Kantarion – lekovita biljka
🕑 3 min čitanjaNa moć kantariona, biljke poznate kao gospina ili bogorodičina trava, oslanjali su se još stari Grci. Kačili su je preko slika bogova kako bi oterali zle duhove.
Naziv St. John’s wort (biljka svetog jovana) dobila je jer cveta početkom jula – oko praznika posvećenog rođenju Svetog Jovana Preteče. Kantarion ima izuzetno duboko korenje, stabljiku sa dve oštrice, jarkožute cvetove s pet latica i mnogo žutih prašnika, crnih mrlja i finih ljubičastih uzdužnih pruga.
Ovalni, upareni listovi izgledaju kao da su izbodeni iglama, što ukazuje na masne žlezde u njima. Lekovito dejstvo biljke potiče od više aktivnih supstanci, kao što su hipericin i pseudohipericin, flavonoidi, eterično ulje, aminokiseline, belančevine, gvožđe, vitamin C…
Njeni aktivni sastojci ispoljavaju antiseptično, antiviralno, protivupalno, adstingentno, kao i antidepresivno dejstvo.
Kantarion se upotrebljava u vidu čaja, tinktura, macerata i ulja, njegova primena ima dugu tradiciju i zaista je široka!
Drevna upotreba
Najstarija sačuvana knjiga koja se vezuje za monašku medicinu – Lorscher Arzneibuch iz osmog veka – ukazuje na blagodeti kantariona u slučaju melanholije, bezvoljnosti, očaja i depresije. Pored toga, kantarion se koristio i kao srednjovekovni medicinski tretman za pospešivanje zarastanja rana, kao pomoć u lečenju simptoma gihta te za ublažavanje blagih reumatskih bolova i menstrualnih grčeva.
Širok spektar primene
Danas kantarion deluje na više polja, što je i naučno potvrđeno…
Ublažavanje depresije
Koristi se prevashodno kod lakših do umerenih epizoda, i to tokom kraćeg vremenskog perioda. Ipak, ne upotrebljava se za lečenje težih i dugotrajnijih depresivnih stanja, kao ni u slučaju bipolarnih poremećaja. Generalno, u poređenju s drugim antidepresivima, ova biljka izaziva znatno manje nuspojava.
Zarastanje rana na koži i saniranje opekotina
Ulje kantariona ubrzava zarastanje rana, posekotina, kao i opekotina prvog stepena. Tokom dve nedelje nanosite na ranu mast na bazi kantariona kako biste pospešili zarastanje. Takođe, uljni ekstrakt ove biljke umiruje, hidrira suvu i iziritiranu kožu i ublažava iritacije.
Pospešivanje probave
Ulje kantariona može se koristiti za pospešivanje varenja kao i za ublažavanje dispeptičnih tegoba (vezanih za lošu probavu), nadutosti, bola kod gastritisa, zarastanje čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu… Zahvaljujući fenolima, eterično ulje kantariona uspešno deluje i protiv crevnih parazita. Pored toga, kantarionovo ulje efikasan je lek za hemoroide.
Poboljšanje simptoma mijalgije
Kantarion se uspešno primenjuje i za tretman mijalgije (bola u mišićima, zapaljenja mišića i upale mišića).
Saniranje problema urinarnog trakta i određenih ginekoloških tegoba
Takođe, smatra se da je kantarion efikasno sredstvo protiv iritabilne bešike, noćnog mokrenja, kao i za obnavljanje sluzokože vagine i grlića materice. Osim toga, dobar je i za ublažavanje predmenstrualnih tegoba, lečenje posledica bakterijskih i virusnih upala vezanih za reproduktivne ženske organe…
Nekada, ukoliko bi tokom porođaja došlo do rupture perineuma (pucanja međice), babice su se oslanjale upravo na moć kantarionovog ulja.
Ova biljka pomaže i u slučaju upale desni, hroničnog umora, visokog krvnog pritiska, lupanja srca, migrene…
Ipak, prilikom upotrebe neophodan je oprez. Korišćenje kantariona ne preporučuje se tokom trudnoće i dojenja. Takođe, važno je imati na umu da ova biljka u kombinaciji s nekim lekovima može da izazove određena neželjena dejstva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0