Astma – simptomi, kako se dobija i lečenje astme
🕑 6 min čitanjaBronhijalna astma je hronično oboljenje disajnih puteva koje sve više i više pogađa kako odrasle, tako i decu. Prema podacima SZO čak 339 miliona ljudi širom sveta boluje od astme, a ta brojka se nažalost konstantno povećava.
Ovo oboljenje dakle utiče na disajne puteve i često izaziva simptome kao što su kašalj, otežano disanje, bol u grudima kao i nedostatak vazduha.
Ključna pitanja su zašto je astma toliko rasprostranjena među ljudima, kako se dobija astma, da li je astma izlečiva i brojna druga.
Upravo zbog toga nastavite sa čitanjem jer ćemo u nastavku teksta dati precizne odgovore na sva vaša pitanja i dileme u vezi sa astmom.
Šta je bronhijalna astma?
Na samom početku napomenuli smo da se astma definiše kao hronično oboljenje koje pre svega pogađa disajne organe. Kao rezultat toga kod osoba se javljaju simptomi poput bola u grudima, kašlja i otežanog disanja.
Astma se vrlo često javlja u obliku epizoda ili napada i to obično u jutarnjim ili večernjim satima. Do napada zapravo dolazi kada simptomi astme postanu toliko izraženi pa se osoba obično suočava sa otežanim disanjem, nedostatkom vazduha, stezanjem u grudima i sličnim simptomima.
Okolnosti koje mogu dovesti do napada su individualni i razikuju se od osobe do osobe. Međutim, česti okidači uključuju izlaganje alergenima poput polena, grinja, prašine, dlaka kućnih ljubimaca, duvanskog dima kao i izlaganje zagađenom vazduhu.
Astma simptomi – koji su česti znakovi astme?
Iako postoje uobičajeni simptomi astme, važno je istaći da oni mogu varirati od osobe do osobe, a takođe se mogu razlikovati po intenzitetu kao i učestalosti. Dakle, pojedine osobe mogu imati blage i ne tako česte simptome, dok kod drugih oni mogu biti itekako naglašeni i učestali.
Evo koji su najčešći simptomi astme:
- nedostatak vazduha
- stezanje u grudima
- kašalj
- zviždanje u plućima
- otežano disanje
Dodatno, ukoliko ste konstantno izloženi faktorima rizika poput prašine, grinja, zagađenog vazduha, duvanskog dima i drugih, znajte da se simptomi astme mogu pogoršati.
Koje sve vrste astme postoje?
Postoji nekoliko tipova astme, a evo koji su najučestalije vrste astmei:
- Alergijska astma – ovaj oblik jedan je od najčešćih, a javlja se nakon izlaganja štetnim alergenima(prašina, grinje, zagađen vazduh..)
- Nealergijska astma – kao što i samo ime kaže, ovaj oblik javlja se bez nekih izraženih alergijskih okidača. Može se desiti da nastane zbog hladnog vazduha, fizičkog napora ili zbog određene infekcije disajnih puteva.
- Aspirinska astma – ovo je jedan od specifičnijih, ali i težih oblika astme koji nastaje kada osoba uzme aspirin. Aspirinska astma vrlo teško se leči, i iako nastaje usled konzumiranja aspirina, nažalost ona ne nestaje prestankom konzumiranja ovog leka.
- Astma izazvana vežbanjem – poseban oblik astme koji se može javiti usled fizičkog napora, odnosno vežbanja.
- Profesionalna astma – ova vrsta javlja se kao rezultat izlaganja određenim štetnim supstancama na poslu – hemijskim, biološkim. Ovaj oblik astme može se javiti kod potpuno zdravih osoba, ali i kod onih koji već imaju astmu pa je zbog toga važno preduzeti sve mere predostrožnosti u smislu zaštitne opreme i druge preventivne mere.
Dijagnoza astme – kako se utvrđuje postojanje astme?
Utvrđivanje postojanja astme često uključuje kombinaciju fizičkog pregleda, medicinske anamneze i brojnih drugih testova koje se sprovode u laboratorijama.
Na samom početku lekar će tražiti od vas da ispričate istoriju bolesti, a zatim će pitati o simptomima koji se javljaju kod vas, koliko često se javljaju i slično, a nakon toga sledi i fizički pregled.
Fizički pregled često uključuje slušanje pluća kako bi lekar utvrdio da li je prisutan pomenuti simptom zviždanja u plućima i da li postoje neke druge tegobe prilikom disanja.
Pored toga, u procesu utvrđivanja astme primenjuje se i spirometrija kao ključni test za astmu. Kod ovakvog testiranja potrebno je da osoba duboko udahne, a zatim izdahne vazduh u spirometar koji meri protok vazduha u plućima. Na osnovu ovog testa, lekar će dobiti rezultate o kapacitetu pluća.
Astma lečenje – kako se astma leči?
Lečenje astme podrazumeva konzumiranje određenih lekova za kontrolu simptoma, ali i usvajanje preventivnih mera kao i promena načina života. To znači da je potrebno izbegavati izlaganje štetnim alergenima, a poseban akcenat stavlja se i na prestanak pušenja.
Lekovi koji se često primenjuju u procesu lečenja astme su sledeći:
- Inhalacioni kortikosteroidi – konzumiranjem ovih lekova smanjuje se upala u disajnim putevima i postiže se smanjenje rizika od pojave napada.
- Inhalacioni bronhodilatatori – ovi lekovi omogućavaju širenje disajnih puteva i samim tim lakše disanje. U zavisnosti od simptoma, lekar može prepisati kratkodelujuće – za trenutno olakšanje simptoma, ili dugodelujuće – za dugoročno olakšavanje simptoma.
- Oralni kortikosteroidi – primenjuju se u težnim slučajevima astme i to kada inhalacioni kortikosteroidi ne daju željene rezultate. Ovi lekovi mogu se samo kratkoročno koristiti budući da mogu izazvati pojedine neželjene efekte.
Šta raditi kada dođe do napada astme?
Ukoliko dođe do napada astme, važno je odmah preduzeti mere kako bi se sprečilo dalje pogoršanje stanja. Kao prvi korak potrebno je da obavezno uzmete inhalacioni bronhodilitator koji će vam pomoći da proširite vaše disajne puteve i time olakšate disanje.
Zatim ukoliko ste u ležećem položaju obavezno ustanite jer uspravni položaj omogućava lakše disanje i protok vazduha.
Uz to pokušajte da koliko god je to moguće ostanete smireni kako bi što izbegli napade panike i pojačanog straha. Vaša smirenost pomoći će vam da bolje kontrolišete disanje koje je ključno kako bistze smanjili anksioznost.
Preporučuje se da primenjujete tehniku disanja tako što ćete duboko udahnuti kroz nos, a zatim izdahnuti kroz usta. Takođe, smatra se da je idealan položaj za olakšano disanje kada se telom nagnete ka napred.
Da li asmatičari smeju da se bave fizičkom aktivnošću?
Često se nameće pitanje da li osobe koje imaju astmu smeju da se bave fizičkom aktivnošću i odgovor je sledeći – ukoliko se redovno pridržavane propisane terapije od strane lekara, nema razloga da ne budete fizički aktivni.
To znači da su manje više sve fizičke aktivnosti dozvoljene, s tim da je važno izbegavati one koje mogu dovesti do pogoršanja simptoma. Aktivnosti koje su svakako dozvoljene su plivanje, joga, šetnja i druge.
Ipak savetujemo da se pre započinjanja bilo kakve aktivnosti savetujete sa lekarom kako bi dobili preporuku budući da su oni najbolje upoznati sa vašim stanjem.
Bronhijalna astma kod dece – sve češća bolest dečijeg doba
Nažalost sve veći broj slučajeva astme je upravo kod male dece, a tačan uzrok nastanka kao i kod starijih, nije poznat. Svakako da nastanku astme doprinosi zagađen vazhuh, pojedina hrana, grinje, dlake kućnih ljubimaca i slični faktori.
Dijagnostifikovanje astme se vrši na isti način kao i kod starijih osoba, a ukoliko primetite pojedine simptome kod vašeg deteta vrlo je važno da se što pre obratite lekaru kako bi se sprečilo pogoršanje bolest.
Kod neke dece, simptomi astme kod dece mogu se značajno umanjiti ili potpuno nestati ulaskom u pubertet, ali se isto tako ne može sa sigurnošću reći da će sva deca izlečiti astmu kada uđu u pubertet.
Upravo zbog toga važno je pratiti stanje deteta pre i tokom puberteta kako bi se uvidelo u kom pravcu ce ići lečenje.
Pumpica za astmu – koje vrste pumpica za astmu postoje?
Pumpice za astmu su sastavni deo terapije za kontrolu simptoma astme i svakako jedan od najdelotvornijih načina budući da se uz pomoć pumpice lek aplikuje direktno na bronhije.
U zavisnosti od težine bolesti često se propisuju dve vrste pumpica – preventivne pumpice za astmu, i one koje u sebi sadrže lekove iz grupe bronhodilitatora. Kada je reč o prvim, preventivnim pumpicama, one se koriste svakodnevno kako bi se sprečili napadi astme, a takve pumpice u sebi često sadrže kortikosteroide koji olakšavaju disanje.
Druge pomenuta pumpica za astmu koriste se po potrebi kako bi se olakšali simptomi zviždanja u plućima, kašlja kao i otežanog disanja.
One su vrlo jednostavne za korišćenje – dakle, potrebno je udahnoti duboko i zatvoriti usne oko vrha pumpice, a zatim je neophodno pritisnuti vrh pumpice kako biste propustili dozu leka. Vazduh je potrebno zadržati 5-10 sekundi kako bi čitava doza leka dospela u disajne puteve.
Da li je astma izlečiva?
Na samom početku smo istakli da je ovo hronično oboljenje bronhija, pa tako nažalost ne postoji jedinstveni lek za astmu niti potpuno izlečenje od ovog hroničnog oboljenja.
Međutim, važno je istaći da ukoliko se astma dijagnostifikuje na vreme i ukoliko se postavi pravilna terapija kojom će se kontrolisati simptomi astme, osobe mogu potpuno normalno funkcionisati u životu.
Prirodni lekovi za astmu – postoji li najbolji prirodni lek za astmu?
Trenutno ne postoji najbolji lek za astmu koji može pomoći da se astma izleči jer je u pitanju hronično oboljenje, ali svakako da postoje pojedini prirodni lekovi i tretmani koji mogu pomoći kod ublažavanja simptoma.
Ruski narodni lek za astmu
Poznato je da ruska narodna medicina obuhvata brojne tradicionalne pristupe i prirodne lekovite preparate koji se primenjuju za različite bolesti uključujući i astmu. Upravo jedan od takvih prirodnih tretmana jeste oblog od kupusa koji se koristi za olakšanje disanja i smanjenej zapaljenja.
Da biste napravili ovaj ruski narodni lek za astmu biće vam potreban kupus i voda. Dakle, listove kupusa najpre operite, a zatim ih zalijte ključalom vodom i ostavite nekoliko minuta kako bi listovi omekšali. Listove kupusa potrebno je postaviti na grudi koje možete osigurati uz pomoć gaze i ostavite da odstoji preko noći.
Iako ovaj tretman nije medicinski potvrđen, u narodu se veruje da list od kupus amože pomoći kod smanjenja upala i otoka.
Čajevi za astmu
Važno je napomenuti da čajevi sami po sebi ne mogu izlečiti astmu, ali mogu imati pozitivne efekte na smanjenje simptoma astme. Napominjemo da je pre upotrebe bilo kakvih čajeva neophodno savetovanje sa vašim lekarom! Među čajevima za koje se smatra da mogu pripomoći kod ublažavanja simptoma astme izdvajaju se:
- čaj od koprive
- čaj od đumbira
- čaj od bosiljka
Foto: Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0