Kako ublažiti alergije tokom proleća?
🕑 4 min čitanjaProleće je iza ugla, a zajedno sa rascvetalim parkovima, baštama i livadama, višim temperaturama i dužim danima za milione ljudi širom sveta koji pate od sezonskih alergija stiže i kijanje, curenje iz nosa, svrab i suzenje očiju.
Alergije se javljaju kada naš imuni sistem pogrešno kao pretnju identifikuje supstance koje su obično bezopasne, poput polena, i pokušava da se izbori protiv njih. Sekret je odgovor imunog sistema na ono što doživljava kao opasnost.
Opisani simptomi sezonskih prolećnih alergija, koje se nazivaju i polenskom groznicom ili alergijskim rinitisom, mogu vam potpuno omesti funkcionisanje i učiniti vas neraspoloženim. Ali uz odgovarajuću pripremu možete izbeći najgore simptome i ipak uživati u prirodi.
Donosimo sedam strategija koje možete koristiti u borbi protiv sezonskih alergija.
1. Pratite nivo polena
Ukoliko ste tokom prethodnih sezona imali prolećne alergije, očekujte poteškoće otprilike u isto doba godine. Međutim, težina alergija može varirati i zavisi od mesta u kojem živite. Prolećne alergije obično izaziva polen pa one variraju zavisno od vremenskih prilika. Na primer, ako su zime toplije, drveće će se ranije oprašivati, pa će se polen javljati ranije. U ekstremno toplim godinama to se može dešavati već krajem januara ili početkom februara.
Web lokacije kao što su xEco Polen ili Polen – Agencija za zaštitu životne sredine preciziraju nivo polena u vazduhu prema vašem poštanskom broju. Steknite naviku da ih redovno proveravate kako biste lakše predvideli kada će prolećne alergije postati ozbiljne. S obzirom na to da je ova zima bila veoma blaga, predviđa se da će sezona pred nama biti teža kada su alergije u pitanju.
Ukoliko ste alergični na polen drveća, do sada ste verovatno već osetili simptome. Ali ako znate kada će broj čestica polena u vazduhu biti visok ili veoma visok, možete preduzeti određene korake. Čitajte dalje da biste saznali šta je važno da uradite.
2. Počnite na vreme da uzimate lekove protiv alergija
Bez obzira na to gde živite, pravilo je da sa uzimanjem lekova za alergiju počnete oko mesec dana pre nego što se u vašem regionu obično javi proleće. Ukoliko već osećate simptome, ma koliko oni bili blagi, odmah počnite sa uzimanjem lekova. Terapija adekvatnim lekovima nekoliko nedelja pre nego što predvidite da će se čestice polena pojaviti u vazduhu može biti veoma korisna, jer će lek sprečiti pojavu imunog odgovora organizma na polen, odnosno neprijatni simptomi će izostati ili će biti znatno blaži.
Lekovi koji se obično prepisuju protiv alergija:
- Oralni antihistaminici. Mogu pomoći u ublažavanju kijanja, svraba, curenja iz nosa i suzenja očiju. Primeri oralnih antihistaminika uključuju aktivne supstance loratadin, desloratadin, cetirizin i feksofenadin.
- Dekongestivi. Oralni dekongestivi, kao što je pseudoefedrin, mogu pružiti privremeno olakšanje kod zapušenosti nosa. Dekongestivi takođe dolaze u sprejovima za nos, kao što su oksimetazolin i fenilefrin. Opez: nazalne dekongestive koristite samo nekoliko dana zaredom. Dugotrajna upotreba može zapravo pogoršati simptome (povratna kongestija).
- Kombinovani lekovi. Neki lekovi za alergije kombinuju antihistaminik sa dekongestivom. Primeri uključuju oratadin-pseudoefedrin. Druga grupa kombinovanih lekova podazumeva antihistaminik sa kortikosteroidom, kao, na primer, azelastin-hidrohlorid i flutikazon.
Mnogi lekovi za alergije dostupni su bez recepta, međutim, oko izbora je uvek najbolje da se posavetujete s lekarom, on će vam prepuručiti lek koji se kod drugih pacijenata pokazao najefikasnijim. Ukoliko jedan lek kod vas ne radi ni nakon određenog vremenskog perioda, korisno je pokušati s drugim.
3. Izbegavajte boravak na otvorenom
Iako je primamljivo pootvarati sve prozore ili uživati na otvorenom sada kad vreme postaje sve lepše i toplije, najbolje je da ostanete u zatvorenom dok je nivo polena visok. Na primer, ako obično vežbate na otvorenom, sada trenirajte u zatvorenom prostoru. A ako izađete napolje, obavezno isperite polen po povratku kući. Istuširajte se kako biste smanjili količinu polena koji unosite u svoj dom. Prozori i vrata neka budu zatvoreni. Ako imate kućne ljubimce, kupajte ih češće ako su se igrali napolju, posebno tokom dana kada je nivo polena visok.
4. Nabavite prečišćivač vazduha i menjajte filtere
Ako je moguće, kupite prečišćivač vazduha s HEPA filterom (veoma efikasno prečišćava čestice vazduha). HEPA tehnologija tera vazduh kroz finu mrežicu koja zadržava štetne čestice, između ostalih i polen. Takođe, korisno bi bilo i da često usisavate usisivačem koji ima HEPA filter. Ukoliko ovakve uređaje već imate, važno je da redovno menjate filtere.
5. Isperite gornje disajne puteve
Da biste očistili gornje disajne puteve i uklonili čestice polena koje su se možda zalepile za njih, koristite fiziološki rastvor za ispiranje nosa. Nabavite sprej na bazi morske vode, posudu za inhalaciju ili neti posudu za ispiranje nosa.
6. Zainteresovani ste za alternativne tretmane? Razmotrite sledeće…
Udruživanje više načina lečenja može pomoći u ublažavanju simptoma. Na primer, možete probati homeopatiju, akupunkturu ili kvantnu medicinu. Takođe, korisna je i primena fitoterapije. Dobre rezultate daju čaj od koprive, ulje crnog kima i inhalacije eteričnim uljima lavande, nane, đumbira i eukaliptusa. Inhalirajte se tako što ćete nekoliko kapi eteričnog ulja sipati u vrelu vodu te prekriveni peškirom disati nad posudom. Postoje i specijalne posude za inhalaciju koje se mogu nabaviti u apotekama.
7. I, najvažnije – zakažite termin kod alergologa
Pokušali ste da izbegavate alergene i u skladu s preporukom izabranog lekara uzimali ste lekove za alergije, ali su simptomi i dalje nepodnošljivi? Onda je krajnje vreme da zakažete termin kod alergologa. Verovatno će biti potrebno testiranje kako biste saznali tačno koji vam alergeni izazivaju simptome. Ukoliko postoje uslovi, alergolog će možda preporučiti imunoterapiju (hiposenzibilizaciju) – individualno ciljanu terapiju koja obučava vaš imuni sistem da ignoriše alergen koji vam smeta.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0