Kako smiriti ubrzan rad srca?
🕑 3 min čitanjaSigurno ste do sada bar jednom osetili pojačano lupanje srca i zapitali se da li je sve u redu, ima li potrebe za brigu?
Naše srce kuca između 60 i 100 puta u minuti i to se smatra normalnim otkucajem srca. U situacijama kada smo izloženi stresu, ili smo pak previše uzbuđeni naše srce može kucati brže nego uobičajeno i u takvim situacijama često nema mesta za brigu.
Međutim, kada srce kuca velikom brzinom, odnosno kada premašuje 100 puta u minuti, i takve epizode često se ponavljaju, vrlo je verovatno da je reč o tahikardiji.
Iako ovo stanje može izazvati strah i nemir u nama, važno je da prvenstveno istaknemo da je ovo stanje izlečivo!
U nastavku teksta saznajte šta je tahikardija i kako smiriti ubrzan rad srca.
Šta je ubrzan rad srca, odnosno tahikardija?
Dakle, već smo napomenuli da se normalni otkucajem srca smatraju otkucaji između 60 i 100 puta u minuti. Ovaj ritam nekada se može narušiti iz brojnih razloga pa tako nastaje stanje koje se naziva tahikardija, odnosno ubrzan rad srca. Ovo stanje opisuje se kao stanje koje premašuje normalan broj otkucaja u stanju mirovanja.
Takođe, nekada je prosto normalno da naše srce kuca brže nego uobičajeno i to u situacijama kada smo pod stresom, u opasnosti ili previše uzbuđeni. Takvo stanje potrebno je razlikovati od tahikardije koje postoji kada se premašuje više od 100 otkucaja u minuti.
U vezi sa tim, ubrzan rad srca možemo označiti kao:
- normalan – kada smo izloženi nekom fizičkom naporu, npr. tokom vežbanja kada nam srce prirodno jače kuca
- abnormalan – kada zaista postoji neki srčani problem
Ubrzan rad srca uzroci – šta dovodi do tahikardije?
Ne postoji jedan jedinstvenih razlog koji dovodi do tahikardije, već postoji mnoštvo faktora koji mogu uticati na nastanak tahikandrije. Važno je da napomenemo da neki uzroci mogu ticati naših svakodnevnih navika i na koje možemo uticati, dok su oni drugi ipak vezani za neke ozbiljnije probleme.
Među uzrocima za ubrzan rad srca navode se:
- steres
- loše životne navike (pušenje, alkohol)
- lekovi
- nizak krvni pritisak
- konzumiranje velike količine kofeina
- vežbanje
Ubrzan rad srca simptomi i kako da ih prepoznate
Usled nedovoljnog snabdevanja tkiva kiseonikom, tahikardija može dovesti do niza simptoma. U nekim slučajevima ovo stanje ne može se utvrditi samo na osnovu simptoma već je potrebno uraditi niz specifičnih testova.
Evo koji su česti simptomi ubzranog rada srca:
- kratak dah
- bol u grudima
- vrtoglavica
- nepravilni, ubrzani otkucaji srca
- gušenje, nedostatak vazduhu
Kako smiriti ubrzan rad srca?
Da bismo znali na kojin način da smanjimo otkucaje srce, prvo je važno da utvrdimo koji faktor je doveo do ubrzanog rada srca. Ukoliko po strani ostavimo ozbiljnije srčane probleme koji zahtevaju adekvatnu terapiju prepisanu od strane lekara, za ubrzan rad srca često je odgovoran stres.
Nismo ni svesni činjenice koliko ova reakcija može uzrokovati probleme našem organizmu, odnosno našem celokupnog zdravlju. Pa tako iz ovoga sledi da je najpre potrebno raditi na smanjenju stresa, odnosno potrebno je izbegavati sve one situacije koje u vama izazivaju stres i nelagodu.
Kao dobar način za izbacivanje stresa stručnjaci navode meditaciju kao i vežbanje tehnike pravilnog disanja.
Drugi vrlo važan uzročnik koji može dovesti do ubrzanog rada srca su svakako alkohol, cigarete kao i kofein.
Za većinu ljudi jutro ne počinje bez omiljene šoljice kafe i nekoliko cigareta ali konzumiranje istih nikako nije dobro za osobe sa povećanim otkucajima srca, čak šta više upravo oni i dovode do takvog stanja, pa se kao logično rešenje nameće prestanak konzumiranja alkohola, nikotina kao i kofeina.
Kako smanjiti ubrzan rad srca kod kuće?
Pored pobrojanih načina na koji možete smanjiti ubrzan rad srca na duže staze, postoji nekoliko načina kako da u trenutku smanjite ubrzan rad srca i to u kućnim uslovima. Nisu vam potrebni nikakvi aparati niti preterano znanje, sve možete uraditi potpuno sami.
Jedan od prvih načina je da pravilno dišete kako bi smanjili otkucaje srca. Potrebno je da duboko udahnete vazduh, a zatim ga zadržite nekoliko sekundi i izdahnite. Tehnika disanja je mnogo važna, stoga se opustite i pravilno izvodite ovu tehniku.
Druga tehnika je masaža, odnosno masiranje karotidnog sinusa koji se nalazi sa bočne strane vrata. Masaža sa jedne ili obe strane pomoći će u snižavanju krvnog pritiska, a ujedno i u smanjenju otkucaja srca. Važno je biti u sedećem položaju prilikom izvođenja ove tehnike i primenjivati je 15ak sekundi, sve dok ne osetite stišavanje otkucaja srca.
Za kraj ostaje još jedna tehnika, odnosno tretmani vode za lice. Kod ove tehnike preporučuje se da se osoba polije hladnom vodom, ili da legne u kadu hladne vode. Može se i pripremiti hladna obloga koja će se staviti na čelo nekoliko minuta.
Dakle otkucaji srca, pa čak ponekad i ubrzani mogu biti bezopasni u određenim situacijama koje smo naveli. Međutim ukoliko kod sebe primetite neke od navedenih simptoma, a koji su učestali, savetujemo da je najbolje da posetite lekara koji će na osnovu pregleda utvrditi u čemu je tačno reč i naravno uputiti vas u način lečenja ukoliko za to bude bilo potrebe.
Foto:Shutterstock
Ažurirano: 15.06.2024
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0