Danas je Mitrovdan: Dan Svetog velikomučenika Dimitrija!
🕑 2 min čitanjaDanas se obeležava i slavi Dan Svetog velikomučenika Dimitrija. Prema kalendaru, proslavlja se 8. novembra i jedna je od većih slava, a u narodu je još poznata i kao Mitrovdan. Datum se označava i kao hajdučki rastanak, a ujedno predstavlja i početak zime. U crkvenom kalendaru obeležen je crvenim slovom. Mitrovdan je stajaći (nepokretan) praznik, što znači da je uvek istog datuma.
Ko je bio Sveti Dimitrije?
Rođen je u Solunu za vreme cara Maksimilijana. Tu je postavljen na očevo mesto za vojvodu. Glavni zadatak mu je bio da progoni hrišćane. Međutim, on se oglušio o tu naredbu i radio je na tome da ih zaštiti. Sveti Dimitrije je zbog toga bio osuđen na smrt i izboden je kopljima početkom 4. veka.
Postoje nesuglasice u vezi sa tim da li je život svetitelja povezan za Solunom ili Sremskom Mitrovicom (rimskim Sirmijumom). Jedna verzija govori da je pogubljen u Sirmijumu, a da su potom njegovi ostaci preneti u Solun nakon što su varvari osvojili Srem. Grci su 413. godine podigli baziliku u Solunu, gde su se čuvale mošti Svetog Dimitrija.
Osim Grka, Svetog Dimitrija slave i Srbi i Rusi. U Rusiji je počeo da se praznuje u 12. veku, a 1581. godine je odabran kao zaštitnik Sibira. Smatra se jednim od najvećih praznika u Rusiji. Sa druge strane, kod nas mu je posvećeno više od 120 hramova. Posebno se slavi u Sremskoj Mitrovici, na čijem se grbu nalazi još od 1388. godine. Prema predanjima, njegov grob je odisao bosiljkom i smirnom, zbog čega je nazvan Mirotočivi.
Verovanja i običaji na Mitrovdan
Za Mitrovdan se vezuju brojni običaji. Poznat je po tome što su se hajduci rastajali kako bi negde prezimili, a zatim se sastajali na Đurđevdan iduće godine. Običaj je i da se dotadašnje sluge otpuste, a da se unajmljuju nove.
Veruje se da onaj ko ne želi da mu crni luk proklija, treba luk da stavi na toplo mesto uoči Mitrovdana. U nedelji kada se slavi Mitrovdan ne treba sejati žito. Postoje verovanja da se posmatranjem ovaca može saznati kakva nas zima čeka. Ukoliko leže sa opruženim nogama, zima će biti jaka, a ako leže sa skupljenim, onda će biti blaga.
Na Mitrovdan ne treba grditi decu koliko god da su nešto skrivila, jer će, prema verovanju, cele godine biti nestašna. U Šumadiji se u svaki ugao sobe stavlja kamen (oblutak) koji ih čuva od miševa. Smatra se da uoči Mitrovdana treba biti kod svoje kuće. Ako se ne bude, tokom cele godine će se spavati van sopstvenog doma. Mitrovdan je poznat i kao bećarski praznik i ovčarski dan. Tada su se isplaćivali bećari – čuvari stoke.
Foto: Wikipedia
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0