3 saveta kako da ojačate imunitet tokom zime
🕑 3 min čitanjaZima je već polako pokucala na naša vrata, a sa njom i zimska čarolija koja nas asocira na zajedničke trenutke, toplinu doma i ljubav koju delimo sa bližnjima.
Međutim, ovaj osećaj često ume da pokvari naš imunitet koji posebno tokom zimskog perioda počinje da slabi. Hladno vreme, suv vazduh utiču na slabljenje našeg imunog sistema, a samim tim smanjuje i njegovu sposobnost da odbrani naš organizam od raznih prehlada i virusa koji cirkuišu tokom zime.
Zimski period je pravo vreme da preduzmete određene korake i uvedete navike koje će vam pomoći da održite vaš imuni sistem na zavidnom nivou tokom cele godine.
Kako da ojačate imuni sistem tokom zimskog perioda, odnosno koje korake da preduzmete u cilju prevencije, saznajte u nastavku teksta!
#1 Ne zaboravite na hidrataciju – unosite dovoljno tečnosti u vaš organizam
Voda je za naše telo neizmerno značajna, praktično kao gorivo bez kojeg naš organizam ne bi mogao da funkcioniše, a ona igra posebnu ulogu kada je reč upravo o našem imunitetu.
Kao prvi i najvazniji korak u cilju jačanja imuniteta ističe se hidratacija! Optimalna količina tečnosti je neophodna tokom zimskog perioda posebno zato što je vazhuh tokom zime izrazito suv!.
Ne samo da će nam dovoljna količina tečnosti pomoći prilikom jačanja imuniteta, već će nam dobra hidratacija pomoći da naša koža bude zdrava, a kosa blistava i negovana.
Neki optimalni, dnevni unos tečnosti u organizam iznosi 1,5-2 litre na dan. I pored toga što svaki lekari, nutricionisti savetuju važnost unosa dovoljne količine tečnosti u organizam, mnogi od nas to ne poštuju.
Ukoliko ne možete da unesete 2 litre vode na dan u vaš organizam, trudite se da preostalu količinu nadomestite konzumiranjem drugih tečnih napitaka. To mogu biti čajevi, ceđeni sokovi ili neki drugi napici.
Međutim pravilna hidratacija ne podrazumeva unos bilo koje tečnosti, već je važno šta unosite u vaš organizam. Naravno preporuka je uvek unositi zdrave namirnice u sebe, pa tako ceđeni sokovi predstavljaju odličan izbor kojima možete nadoknaditi tečnost u organizmu, dok sa druge strane alkohol i gazirana pića predstavljaju ne tako dobar izbor.
#2 Budite fizički aktivni – bar minimalna fizička aktivnost je neophodna
Ne samo da fizička aktivnost utiče povoljno na naše raspoloženje, umanjuje stres, pomaže u procesu gubljenja kilograma već je ono i direktno povezano sa našim imunim sistemom. Kada smo fizički aktivni, naše telo prirodno se zagreva i na taj način pomaže antitelima da se što pre izbori sa virusima i bakterijama koje napadaju naš organizam.
Osim toga, prilikom šetnje, treninga ili neke druge aktivnosti dolazi praktično do produbljivanja disanja što je izuzetno značajno za izbacivanje bakterija iz pluća i naših disajnih organa.
Jedna studija je čak pokazala rezultate da su osobe koje su minimalo fizički aktivne manje podložne infekcijama gornjeg respiratornog trakta, u odnosu na osobe koje nisu ni malo fizički aktivne.
#3 Pružite svom organizmu dovoljne količine sna
Još jedan od načina da ojačate svoj imunitet je da dovoljno spavate! Da, dobro ste čuli. Tokom spavanja, vašem telu dajete dovoljno vremena za oporavak i regeneraciju što je od ključnog značaja za borbu protiv virusa i bakterija.
Pored toga što nedovoljno sna utiče na naše raspoloženje i sposobnost funkcionisanja tokom dana, dokazalo se da nedovoljna količina sna utiče i na slabljenje našeg imuniteta.
U svetu su sprovedena brojna istraživanja koja su imala za cilj da utvrde vezu između sna kao i jačanja imuniteta, pa je tako jedna studija došla do rezultata da su osobe koje su imale problem sa spavanjem imale mnogo veće šanse za nastanak brojnih infekcija, u odnosu na one koji su imali kvalitetan san od 7-8 sati. Kada kažemo kvalitetan san obično mislimo na dovoljnu količinu sna, međutim da bi naš san bio kvalitetan često nije dovoljno samo broj sati koje ćemo provesti u spavanju. Mnogo je važnije vreme kada smo otišli na spavanje.
Svi znamo da u toku spavanja prolazimo kroz pet faza – REM i ne-REM, a od kojih svaki ciklus traje 90 minuta. U prvoj fazi naše telo tek polaka zapada u san, dok najdublji san zapravo osećamo u četvrtoj fazi, malo pre REM faze koja je najbliža budnom stanju.
Naučnici ističu da je prva faza u REM fazi najbolji momenat za buđenje jer ćemo se tad probuditi odmorni i sveži, dok je najgora faza za buđenje četvrta faza.
Stoga, imajte ovo na umu ukoliko zaspite nakon ponoći i probudite se u 10h ujutru, zbog čega se osećate iscrpljeno i neispavano, a spavali ste 10,11 sati.
Da bismo bili zdravi, često nam nisu potrebni nekakvi dodatni suplementi, već da se prosto pridržavamo nekih jednostavnih, životnih navika kojima utičemo na poboljšanje našeg celokupnog zdravlja. Dakle, malo više hidratacije, izbalansirane ishrane, fizičke aktivnosti i dovoljno sna je dovoljno da ojačamo naš imunitet. Sitnim koracima ka velikim promenama!
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0