Šta se dešava kada prestanemo da konzumiramo šećer?
🕑 3 min čitanjaPrema raznim istraživanjima, visok nivo šećera u ishrani može negativno uticati na zdravlje čitavog organizma. Međutim, nagli prestanak konzumiranja šećera može izazvati brojne tegobe i niz neprijatnih simptoma. Kako naše telo reaguje kad izbacimo šećer iz ishrane, pročitajte u nastavku.
Vrste ugljenih hidrata
Pored proteina i masti, ugljeni hidrati, tj. šećeri, spadaju u osnovne makronutrijente. Da bi naš organizam optimalno funkcionisao, neophodno je da unosimo sva tri makronutrijenta, pa i šećer. Međutim, nisu svi šećeri isti.
Ugljeni hidrati se mogu podeliti na složene i jednostavne prema nutritivnoj vrednosti namirnica koje ih sadrže i njihovom uticaju na organizam nakon unošenja i varenja.
Jednostavni ugljeni hidrati se sastoje od najmanje jednog ili dva molekula jednostavnih šećera povezanih u određenom lancu. Brzo se vare u organizmu nakon unosa, te izazivaju nagli porast šećera u krvi. Dele se na monosaharide (glukoza, fruktoza i galaktoza) i disaharide (saharoza, maltoza i laktoza).
Svi složeni ugljeni hidrati nazivaju se polisaharidima, a dele se na biljne (skrob, celuloza i pektin) i životinjske (glikogen). Za razliku od jednostavnih ugljenih hidrata, organizam sporije vari polisaharide. S obzirom na to, oni ne podižu naglo nivo šećera u krvi.
Kako šećer utiče na mozak?
Prilikom proizvodnje različitih namirnica, kao što su grickalice i drugi industrijski proizvodi, dodaje se saharoza. Bez obzira na to što se na taj način poboljšava ukus hrane, veća količina šećera može negativno uticati na mozak. Ovi efekti su toliko značajni da se u nauci još uvek raspravlja o tome da li je moguće da čovek razvije zavisnost od šećera.
Saharoza, koja se nalazi u brojnim namirnicama, aktivira receptore slatkog ukusa u ustima, što stimuliše oslobađanje dopamina u mozgu. Dopamin je neurotransmiter, koji prenosi poruke između nerava u mozgu. Kada se oslobađa u velikim količinama, stvara osećaj zadovoljstva i nagrade, što nas motiviše da ponovimo određeno ponašanje. Dakle, nakon unosa slatke hrane povećava se nivo dopamina u mozgu, koji nas može naterati da ponovo posegnemo za šećerom kako bismo još jednom osetili zadovoljstvo.
Intenzivna slatkoća nadmašuje čak i kokain u smislu osećaja nagrade koji izaziva. Šećer može da aktivira ove puteve nagrađivanja u mozgu bilo da se okusi u ustima ili ubrizgava u krvotok.
Ispitivanja sugerišu da konzumiranje saharoze zapravo može da promeni strukture u mozgu koje dopamin aktivira, kao i da promeni emocionalnu obradu i modifikuje ponašanje kod životinja, ali i kod ljudi.
Simptomi koji se javljaju prilikom naglog isključivanja šećera iz ishrane
Smanjeni unos ili nagli prestanak konzumiranja šećera može imati brojne negativne efekte na organizam. Tokom rane faze mogu se pojaviti različiti simptomi, uključujući depresiju, anksioznost, glavobolju, umor, vrtoglavicu, kao i žudnju za slatkom hranom. Pretpostavlja se da su ovi simptomi povezani sa putevima nagrađivanja u mozgu.
Istraživanja su pokazala da skidanje sa šećera može prouzrokovati slične efekte kao i skidanje sa različitih psihoaktivnih supstanci. Međutim, pošto je većina ispitivanja u ovoj oblasti sprovedena na životinjama, teško je reći koliko se ona odnose na ljude.
Jedini simptom naglog prestanka unosa šećera koji se dokazano pojavljuje i kod ljudi jeste promena hemijske ravnoteže u mozgu. Osim što izaziva osećaj nagrađivanja, dopamin reguliše nivo različitih hormona, a njegov disbalans u mozgu može uzrokovati mučninu, povraćanje i anksioznost.
Nema potrebe da u potpunosti izbacite šećer iz ishrane
Bez obzira na to što smanjeni unos šećera ima brojne zdravstvene prednosti, kao što su kontrola telesne težine, poboljšanje zdravlja zuba, manji rizik za razvoj dijabetesa, srčanih i drugih oboljenja, nema potrebe da ga u potpunosti isključite iz ishrane.
Kao što smo na početku pomenuli – nisu svi šećeri jednaki. Birajte složene ugljene hidrate koji se sporo vare, te sporo podižu i spuštaju nivo glukoze u krvi, poput integralnih žitarica, voća i drugog. Potrudite se da u potpunosti smanjite unos industrijski prerađene hrane. Ključ je u umerenosti.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0