Nega kože tokom zimskog perioda – saveti za besprekoran izgled
🕑 4 min čitanjaSigurno ste primetili kako se vaša koža menja tokom promene godišnjih doba, od blistave i sjajne, do suve i ispucale kože.
Upravo se ova promena dešava posebno u zimskom periodu, kada je naša koža izložena hladnom vazduhu i jakim vetrovima koji isušuju našu kožu čineći je suvom, ispucalom i dehidriranom.
Kako bi naša koža bila besprekorna tokom cele godine, zimi je potrebno posebno negovati kožu kako bi je što više zaštitili od pucanja, iritacije i pojave crvenila.
U nastavku teksta donosimo vam nekoliko saveta kako da vaša koža bude hidrirana i gipka tokom zimskog perioda!
#1 Hidratacija je ključ uspeha – prvi korak do blistave i negovane kože
Već smo napomenuli da hladno vreme, odnosno hladan vazduh dovodi do isušivanja kože, perutanja kao i njenog pucanja.
Takvi znaci ukazuju da je naša koža praktično dehidrirala, te joj je potrebno pružiti dodatnu hidrataciju.
Znate kako kažu, sve kreće iznutra, pa se tako zimi savetuje da u vaš organizam što više unosite vode! Više vode, čaja i toplih napitaka koji će vašoj koži vratit onaj stari sjaj i blistavost je must have tokom zime.
Naravno da u procesu vraćanja hidratacije pomažu i razne hidrantne kremice i pilinzi koji bi svakako trebali da budu deo vaše dnevne kao i noćne rutine. Zimi je potrebno birati kreme koje su masnije, odnosno koje sadrže veći procenat hijaluronske kiseline, retinola, vitamina C i sličnih sastojaka koji štite kožu od isušivanja.
Da bi ste održali hidrataciju tokom čitavog dana, preporučuje se nanošenje kreme ujutru i uveče.
#2 Ne zaboravite na SPF – zaštita kože od UV zraka je neophodna i zimi
Većina ljudi greši kada se vodi time da je SPF, odnosno zaštita od sunca neophodna samo u toku letnjeg perioda. Nanošenje SPF faktora je itekako važno i u toku zime, a evo i zbog čega.
UVB zraci, kojima smo posebno izloženi u toku letnjeg perioda, i koji su zapravo odgovorni za opekotine od sunca, slabiji su tokom zimskog perioda, ali ne zaboravimo činjenicu da su UVA zraci, koji dovode do starenja naše kože, prisutni i u zimskog periodu. Da, dobro ste čuli.
Iako su štetni UV znaci oslabljeni tokom zime, oni su itekako prisutni te zbog toga ne smemo izostaviti redovno nanošenje SPF faktora pa čak i tokom zimskog perioda.
Poznatno je da određeni kozmetički proizvodi za ulepšavanje lica, poput tečnog pudera i pudera u prahu sadrže određenu količinu SPF-a. Ipak, iako je svakako pohvalno ukoliko odaberete puder koji u sebi sadrži zaštitni faktor, ono nije dovoljno, odnosno ne treba se oslanjati samo na to.
Kada je odabiru zaštitnog faktora tokom zime, ne bi trebalo da birate kreme sa zaštitnim faktorom manjim od 25, ali je svakako uvek bolje birati što veći zaštitni faktor.
#3 Izbegavajte tuširanje vrelom vodom – vrela voda dovodi do dodatnog isušivanja kože
Nakon duge, zimske šetnje kada nam je celo telo premrzlo, jedino o čemu maštamo i za čim nam telo žudi je vrela kupka. Kada god krenete da priuštite sebi to zadovoljstvo, setite se da je vrela voda glavni neprijatelj za našu kožu.
Tokom zime kada nam je koža prirodno suvlja, najgore što možete da uradite je da svoje telo, lice i ruke izlažete vreloj vodi koja dovodi do njenog isušivanja kao i perutanja.
“ Kožu lica najbolje je tretirati hladnom vodom ili mlakom, dok je tuširanje tela vrućom vodom potrebno izbegavati – saveti dermatologa”
Ukoliko i vi imate problem sa perutanjem kože u toku zimskog perioda, evo u čemu leži možda i uzrok vašeg problema.
Uz to, preporučljivo je koristiti blage šampone i kupke za tuširanje koje su sebi ne sadrže alkohol kao ni druga jake hemikalije koji dodatno uzrokuju isušivanje kože.
#4 Piling kože je itekako poželjan – oslobađanje od mrtvih ćelija
Piling kože je najbolja stvar koju možete priuštiti svojoj koži i to bez obzira na godišnje doba.
Zimi se posebno preporučuje piling kože budući da njima otklanjamo mrtve ćelije sa kože i tako koži omogućavamo da “diše”.
U slučaju da piling kože ne praktikujemo redovno, mrtve ćelije se nagomilavaju na površini naše kože, čineći je dehidriranom što na kraju dovodi do njenog isušivanja, a onda i do pucanja kože.
Iako pilinge možete uraditi u brojnim kozmetičkim salonima, oni nisu ništa manje efikasni ukoliko ih sami napravite kod kuće. Na internetu ćete pronaći bezbroj recepata kako da napravite piling kod kuće koji odgovara vašem tipu kože, ali ih isto tako možete i kupiti u drogerijskim radnjama.
Kod pilinga su zapravo ključni sastojci sitne čestice kojima se praktično i otklanjaju mrtve ćelije sa kože, ali je važno je napomenuti da nikada ne koristite isti piling za telo kao i za lice budući da grublji pilinzi mogu dovesti do sitnih ogrebotina po vašem licu kao i crvenila.
Koža zimi ne mora uvek da bude suva i ispucala, ali joj je potrebno pružiti adekvatnu negu. Ukoliko je i vaša koža tokom zime suva i dehidrirana, vodite se našim savetima i koracima koji mogu biti od pomoći za vraćanje blistavog i sjajnog tena.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0