Najkorisniji saveti kako da pobedite jesenji umor
🕑 3 min čitanjaJesenji umor česta je pojava u ovo doba godine. Početak jeseni sa sobom donosi različite simptome, koji se lako primete i osete. Najčešći simptomi jesenjeg umora su manjak motivacije, pad raspoloženja, imuniteta i koncentracije. Dani su kraći i temperatura je u padu, a sve to psihički utiče na ljudski organizam. Sve češće osećamo malaksalost i umor, slabost u nogama, glavobolja, a tu su bolovi u zglobovima i mišićima. Kada se tome pridoda previše spavanja, nezdrava ishrana i manjak fizičke aktivnosti, jasno je zbog čega je jesenji umor prisutan kod velikog broja ljudi.
Ako primetite i oseteti ove simptome, to ne znači nužnu odlazak lekaru. Postoji više načina kako da se prevaziđete jesenji umor. U nastavku tekst saznajte top 5 saveta kako da pobedite jesenji umor.
Prirodni vitamini za jači imunitet
Od pamtiveka se zna da priroda nudi brojna kvalitetna rešenja. Sigurno će vas iznenaditi, kada čujete da je bundeva odličan saborac u borbi protiv jesenjeg umora. Spada u grupu najzdravijih sezonskih voćki i preporučuje se da ga jedete što više tokom jeseni. Bundeva je prepuna beta-karotenom, a to je moćan anti-oksidans. Pored toga, bundevine semenke bogate su cinkom, koji je poznat kao odličan za jačanje imuniteta.
Da li ste znali, da bundeva sadrži aminokiselinu koja luči serotnin i direktno utiče na raspoloženje? Jesenji umor nema šanse protiv bundeve, jer je ona niskokalorična i nema veliko glikemijsko opterećenje. Ako se već pojave simptomi jesenjeg umora, ima li šta bolje, nego da pojedete supu od bundeve. Jednostavno se sprema, a ukus je fenomenalan.
Iako je bundeva odlična za imunitet tokom jesenjeg perioda, nemojte zaboraviti i ostale vitamine, pre svega citruse. Nedostatak vitamina C često ukazuje na malaksalost i umor. Pre svega, tu se najviše misli na limun i pomorandže, ali jedite ih sveže. Ukoliko se odlučite za kuvanje, onda se gubi određeni procenat vitamina.
Kvalitetan san
Ne treba mnogo objašnjavati kako prirodan san utiče na zdravlje. U ovom periodu godine dnevne svetolosti je manje. Smenjuje se godišnje doba i sve teže ustajemo iz kreveta. Tokom dana osećamo se da nam tri dana spavanja ne bi pomoglo da se odmorimo. Konstantno osećamo umor i slabost, što nas ometa u svakodnevnim aktivnostima. Nismo otkrili rupu na saksiji, kada kažemo da je sasvim dovoljno ranije ići na spavanje. Kada vam to postane rutina, ubrzo ćete se osećati mnogo bolje.
Fizička aktivnost
Vežbanje mnogima ume da bude mrsko, jer treba sebe naterati otići do teretane. Međutim, svi znamo da redovna fizička aktivnost odlično utiče na organizam. Ovo ne znači da počnete sa pripremama za polumaraton ili nešto slično, već da se aktivirate, jer vas fizička aktivnost drži budnim i gura napred da pobedite jesenji umor.
Koliki god bio umor posle treninga, verujte nam da ćete se osećati znatno bolje i raspoloženije. Nezaboravite na zagrevanje, jer pored simptoma jesenjeg umora, samo vam još fali povreda da vas veže za kuću.
Svež vazduh i svetlost
Umor i glavobolja su odličini pokazatelji da se sklonite od ekrana. Neverovatno je da baš tada odlučite da pogledate najbolje serije ili filmove. Ima vremena za takve stvari, neće nikuda pobeći. Štos je u tome da upravo radite suprotno. Pogasite sve što vam ne treba, tako ćete odmoriti oči i bolje se nositi sa jesenjim umorom. Takođe, ništa vam se neće dogoditi, ako odete da prošetate i protegnete noge. Mnogi traže izgovore u nižim temperaturama, ali to su besmislice. Na vaše raspoloženje još bolje će uticati ako šetate tokom dana. Prirodna svetlost pozitivno će uticati i bićete bolje volje. Dovoljno je da šetate tridesetak minuta, nema potrebe da se forsirate.
Sada kada znate koji su prvi simptomi jesenjeg umora, bez problema možete da ih se rešite. Jesenji umor nije ništa drugo do perioda godine, koji zbog više stvari utiče na naš organizam i telo. Jesenji umor nije nikakav bauk, a primenom gorepomenutih saveta, olako ćete ga pobediti.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0