Tradcionalan recept za punjene paprike
🕑 3 min čitanjaOd voćnog slatkog do vatrenog ljutog, ne postoji povrće koje nudi toliko raznolikih ukusa kao paprika. Paprika je bila najpoznatija kao začin, međutim, vremenom ova sjajna biljka dobila je i kulinarsku upotrebu. Slatke paprike se često koriste za pripremu najrazličitijih jela, ali najpopularnije jelo širom sveta je punjena paprika. Glavni sastojak je paprika koja se puni, pirinač i meso. Prva tradicionalna punjena paprika potiče iz Srbije, a mnogi istoričari veruju da je recept potekao od Turaka.
Zašto su paprike tako posebne?
Da li ste znali da je paprika jedna od najzdravijih vrsta povrća? Slatka paprika je prava vitaminska bomba. Bogata antioksidantima, vitaminima i mineralima. Paprika sadrži nekoliko nutrijenata koji mogu poboljšati zdravlje očiju, uključujući beta karoten, lutein, zeaksantin. Da li ste znali da paprika sadrži više vitamina C od citrusa? To je samo još jedan razlog da je dodate u više svojih jela. Paprika je bogata gvožđem i vitaminom E, dva mikronutrijenta neophodna za zdravu krv.
Istorija paprike
Poreklo paprike je iz Centralne i Južne Amerike. Otkrivena je davne 1492 kada je čuveni moreplovac Kristofer Kolumbo krenuo putem Indije i greškom završio u Americi. U Novom svetu se susreo sa brojnim voćem i povrćem, a zatim je seme paprike odneo u Španiju i nazvao ih pimienta, odnosno u prevodu biber. Tada su začini poput crnog bibera, bili neverovatno skupi i u to vreme, samo su bogati mogli priuštiti ovaj luksuz. Tokom XVI veka, seme paprike se proširilo po čitavoj Evropi.
Paprika postaje sve popularniji začin krajem XVIII veka. Međutim, zbog svog blagotvornog dejstva, pokušavali su da je koriste i kao lek. U Mađarskoj je paprika prvo korišćena za ublažavanje simptoma groznice. Kasnije je postala tipičan začin mađarske kuhinje.
Legenda kaže, kada je francuz August Escofije, koga su nazivali “kralj kuvara i kuvar kraljeva” stavio papriku na svoj meni 1800. godine, tada je postala popularna u kulinarskom svetu.
Punjena paprika
Svaki kontinent, svaka zemlja ima poseban recept za punjene paprike. Osim tradicionalnog nadeva, paprike možete puniti tikvicama i krompirom, odličan ručak za vegane ili sve one kojima je ponestalo ideja za vreme posta.
Ne samo u slanim receptima, paprika se pojavljuje i u nekim slatkim jelima, kao što su čokoladni kolač i domaća granola. Kombinujte i igrajte se ukusima, iskoristite ovo zdravo povrće na najbolji mogući način. Kad birate paprike, tražite one koje su čvrste, a što se tiče boje, da li crvene, žute ili narandžaste, bilo koje su odlične za punjenje.
Svakako ovo jelo je jedno od najukusnijih i najjednostavnijih jela koje možete da pripremite i oduševite svoje goste.
Priprema: 10 minuta
Vreme pečenja: 45 minuta
Broj kalorija: 150kCal/100g
Sastojci
- 10 paprika babura
- 500g mlevenog mesa
- 50g pirinča
- 50ml ulja
- 1 kašika aleve paprike
- So, Vegeta i biber po ukusu
- 1 kašika brašna
- 1 glavica crnog luka
- 500ml kuvanog paradajza
- Paradajz ili krompir za zatvaranje paprike
Priprema:
Izdubite i očistite paprike od semena.
Izdinstajte glavicu luka, kad je dobio zlatno-žutu boju, stavite meso. Dodajte začine po ukusu i pirinač predhodno skuvan u jednoj vodi. Stavite alevu papriku, izmešajte i punite spremljene paprike.
Nakon što ste napunili papriku, zatvorili ih paradajzom ili krompirom i poređali u šerpu, treba da spremite sos, kako bi bile sočnije.
Na malo ulja propržiti kašiku brašna, dodati kuvani paradajz, izmešati i sipati u šerpu i sipati jednu čašu vode. Probajte malo da izmešate kako bi se sve sjedinili. Stavite u rernu i pecite na 250 stepeni oko 45 minuta, možete ih i kuvati na šporetu i to na laganoj vatri.
Svi mi mislimo da je komplikovano napraviti ovo ukusnu jelo, naprotiv, vidite i sami da je dovoljno 45 minuta truda, a imate odličan ručak bez potrebe za dodatnim prilogom.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0