Retinol: Zašto bi trebalo da postane deo vaše rutine nege?
🕑 4 min čitanjaDanas je retinol jedna od najtraženijih komponenti u proizvodima za negu kože, no čak i iskusni korisnici kozmetike i dalje nisu 100% sigurni da li su preparati bazirani na ovom sastojku u potpunosti adekvatni za njih. Razlog? Nažalost, određeni tipovi kože ne mogu da ga tolerišu – čak i varijante koje se prodaju bez recepta mogu ostaviti kožu suvom, isperutanom i nadraženom. Zato je veoma važno da dobro upoznate ovaj efikasan sastojak, kao i način na koji on deluje.
Šta je retinol?
Kao što mnogi vitamini mogu imati alternativna imena – na primer, vitamin C je poznat i kao askorbinska kiselina, nijacinamid je oblik vitamina B3 – isti slučaj je i sa retinolom. Zapravo, on je jedan od glavnih oblika vitamina A, koji stimuliše obnovu ćelija, kao i proizvodnju kolagena.
Retinol je jedan od nekoliko vrsta retinoida (opšti termin koji uključuje sve derivate vitamina A, prirodne i sintetičke). Lokalni retinoidi, koji se najčešće koriste u nezi kože, jesu retinoična kiselina, retinol, retinil estri i retinaldehid (ili retinalni aldehid). Retinol može koristiti koži u koncentraciji od 0,01% do one maksimalno preporučene od 1%.
Kreme sa retinolom
Ako imate suvu ili kožu koja naginje ka osetljivoj, posegnite za kremom ili losionom sa retinolom. Kreme su gušće konzistencije i bolji su izbor za suvu ili zreliju kožu, kažu eksperti.
Naravno, izbor određenog preparata svakako će zavisiti od ličnih preferencija, ali – generalno – oni koji dolaze u obliku kreme biće manje iritantni za osetljive tipove kože. Kada je o kremama sa retinolom reč, važno je znati u kom procentu je ovaj sastojak zastupljen u određenoj formuli kako bi se utvrdilo da li će proizvod zaista pružiti sve one veličanstvene prednosti koje vitamin A poseduje. Studije su pokazale da je retinol oko 10 puta manje efikasan od retinoinske kiseline, koja se izdaje na recept, tako da se obično preporučuje upotreba preparata sa minimum 0,25% retinola.
Retinol serum
Osobama sa masnom kožom ili onom sklonom aknama više će prijati „lakši” proizvod, poput seruma ili gela. Pod uslovom da ovi proizvodi imaju relativno nisku koncentraciju retinola (recimo 0,25% – za razliku od 1%), oni će i dalje biti pogodni za početnike jer, što je koncentracija retinola niža, to je on podnošljiviji i manje iritantan za kožu.
Retinol za lice – naš izbor
- Neutrogena® Cellular Boost koncentrovana krema protiv bora
- CLINIQUE Smart Night Retinol Cream
- La Roche-Posay REDERMIC Retinol za predeo oko očiju
- Kiehl’s Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum
Šta sve može ovaj sastojak?
Bez preterivanja, skoro svako može imati koristi od upotrebe retinola. Retinoidi su keratolitici koji stimulišu sintezu kolagena. Šta to znači kada je o vašim kozmetičkim ciljevima reč? Ako želite da umanjite uobičajene znake starenja i oštećenja od sunca tako što ćete izgladiti teksturu kože i poboljšati ten, stručnjaci preporučuju korišćenje proizvoda sa retinolom. Oni će doprineti ublažavanju bora, kao i glatkoj, ujednačenoj i čvrstoj koži. Iako zaglađivanje finih linija i povećanje elastičnosti kože mogu biti prve dobrobiti koje vam padaju na pamet pri pomisli na ovaj sastojak, on je i moćno oružje u borbi protiv tamnih mrlja i drugih problema sa pigmentacijom. Što se tiče akni, pospešivanje obnove ćelija pomaže u otčepljivanju pora. To takođe doprinosi ublažavanju smeđih i crvenih mrlja nakon akni – postinflamatorne hiperpigmentacije, ali i pospešuje sintezu kolagena, što doprinosi ublažavanju ožiljaka od njih. Pet osnovnih beneficija retinola prikazano je na grafikonu ispod!
View this post on Instagram
Jači retinoidi, koji se izdaju na recept (kao što je tazaroten), obično se koriste za lečenje akni, dok se formule bez recepta – različiti tonici, serumi i kreme za lice, dostupni u parfimerijama i drogerijama, upotrebljavaju za ublažavanje znakova starenja.
Kako da uključite retinol u svoj režim nege?
Ukoliko ste tek počeli da koristite retinoide ili ste skloni iritaciji, postoji mogućnost da otkrijete da vaša koža može biti reaktivna prilikom njihovog uvođenja u rutinu nege. Upravo zbog toga eksperti preporučuju upotrebu male količine retinola u početku, i to svake druge noći, kako bi se izbegli neželjeni efekti. Svakako, ukoliko primetite bilo kakvo peckanje, crvenilo ili iritaciju, obavezno se obratite stručnjacima za savet/pomoć.
View this post on Instagram
Jedan od načina nanošenja preparata sa retinolom jeste „tehnika sendviča”. To uključuje nanošenje osnovnog sloja hidratantne kreme pre proizvoda sa retinolom, a zatim i ponovo nakon njega. Studije su pokazale da osnovni sloj hidratantne kreme ne razblažuje niti smanjuje efikasnost retinoida, već da doprinosi boljoj podnošljivosti. No, bez obzira na to da li ste početnik ili iskusni „igrač” u korišćenju retinola, jedno pravilo je uvek na snazi: „SPF je neophodan!”
PROČITAJTE I… Pravilna nega adolescentske kože
Kada je reč o retinoidima koji se izdaju na recept, stručnjaci pacijentima preporučuju da započnu proces uvođenja dvonedeljnom primenom i da tokom meseca postepeno povećavaju upotrebu na svaku noć. Najbolje je da sačekate oko 30 minuta nakon pranja lica kako bi se prirodna ulja „vratila” u kožu. Eksperti takođe hvale tehniku koja se zove „fleš kontakt”, koja podrazumeva trljanje retinoida, a zatim ispiranje. Studije pokazuju da će koža imati koristi i od toga. To može biti zbog toga što retinol najbolje funkcioniše kada se koristi štedljivo. Nanošenje veće količine neće osigurati brže rezultate, samo će izazvati iritaciju. Imajte to na umu!
Retinol iskustva
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0