Zašto je važno meriti krvni pritisak
🕑 4 min čitanjaKrvni pritisak po definiciji podrazumeva jačinu kojom krv pritiska zidove krvnih sudova tokom vremena i tokom srčanog ciklusa. On je promenjiv i mnogo faktora utiče na to, a ukoliko se njegovo odstupanje od normale ne dijagnostikuje na vreme, dugoročne posledice mogu biti veoma ozbiljne. Najpre ćemo objasniti šta su to hiper i hipotenzija, njihove uzroke, posledice i simptome,zatim pokazati kako se pravilno meri krvni pritisak i dati savete kako da ga izmerite.
Hipertenzija
Povišeni krvni pritisak naziva se hipertenzija. To podrazumeva da krvni pritisak ima vrednosti 140/90 mmHg i više, bez obzira na to da li su povišeni dijastolni (donji), sistolni (gornji) ili čak oba. Takvo stanje prouzrokuje arteriosklerozu, slabije ili uvećano srce, probleme s radom bubrega, srčani udar, aneurizmu i još mnoge stvari koje mogu dovesti do fatalnog ishoda. Prostije rečeno, što je krvni pritisak veći, raste rizik od kardio-vaskularnih oboljenja.
Verovali ili ne, problem s povišenim krvnim pritiskom ima svaki četvrti stanovnik planete. Rađena su razna ispitivanja, pa je na osnovu uzorka hipertenzija podeljena na dve grupe.
Esencijalna hipertenzija
Uzrok je nepoznat, a ustanovljena je kod 95 posto slučajeva u kojima je krvni pritisak trajno povišen. Najčešće se javlja u porodicama u kojima neko od članova već ima hipertenziju. Zatim kod osoba koje u organizam unose veće količine kuhinjske soli, gojazne su ili fizički neaktivne.
Sekundarna hipertenzija
Uzroci ove vrste povišenog krvnog pritiska su poznati. Mogu nastati zbog oboljenja bubrega, hipofize, štitaste žlezde ili upotrebe tableta za kontracepciju.
Kod esencijalne hipertenzije neophodna je redovna primena lekova i kontrola, dok se sekundarna leči uklanjanjem uzroka.
Prevencija, lečenje i merenje povišenog krvnog pritiska
Iako je na raspolaganju dosta lekova za lečenje hipertenzije, savetuje se da povišeni krvni pritisak regulišete promenom životnih navika. Pre svega, najvažnije je da se unos soli ograniči, a uz njega i alkohola. Cigarete su rak-rana mnogim ljudima, dajte sve od sebe da ih se rešite. Počnite s fizičkim aktivnostima, dovoljno je da ih upražnjavate pola sata dnevno tri do pet puta nedeljno. Ukoliko možete i više, to bolje. Posebno obratite pažnju na hranu koju konzumirate.
Jelovnik obogatite namirnicama koje ne sadrže mnogo masti. Ako smanjite telesnu težinu i održavate kilažu, fenomenalno ćete uticati na krvni pritisak. Na povišeni krvni pritisak posebno dobro utiče mediteranska kuhinja, koja je ujedno i veoma ukusna.
Hipotenzija
Kada neka osoba nakon više provera ima vrednost krvnog pritiska manju od 100/60 mmHg, a sve prati nesvestica, depresija, umor, poremećaj sna, vrtoglavica, znojenje, osećaj da srce lupa jače, to stanje se zove hipotenzija. Postoje različite vrste hipotenzije, a najučestalije su:
Primarna hipotenzija
To je trajno nizak pritisak čiji se uzrok ne može otkriti. Može biti nasledno, a postoji i uticaj geografskog predela, hrane, kilograma i stresa.
Sekundarna hipotenzija
Najčešći uzroci su dehidratacija, krvarenje, razne infekcije, aritmija, trudnoća, duže odmaranje, trovanje, Parkinsonova bolest, hemodijaliza, oštećenje kičmene moždine. Postoji i spisak lekova koji mogu dovesti do hipotenzije:
- antihipertenzivi
- diuretici
- antagonisti kalcijuma
- beta blokatori
- antidepresivi
- analgetici iz grupe narkotika
Ortostatska hipotenzija
To je naglo opadanje pritiska kad osoba zauzme stojeći položaj. Ukoliko su uzrok bolest i lekovi, zove se sekundarna ortostatska hipotenzija. A idiopatska ortostatska hipotenzija je ona kada nije moguće otkriti koja bolest ili lek su uzrok. Može da ukaže na poremećaj funkcije nekih delova nervnog sistema.
Postprandijalna hipotenzija
Najčešće se javlja neposredno posle obroka. Osobe koje imaju ovaj oblik hipotenzije nikako ne smeju da konzumiraju antihipertenzive pre obroka, a posle jela treba da prilegnu.
Tek pošto se utvrdi vrsta hipotenzije, može se pristupiti lečenju. Uglavnom se ublažavaju simptomi ukoliko lečenje ne utiče na kvalitet života i ne izaziva simptome.
Što se tiče mera, one su sledeće:
- ishrana s povećanom količinom soli
- fizička aktivnost
- kofein
- lagano ustajanje iz kreveta
Merenje krvnog pritiska
Kada merite krvni pritisak, važno je da koristite odgovarajuće uređaje i aparate za merenje. Način merenja krvnog pritiska, postupak i položaj ruke mogu da utiču na rezultat za više od 10 posto.
Ukoliko se merenje krvnog pritiska uradi pogrešno, to može da prikrije postojanje hipertenzije. Neretko se događa da ljudi kod kuće imaju sasvim normalne vrednosti, dok se na pregledu pritisak uveće. To je posledica brige za ishod, naziva se „hipertenzija belog mantila“ i uglavnom se javlja kod starijih osoba.
Pravilno merenje krvnog pritiska
Ukoliko merite krvni pritisak sa pumpicom i stetoskopom, procedura je sledeća. Oko nadlaktice leve ruke stavite manžetnu tako da se nalazi oko dva centimetra iznad jame sa unutrašnje strane lakta. Koristimo levu ruku jer se na njoj mogu brže uočiti oscilacije ako merite više puta zaredom. Stetoskop se postavlja na jamu, tik ispod donje ivice manžetne, a jedan deo stetoskopa je prekriven. Kada slušalice postavite u uši, napumpajte pumpicom do 180. Počnite da ispuštate vazduh putem točkića i pažljivo slušajte. Prvi otkucaj srca predstavlja vrednost gornjeg pritiska, dok je drugi vrednost donjeg. Jednostavno, zar ne?
Korisni saveti za merenje krvnog pritiska
Pre nego što izmerite krvni pritisak, važno je obratiti pažnju na neke stvari. Ne preporučuje se da krvni pritisak merite posle obroka, konzumiranja kafe ili fizičke aktivnosti.
Opustite se pre nego što izmerite pritisak. Uspravno sedite naslonjeni na leđa. Neka vam stopala budu na podu i nemojte ukrštati noge.
Kako biste imali što preciznije vrednosti, merite krvni pritisak svakog dana u isto vreme. Krvni pritisak obično je najniži ujutro, a povećava se tokom dana.
Nemojte razgovarati dok merite krvni pritisak. Pričanjem se sistolni pritisak može uvećati čak i do 15 mmHg.
Ukoliko vam rezultati nisu najbolji, nema razloga da paničite. Izmerite krvni pritisak još jednom, samo napravite pauzu od otprilike 20 sekundi. Preporuka je da se ne oslanjate na jedan dobijeni rezultat.
Izvor:
https://drvelicki.com/saveti-i-preporuke/kako-pravilno-izmeriti-krvni-pritisak
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0