Danas je slava Ćirilo i Metodije – dan pismenosti i kulture
🕑 2 min čitanjaPoznat kao Dan slovenske pismenosti i kulture, državni praznik u Srbiji koji se obeležava 24. maja. Na ovaj praznik se slavi rad i nasleđe braće Ćirila i Metodija, slovenskih prosvetitelja koji su utemeljili slovensku književnost i stvorili prvo slovensko pismo – glagoljicu.
Braća Ćirilo i Metodije su došli u Veliku Moravsku 863. godine, što je označilo početak procesa opismenjavanja slovenskih naroda.
Metodije, stariji brat, rođen je oko 815. godine i prvobitno je bio visoki državni činovnik. Kasnije se povukao u manastir, postao monah i iguman. Mlađi brat, Konstantin, rođen je 826. ili 827. godine i pokazao je izuzetan talenat za nauku. Studirao je u Carigradu kod najboljih profesora tog vremena.
Nakon 40 meseci rada u Moravskoj, Ćirilo i Metodije su sa svojim učenicima krenuli putem ka Rimu. Tamo su se susreli s papom koji je primio slovenske knjige i osvetio ih. Slovenski učenici su posvećeni u sveštenike, a liturgija na slovenskom jeziku je bila pevana prilikom tog događaja.
Nakon Ćirilove smrti, Metodije se povukao u Panoniju, ali se suočio s otporom nemačkih biskupa. Bio je zatvoren, ali kasnije oslobođen na nagovor pape Jovana VIII.
Učenici Ćirila i Metodija su bili prognani, prodavani kao roblje i zlostavljani nakon njihove smrti. Međutim, stvorili su snažno središte staroslovenske pismenosti u Makedoniji, kod Ohridskog jezera.
Kliment i Naum su bili vođe tog razvoja slovenske pismenosti i osnovali su brojne manastire i škole u kojima je njihovo nasleđe u jeziku i pismu bilo negovano.
Staroslovenski jezik, kojim se govorilo u to vreme, bio je prvi i najstariji pisani jezik Slovena. Braća Ćirilo i Metodije su prevodili hrišćanske tekstove s grčkog jezika na staroslovenski jezik. Pored širenja pismenosti među Slovenima, radili su i na organizovanju nacionalne crkve.
Prema narodnim verovanjima, danas se izbegavaju teški poslovi poput pranja veša i usisavanja. Umesto toga, preporučuje se da deca čitaju knjige kako bi tokom cele godine dobro učila. Njihov doprinos slovenskoj pismenosti i kulturi je od velikog značaja i ovaj praznik služi kao prilika da se to obeleži.
Foto: Wikipedia
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0