Pravilna nega kože lica i tela
🕑 4 min čitanjaNeophodno je kontrolisanje mladeža
Mladeži ili nevusi najčešće su benigne promene na koži, a sastavljeni su od pigmentnih ćelija melanocita. Već na rođenju ili ubrzo posle rođenja na koži se pojavljuju prvi mladeži. Tokom života njihov broj se povećava i zavisi od tipa kože, nasleđa, ali i izloženosti sunčevim zracima. Postoji više vrsta mladeža koji različito izgledaju i različite su veličine. Oblici i veličina kreću se od crvenkaste mrlje do bradavičastih izraslina tamne boje i s dlakama, u nivou ili iznad nivoa kože.
U grupu rizičnih mladeža spadaju kongenitalni (urođeni) pigmentni mladeži većeg promera, zatim svi mladeži većeg promera od 0,5 cm, neravnih i često nejasnih ivica, nepravilnog oblika, tamne i nejednake boje. Mladež koji iznenada počinje da se povećava, menja boju, krvari ili se lako nadraži odećom treba pažljivo da se ispita kako bi se utvrdilo da nije možda potencijalno maligni. Većina ovih mladeža nije opasna, ali rano uklanjanje može biti korisno jer sprečava da kasnije tokom života, pod uticajem različitih faktora, pređu u maligni oblik.
Hirurško uklanjanje je metoda izbora, tada se uklanja širi prostor oko mladeža, uključujući normalnu kožu i potkožno tkivo. Ukoliko je mladež velik, posle uklanjanja može biti neophodna transplantacija kože da bi se pokrio nastali ožiljak.
Iako su mladeži uglavnom benigne promene, teško ih je razlikovati od melanoma – najmalignijeg tumora kože. Samopregledi, praćenje mladeža i povremeni pregledi kod dermatologa dermoskopijom veoma su važni i mogu značajno uticati na sprečavanje potencijalnih komplikacija. Samopregled kože podrazumeva praćenje mladeža: broj, veličina (>6mm), ivica, boja, krvarenja, bol ili svrab mladeža, jer bilo koja od tih promena zahteva obavezan pregled dermatologa. Dermoskopija je mikroskopski pregled mladeža, bezbolan, neinvazivan i brz.
Obaveznog koriscenja SPF-a čak i zimi, a pogotovo u proleće i leti
Na pojavu melanoma najveći uticaj ima štetno dejstvo sunčevih zraka. Njihovo dejstvo je kumulativno, što znači da naša koža pamti sva preterana izlaganja suncu bez zaštite, sva crvenjenja i oštećenja od sunca od rođenja do danas. Sve mladeže, a posebno one u ravni kože, neophodno je štititi od sunca, s obzirom na to da su UV zraci najvažniji faktor koji može izazvati malignu promenu.
Veoma je važno izbegavati izlaganje sunčevim zracima u periodu od 10 do 16 časova i redovno koristiti zaštitne kreme sa UVB i UVA zaštitom. Ne postoji ništa što nas lakše prevari nego prvi zraci sunca u proleće. Snažno UV zračenje na nepripremljenoj i svetloj koži dovodi do nepovratnih promena koje za rezultat imaju ubrzano starenje kože. Često izlaganje suncu bez adekvatne zaštite može biti opasno i po zdravlje, a ne samo lepotu. Zato je bitno već s prvim sunčanim danima odabrati preparate koji u sastavu imaju i UV filtere. Oni će zaštititi kožu i pomoći joj da duže sačuva mladalački izgled.
Pripreme i zaštita kože lica u proleće
Prvi korak u pripremi kože za toplije vreme treba da bude otklanjanje izumrlih ćelija s površine.To se postiže korišćenjem različitih pilinga na bazi biljnih ekstrakata koji na suptilan način ukljanjaju orožale ćelije, podstiču cirkulaciju u koži i regeneraciju površinskih slojeva. Zimi, usled različitih spoljašnjih uticaja, ali i pod dejstvom centralnog grejanja i klimatizacije, koža postaje suva i gruba, gubi mekoću, elastičnost i gipkost, a sve to je praćeno perutanjem, crvenilom i dehidratacijom. Pilingom se sa jedne strane uklanja nepotreban sloj kože koji ju je štitio tokom zime, a sa druge olakšava prodiranje nanetih preparata u dublje slojeve, što rezultuje njenom boljom ishranom i bržom regeneracijom. Već nakon prvog tretmana pilingom tekstura kože je lepša, njena površina glatka, meka i bez suvišnih orožalih ćelija koje se perutaju.
Takođe, neophodno je koži vratiti prirodnu vlažnost i podariti obilje antioksidanasa koji će je učiniti lepšom i otpornijom na štetne uticaje iz spoljašnje sredine.
Zaštita od sunca u proleće za kožu je obavezna. Iz tog razloga mnoge dnevne kreme već sadrže zaštitu od sunca. Ali ako je koža slabo pigmentizovana, osetljiva na sunce i razne druge faktore, neophodno je koristiti posebnu kremu s faktorom zaštite od najmanje SPF 30. I nije samo važno da je koža na licu zaštićena od sunca već treba štititi sve izložene delove tela koji nisu pokriveni odećom – ruke, vrat, dekolte, noge.
Šta je još važno da znamo o zdravlju najvećeg ljudskog organa i zaštiti istog?
Kako bi koža bila zdrava i zaštićena, neophodno je sprovoditi svakodnevnu negu, što podrazumeva nanošenje dnevnih krema za ishranu i hidrataciju, večernje čišćenje i nanošenje noćnih krema. U odabiru preparate za negu važnu ulogu ima poznavanje tipa kože. Korišćenje preparate neadekvatnih za konkretan tip kože, umesto da neguje, može dovesti do oštećenja kože, upale, stvaranje bubuljica i ekcema. Postoji pet osnovnih tipova kože: normalna, suva, dehidrirana, masna i mešovita. Svaki od njih zahteva upotrebu preparata specifičnih baš za taj tip jer sadrže supstance i biljne ekstrakte koji će metabolizam tog tipa kože održavati na željenom nivou.
Prekomerno čišćenje kože može izazvati suprotan efekat od željenog, jer čisteći prljavštinu s kože skidamo i njen zaštitni hidrolipidni sloj, pa ona počinje da se peruta, svrbi i zateže. Ako čistimo kožu više puta u toku dana, njen metabolizam ne uspeva da nadoknadi skinuti hidrolipidni sloj i javljaju se navedeni simptoma. Dovoljno je kožu očistiti ujutru, pre nanošenja dnevne kreme, i uveče pre spavanja i nanošenja kreme za noć.
dr. Danijela Milosavljevic
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0