoje i šta one tačno pokrivaju…
Putno zdravstveno osiguranje sa asistencijom
Putno zdravstveno osiguranje će vam pomoći da pokrijete troškove lečenja ako se razbolite ili povredite tokom putovanja. Ono pokriva troškove pružanja neophodne medicinske pomoći zbog iznenadne bolesti ili povrede, što uključuje ambulantno lečenje, nabavku lekova i sanitetskog materijala, hitan prevoz do najbliže bolnice, bolničko lečenje, neophodne dijagnostike, neodložne operacije zbog akutnog stanja, stomatološke usluge u slučaju iznenadne zubobolje, kao i ostale troškove u skladu sa uslovima osiguranja. Osiguranje je moguće ugovoriti kao individualno, porodično ili grupno. Putno zdravstveno osiguranje može se kupiti i sa pokrićem za Covid-19.
Pored troškova lečenja i prevoza osiguranika, osiguranjem su obuhvaćene i usluge asistencije, i to:
1. medicinska asistencija – pružanje informacija i pomoći 24 sata dnevno, organizacija hitne zdravstvene pomoći, organizacija neophodnog prevoza osiguranika do bolnice/klinike, odnosno nazad u zemlju, organizacija prevoza posmrtnih ostataka u slučaju smrti osiguranika;
2. putna asistencija – informisanje u slučaju gubitka ili kašnjenja prtljaga, informisanje o zemlji u koju se putuje, informacije u vezi sa rent-a-car uslugama i dr.;
3. pravna asistencija – organizovanje pravne pomoći (upućivanje na advokata) kad je osiguraniku neophodna pravna zaštita, upućivanje na predstavnike lokalnih organa, ambasada, konzulata, obezbeđivanje usluga prevodioca, administrativna pomoć u vezi sa putnim ispravama (troškove honorara advokata plaća osiguranik, kao i troškove prevoda).
Čitajte i ono sitnim slovima
Ukoliko imate hroničnu bolest (epilepsiju, dijabetes, povišen krvni pritisak, kancer, astmu), obavezno to spomenite u osiguravajućoj kući prilikom zaključivanja polise kako ne bi došlo do neprijatnog iznenađenja da polisa ne pokrije troškove lečenja u inostranstvu. Zapamtite, niko vas nigde neće pitati od čega bolujete, važno je da se setite da to sami kažete.
Takođe, raspitajte se da li postoje neki skriveni troškovi koje ćete morati sami da pokrijete u inostranstvu i – ukoliko postoje – da li će biti refundirani prilikom povratka u zemlju. Što se tiče refundiranja novca po povratku, to možete uraditi samo uz fiskalne račune i medicinsku dokumentaciju, koji predstavljaju dokaz o bolesti i troškovima lečenja.
Na polisi osiguranja postoji broj asistentske kuće koji je osiguraniku dostupan 24 sata sedam dana u nedelji. Operater koji se javlja na poziv govori srpski i upućuje osiguranika na najbližu zdravstvenu instituciju sa kojom osiguravajuća kuća ima ugovor. Ukoliko je potrebna pomoć sanitarnog vozila, na to osiguranik ima pravo.
Ako vam se u inostranstvu dogodi nesreća ili, ne daj bože, smrtni ishod, putno zdravstveno osiguranje treba da pokriva troškove prevoza nazad u zemlju.
Osiguranje u slučaju otkaza putovanja
U poslednjih nekoliko godina ovo je veoma aktuelna polisa osiguranja. Ona pokriva situacije kada zbog nepredviđenih obaveza morate da otkažete putovanje koje ste već ugovorili sa turističkom agencijom. Ako zbog nesrećnog slučaja, neočekivane bolesti, štete na imovini, požara ili poplave, pa čak i zbog otkaza na poslu, odustanete od aranžmana, ovo osiguranje pokriće deo sume koju ste već platili agenciji.
Osiguranje od otkaza putovanja možete zaključiti samostalno ili kao dodatni deo paketa međunarodnog putnog osiguranja.
Kao dodatni deo istog paketa, većina osiguravajućih kuća nudi i osiguranje prtljaga (pokriva troškove za izgubljene, oštećene, uništene ili ukradene stvari, uračunavajući čak i stvari koje ste kupili tokom putovanja). Ako se vaše stvari izgube tokom leta avionom ili vam ih ukradu dok putujete, predviđeno je da pokriće za prtljag pomogne da zamenite svoje stvari novim.
„Zeleni karton” i „Pomoć na putu”
„Zelena karta osiguranja” je obavezan dokument u nekim zemljama (Rusija, Belorusija, Ukrajina, Moldavija, Turska, Izrael, Iran, Makedonija, Albanija, Maroko i Tunis). Ovim osiguranjem imate zaštitu od eventualne materijalne i nematerijalne štete koju možete pričiniti trećim licima u saobraćajnoj nezgodi u tim zemljama.
Uz osiguranje „Pomoć na putu” vaš boravak u inostranstvu biće svakako još spokojniji ukoliko se na destinaciju uputite automobilom. U slučaju kvara na vozilu, saobraćajne nezgode ili neke druge situacije zbog koje osigurano vozilo ne može da se kreće (gubitak ključeva, nedostatak ili loš kvalitet goriva, izduvani pneumatici), dovoljno je da pozovete kontakt centar i zatražite pomoć.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0