Operacija katarakte kao jedna od najuspešnijih oftalmoloških intervencija
🕑 3 min čitanjaVodeći uzrok slepila u svetu je katarakta. Iz godine u godinu se povećava broj obolelih i onih koji oslepe usled katarakte. Poslednjih godina brojka obolelih od glaukoma prelazi 100 miliona. Iako je rizik od slepila veliki tek svaki treći pacijent se podvrgne operaciji katarakte. U Srbiji je taj procenat znatno manji što znači da treba raditi na edukaciji i podizanju svesti o značaju lečenja katarakte.
Katarakta kod novorodjenčadi
Zamućenje prirodnog sočiva koje dovodi do smanjenja vida zove se katarakta. Zamućenost vida je početna faza, ukoliko se ne leči može dovesti do potpunog slepila. Potpuno zamućenje sočiva je poslednja faza u razvoju katarakte. U velikom broju slučajeva katarakta se razvija kod starijih osoba, mada, postoji i komgenitalna ili urodjena katarakta koja je prisutna od samog rodjenja. Katarakta kod novorodjenčadi je u 20% posto slučajeva genetski predodredjena, za ostale se teško utvrdjuje šta je uzrok urodjene katarakte.
Ukoliko se razvije samo na jednom oku povezuje se sa poremećajem u razvoju tog oka. Obostrana katarakta nastaje u sklopu nekih drugih oboljenja, najčešće prati Daunov sindrom ili metaboličke bolesti poput hipoglikemije. Rana operacija katarakte kod beba u prvim mesecima života stvara uslove za razvoj vida.
Uzroci nastanka katarakte kod odraslih
Katarakta, u narodu ovu očnu bolest zovu i mrena, nastaje kada se zamuti prirodno sočivo u oku. Ono je po prirodi providno, ali se desi da se proteini od kojih je sastavljeno promene i sočivo se zamuti. Uzroci zamućenja su razni. U ranoj fazi života dešava se usled jake sunčeve svetlosti, bolesti ili lekova. Katarakta se mnogo češće razvija kod starijih osoba nastaje kao lagano odebljanje sočiva. To odebljanje sočiva dovodi do promene u strukturi proteina i zamućenja.
U početnoj fazi razvoja katarakte pacijent ne može da vidi jasno, što mu otežava čitanje, pa ne može da čita bez naočara. Vozači osete značajne promene, u noćnoj vožnji im smeta svetlost farova koja se raspršti i zamuti im vid. U početnoj fazi se problem rešava kapima i dioptrijom. Na napredovanje katarakte ne može značajno da se utiče, ni stalna promena dioptrije u jednom trenutku više neće biti rešenje. Za takve slučajeve rešenje je operacija.
Operacija katarakte danas je jedna od najuspešnijih oftamoloških intervencija kojima se skida dioptrija. Rez je minimalan, oko se ne seče i ne ušiva. Odgovarajućim izborom veštačkog sočiva značajno se koriguje dioptrija posle operacije katarakte.
Priprema za operaciju katarakte
Čekanje da katarakta sazri i nabubri je opasno, može da dovede do komplikacija kao što je zapaljenje glaukoma. Pravo vreme za operaciju katarakte je trenutak kada ona počne da smeta. Blagovremenom operacijom se izbegava bespotrebni ulazak u stanje privremenog slepila. Savremena hirurgija katarakte je vrhunski modernizovana procedura kojom se istovremeno koriguje dioptrija posle operacije katarakte.
Operacija katarakte je bezbolna procedura, traje samo dvadesetak minuta ali se za nju treba dobro pripremiti. Postoje neka pravila u pripremi za operaciju katarakte. Od disciplinovanog poštovanja zavisi oporavak. Pre intervencije su neophodne laboratarojski analize krvi koje obuhvataju kompletnu krvnu sliku, ureu, kreatinin, glikemiju, protrombinsko vreme krvarenja. Radi se bris oba oka kako bi se ispitalo prisustvo bakterija koje mogu izazvati neke infekcije posle operacije.
Za neke pacijente je neophodan i internistički pregled. Šest sati pre intervencije je zabranjeno konzumiranje hrane i pića. Slatko i alkohol su zabranjeni 24h pre operacije. Upotreba šminke i kozmetike posle operacije je zabranjena, pacijentima se preporučuje da se istuširaju i operu kosu dan pre. Oporavak od operacije uglavnom ne zahteva duže odsustvo sa posla, većini je dovoljno dan-dva pre no što se vrate redovnim aktivnostima.
U zavisnosti od vrste posla oporavak može i da potraje posebno za pacijente koji rade za račanarom. Operacija se radi lokalno u oftamološkoj ordinaciji, traje nekoliko minuta, medjutim, zbog specifičnosti zahvata pacijent se pojavljuje obavezno u prisustvu pratnje, nekoga ko će mu pomoći i odvesti ga kući.
Tok operacije katarakte
Operacija katarakte obavlja se u specijalističkoj sterilnoj ordinaciji i traje dvadesetak minuta. Obavlja se u lokalnoj ili kapljičnoj anesteziji. Tokom intervencije pacijent čuje šta se dešava, komunicira sa doktorom, budan je ali relaksiran zato što ne oseća nikakav bol.
Operacija je potpuno bezbolna. Pravi se rez od 2mm dovoljno veliki da se kroz njega provuče ultrazvučna sonda. Taj rez na rožnjači ne mora da se šije zato što ona ima izraženu sposobnost regeneracije. Sonda stiže do sočiva i ubrizgava supstance koje štite strukturu oka tokom eliminacije sočiva ultrazvukom.
Ono je tvrdo pa mora da se omekša i usitni, a onda se sitni delovi sondom usisaju i odstrane iz oka. Na mesto odstranjenog prirodnog sočiva ugradjuje se veštačko, providno je i inertno, ne izaziva nikakve reakcije oka. Veštačko sočivo preuzima funkciju do kraja života pacijenta. Veštačko se pozicionira tačno na mesto gde je bilo prirodno. Rožnjača se zbog izuzetne sposobnosti regeneracije ne šije.
Posle operacije treba zaštititi oko od spoljašnjih uticaja, skida se samo kada se stavljaju kapi. Nosi se do kontrole. Postoperativni tretman kapima traje nekoliko nedelja. Toliko vremena je potrebno da se vidi konačan ishod operacije, daleko bolji vid.
Foto:Pexels.com
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0