Ilindan – ko je bio Sveti Ilija i kakvi se običaji vezuju za ovaj dan
🕑 2 min čitanjaSrpska pravoslavna crkva i njeni vernici 2. avgusta proslavljaju Svetog Iliju, a koji se narodni običaji vezani za taj dan otkrivamo vam u nastavku.
Ko je bio Sveti Ilija?
Ilija je bio rodom iz , iz grada Tesvita. Kada se rodio, prema predanju, njegov otac Sabah video je oko njega anđele kako ga povijaju ognjem i hrane plamenom. To je bilo znamenje njegovog plamenog karaktera i sile ognjene. Mladost je proveo u dubokom razmišljanju i molitvi, često sam u pustinji. Činio je brojna čuda. Prema predanju, Sveti Ilija je bio među prorocima koji su se na Tavoru poklonili Isusu Hristu na dan Preobraženja Gospodnjeg, kada se on javio svojim učenicima s poukama nove vere. Zato se lik Svetog Ilije slika na preobraženskim ikonama.
Tadašnji car Ahav, pod uticajem supruge Jezevelje, odrekao se hrišćanstva, a Ilija mu se suprotstavio. Prorekao mu je i smrt.
„Prorok Ilija išao je po Hananu u pratnji svog učenika Jelisija. Kad stigoše u Jerihon, na oči pedeset drugih proroka, udari plaštom po Jordanu i voda se razdvoji na dve strane. Kad pređoše na drugu obalu, podiže se grdan vihor, ognjena kola sa ognjenim konjima rastaviše ih i u vihoru odnesoše Iliju na nebo“. Sveti Ilija, prema tome, nije umro već je živ otišao na nebo.
Sveti Ilija u srpskom folkloru
Prelaskom u hrišćanstvo Srbi su brojne osobine boga Peruna, koji je upravljao munjama i gromovima, preneli na Svetog Iliju. Prema tradiciji, Ilija se vozi vatrenim kolima koja vuku četiri konja. Zato se na ikonama predstavlja ili na kolima ili kako drži nož u ruci, znak da je njime poklano 450 lažnih Valovih zreca na brdu Kamil. Isto tako, prikazuje se i kako sedi u pećini gde se sklonio od oholog cara Ahava, a gavran mu donosi hranu.
Sveti Ilija je u Srbiji bio slava vazduhoplovaca, obnarodovana ukazom iz 1924. godine. Međutim, nakon propasti Kraljevine Jugoslavije i dolaska komunista na vlast slava je prestala da se poštuje. No, od 1992. vazduhoplovci ponovo slave ovog svetitelja kojeg su slavili i taksisti, kočijaši, auto-komande…
Običaji za Svetog Iliju
Sveti Ilija, u narodu nazvan Gromovnikom, pada u najsušniji i najtopliji period godine. Običaj je da se na Svetog Iliju ne radi ništa u polju. Postoji i narodna izreka: “Od Svetog Ilije, sunce sve milije”.
Kada na ovaj dan grmi, veruje se da Sveti Ilija gađa đavole, te se ne valja krstiti da se đavo ne bi sakrio pod krst.
Med koji se vadi na Ilindan posebno je lekovit, a majke na ovaj dan mažu med deci po obrazima da bi bila zdrava. Veruje se da se od ovog datuma ne valja više kupati u rekama. Na Svetog Iliju, prema verovanju, pre podne je leto, a posle podne dolazi jesen.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0