Gnojna angina – simptomi kod dece i odraslih, šta je izaziva i lečenje
🕑 2 min čitanjaNajteži oblik upale grla naziva se gnojna angina. Javlja se kako kod odraslih, takođe i kod dece. Bolovi koji nastaju mogu biti veoma neprijatni, a to se često dešava ako ne znate kako da prepoznate simptome gnojne angine.
Šta izaziva gnojnu anginu?
Uzrok gnojne angine i njene pojave su bakterije, poput virusa, gljivica i streptokoka. Naši krajnici su odbrambeni mehanizam koji se pokreće u dodiru s lošim mikroorganizmima. Tada se pokreću T i B limfociti koji nas čuvaju i brane.
Gnojna angina simptomi
Iako ne deluje tako, angina može poprimiti ozbiljan oblik. Najčešći simptomi gnojne angine su:
- Malaksalost
- Curenje iz nosa
- Visoka temperatura
- Otežano gutanje
- Kašalj
- Bolovi prilikom gutanja
- Otekli krajnici prekriveni čepovima braone, bele ili žute boje
Ako uočite neke od ovih simptoma u ranoj fazi, velika je verovatnoća da može doći do teže upale. Teži oblik gnojne angine može nastati usled više faktora, kao što je stanje imuniteta i količine bakterija. Gnojna angina može da se razvija nekoliko sata do nekoliko dana, upala grla zavisi od osobe do osobe, a često se ljudi sami leče.
Teži oblici gnojne angine javljaju se usled više elemenata:
- Čepići na krajnicima poprime zelenkastobraon boju
- Upala krajnika je veća i veoma otežava gutanje
- Ako je temperatura iznad 39, ona je to jasan znak o teškom stanju
- Može doći do pucanja čepića, time se može dogoditi krvarenje usne duplje, kao upale sinusa i pluća
- Ukoliko ostetite da vam trne vilica, obavezno se javite lekaru
- Upala krajnika može biti takva, da je jedino rešenje operacija i vađenje krajnika
Gnojna angina kod dece
Gnojna angina češće se javlja kod dece. To nije ništa čudno, jer je dečiji imuni sistem u razvoju i deca su sklona tome da se isprljaju, usled igre. Simptomi gnojne angine kod dece se ne razlikuju od odraslih, s tim što se može pojaviti mučnina i povraćanje, kao kod stomačnog virusa.
Gnojna angina kod odraslih
Upala grla i bolovi nisu nemogući kod odraslih. Razlika je u tome što se kod odraslih upala krajnika javlja kada su ispunjeni određeni uslovi. Za razliku od dece, imuni sistem odraslih je formiran.
Gnojna angina lečenje
Nije komplikovano lečiti upalu krajnika. Upala grla i bolovi se otklanjaju terapijama, najčešće antibioticima. Pored toga preporučuje se unos čajeva i supa. Treba jesti više voća i povrća. Isto tako, grgoljenje slanom vodom pomaže tokom upale krajnika. Važno je da mirujete, ukoliko pušite ostavite cigarete tokom lečenja.
Najbolji antibiotik za gnojnu anginu
Antibiotici za lečenje su na bazi penicilina. Međutim, postoje osobe koje su alergične na njega, te se mogu upotrebiti i drugi. Pre odabira antibiotika, najbolje je da se posavetujete s lekarom. Mogu se koristiti analgetici i antiflogistici za ublažavanje bolova u grlu.
Kako se prenosi gnojna angina?
Gnojna angina prenosi se kapljičnim putem, to znači kašljanjem ili kijanjem. Veoma lako se prenosi kod dece i kada se u istoj prostoriji nađe veća grupa ljudi. Najčešće se javljam tokom zimskih meseci. Ako imate upalu krajnika, ostanite kod kuće dok se potpuno ne oporavite.
Obloge za gnojnu anginu
U borbi protiv gnojne angine, uvek možete koristiti čajeve. Prirodni čajevi su odlični protiv upale krajnika i bolova u grlu. Zbog svog sastva umiruju krajnike, a najviše se preporučuju kamilica, majčina dušica, žalfija, matičnjak i ribizla.
Koliko traje gnojna angina?
Upala grla u proseku traje oko 10 dana. Na trajanje najviše utiče način i primena terapije. Ukoliko je odgovarajuća, gnojna angina će brzo nestati.
Foto:Shutterstock
Ažurirano: 25.06.2024
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0