Prirodne metode lečenja suvog kašlja
🕑 4 min čitanjaUporan kašalj kod dece ume da bude naporan i dosadan. Ometa naše mališane u igri, otežava ili čak onemogućava spavanje i normalno je da želimo da im ublažimo simptome i pružimo im olakšanje.
Bilo da su deo kolektiva ili ne, u sezoni gripa i drugih virusa naša deca su sklona infekcijama i prehladama. Kada dođe do bolesti i kašalj ne prestaje, iako bezopasan ponekad je veoma zamoran za decu. Srećom, postoji nekoliko prirodnih lekova i saveta koje roditelji mogu pratiti kako bi umirili kašalj mališana i ubrzali ozdravljenje. Pročitajte.
Podesite dete u polusedeći položaj u krevetu
Pre nego što počnete da razmišljate o lečenju deteta, potrebni je da identifikujete koja vrsta kašlja je u pitanju. Produktivan kašalj se često javlja kod male dece i njegova je uloga da prirodno pročisti i izbaci sluz iz respiratornog sistema. Nije opasan za dete, upravo jer pomaže da se izbaci šlajm iz bronhija. No, u slučaju suvog kašlja nije tako. Ova vrsta kašlja je veoma zamorna i opšta je preporuka da se preventivno deluje i učini sve da se spreči, jer može da bude izuzetno bolan za dete. Postoje, naravno, i posebni slučajevi i stanja poput astme koji zahtevaju poseban medicinski tretman.
Kada vaše dete počne da kašlje, činjenica je da će svaki roditelj učiniti sve što može da ublaži ovo stanje. Jedan od saveta koji mogu da koriste, a lako se sprovode u delo jeste da gurnete jastuk ispod dušeka kako biste pomogli detetu da sedne, tj. da bude u polusedećem/poluležećem položaju. Nije isključeno da deca pate od napada kašlja samo zato što leže. Ovim jednostavnim potezom možete brzo ublažiti kašljanje i olakšati uspavljivanje.
Neka dete grgori u ustima čaj
Da biste olakšali napade kašlja kod starije dece, možete mu predložiti da isprere grlo, posebno ako je upaljeno. Neki od prirodnih lekova koji ovde mogu pomoći su čaj od žalfije ili nešto blaža varijanta – čaj od kamilice. Možete, takođe, napraviti tečnost za ispiranje usta i grla i bez lekovitih biljaka. Da biste to uradili, sipajte pola šolje vode u šerpu i dodajte dve kašike sirćeta. Dobro promešajte, a zatim dodajte prstohvat soli. Ponovo na umerenoj vatri zagrejte ovaj rastvor i ostavite da se ohladi. Prohlađeno dajte detetu da ispere grlo, grgoreći. Idealno bi bilo kad biste podstakli dete da nekoliko sekundi zadrži tečnost u zadnjem delu usta i na kraju ispljune. Za najbolji mogući efekat potrebno je ponoviti postupak nekoliko puta dnevno, i to u kraćim vremenskim razmacima.
Inhalirajte dete
Poznato je da je udisanje pare izuzetno delotvorno za smirivanje kašlja. Naročito se preporučuje kod laringitičnog kašlja, koji podseća na pseći lavež. Najbolje je da u ovu svrhu koristite inhalator, ali ako ga nemate ili iz nekog drugog razloga to nije opcija (dete je malo i plaši se zvuka inhalatora i sl.), uvek postoje alternative. Najlakši metod traje samo nekoliko minuta i sastoji se od odlaska sa detetom u kupatilo. Obavezno zatvorite vrata kada uđete unutra, a onda pustite veoma vruću vodu da teče u kadi – ovo će proizvesti dovoljno pare da napuni kupatilo za samo nekoliko minuta. Sve što je potrebno je da naterate dete da udiše paru i gadan kašalj može nestati praktično momentalno.
Dajte detetu med
Blagotvorna svojstva meda pomažu kod mnogih tegoba, a kašalj kod dece je jedna od njih. Poznata po svojim brojnim kvalitetima, ova supstanca divnog i slatkog ukusa veoma je efikasna u smirivanju kašlja kod dece. Treba istaći da je bilo koji med dobar za ublažavanje upale grla, iako je najbolje izabrati organski med kad god je to moguće. Tamni med od heljde može najbolje da deluje jer ima više antioksidanata. Ali ako ne možete da ga pronađete, budite sigurni da će svaki prirodni med jednako pomoći zahvaljujući svojim snažnim antimikrobnim i antiinflamatornim svojstvima.
Dajte pola kašičice deci uzrasta od jedne do pet godina i jednu kašičicu deci od šest do 11 godina. Ako vaše dete neće direktno da uzima med, možete ga rastopiti i u toploj vodi, biljnom čaju ili mleku.
Mala napomena: Med je prirodan proizvod, ali sadrži šećer, pa je preporučljivo da dete čisti zube najviše 30 minuta nakon jedenja meda kako bi se sprečio razvoj karijesa.
Smirite kašalj deteta lukom
Manje slatka varijanta leka protiv kašlja od meda je crni luk. Verovali ili ne, noćne napade kašlja možete ublažiti ili čak eliminisati samo ako stavite oljušteni luk ispod detetovog kreveta. Međutim, kako ima izuzetno jak miris, pa može da smeta mališanu, možete ga koristiti i na drugi, manje „mirisan“ način.
Umesto da oljuštite luk, isecite ga na kockice i pritisnite da sakupite sok. Dobijeni sok pomešajte sa kašičicom meda i dajte detetu dva puta dnevno da pije, sve dok se kašalj ne poboljša. O benefitima meda već je bilo reči, a kada se upare sa lukom i njegovim lekovitim svojstvima rezultati neće izostati. Takođe, možete napraviti i čaj od luka tako što ćete glavicu luka očistiti i iseći na četiri dela, preliti vodom i ostaviti da se kuva na laganoj vatri. Kad polovina tečnosti ispari, pravi je trenutak da se napitak procedi i pije dok je topao.
Pojite dete vodom
Bol u grlu je jedna od pratećih i neposrednih posledica kašlja, a može se ublažiti konstantnim vlaženjem. Da biste umirili iritirano grlo, dajte detetu stalno da pije pomalo vode. Drugi način je da upotrebljavate fiziološki rastvor ili sprej za vlaženje usta i nosa deteta. Sve ove metode će pomoći da se dete smiri u roku od nekoliko minuta. Postoje sprejevi za nos i grlo koji sadrže aloe veru, na primer, čijim se korišćenjem štiti sluzokoža od iritacije, a dalje napredovanje infekcije sprečava. Potražite u apoteci sprejeve na prirodnoj bazi u čiji sastav ulaze propolis, bakar, ruzmarin i druge lekovite biljke kako biste pomogli detetu da što pre prevaziđe kašalj i upalu.
Koristite sirupe za kašalj na biljnoj bazi
Porazgovarajte sa pedijatrom ili farmaceutom u apoteci da vam ponude prirodna rešenja i sirupe na biljnoj bazi za suzbijanje kašlja. Postoje razne formulacije zasnovane na lekovitim travama i supstancama koje pomažu da se umiri iritacija i zaštiti sluzokoža grla. Kada dete suvo kašlje, treba vam sirup za suvi kašalj što sadrži biljne ekstrakte koji se tradicionalno koriste u lečenju kašlja poput korena belog sleza i korena jagorčevine, timijana i meda. Suština je da pronađete sirup, tj. lek čiji sastojci deluju blagotovorno na sluzokožu disajnih organa, pomažu da se bronhijalni sekret razredi i na kraju olakšavaju disanje i smiruju kašalj.
U svakom slučaju, bilo da je reč o suvom ili produktivnom kašlju, za dete brzo može postati zamorno stanje ako se ne reaguje. Dobra vest je da rešenja postoje, a sve što treba uraditi jeste da identifikujete vrstu kašlja i budete uporni u lečenju i korišćenju ovih domaćih lekova.
Foto:Unsplash
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0