Sindrom policističnih jajnika – simptomi, uzroci i lečenje
🕑 4 min čitanja
Svaka dvanaesta žena na svetu ima dijagnostifikovan hormonski poremećaj poznat pod nazivom PCOS, odosno sindrom policističnih jajnika.
Kada kažemo da neka osoba ima policistične jajnike, to znači da se u njenom organizmu zapravo proizvodi mnogo više muških hormona nego ženskih, a što umnogome utiče na ovulaciju kod žena.
Iako ne postoji tačno utvrđen period u toku života koji je pogodan za nastajanje ovog sindroma, ipak, smatra se da se ovaj endokrinološko – ginekološki poremećaj kod žena često javlja u periodu između puberteta i nastanka menopauze.
Zbog nedovoljno informacija o samom poremećaju kao i uzroku nastanka pa i samog lečenja, nastavite sa čitanjem jer ćemo u nastavku teksta detaljno objastiti šta su to policistični jajnici, šta uzrokuje njihov nastanak i kako se leče policistični jajnici.
Sindrom policističnih jajnika – šta su policistični jajnici?
PCOS, odnosno sindrom policističnih jajnika karakterističan je za žene i jedan od čestih hormonskih poremećaja koji može uticati na plodnost kod žena.
Kod policističnih jajnika, jajnici žene budu obloženi velikim brojem malih, vodenastih kesica koje se nazivaju folikuli. Svaka od tih kesica u sebi sadrži takoreći nezrelo jaje, budući da jajne ćelije ne sazreju dovoljno kako bi izazvale ovulaciju.
Osim toga, napomenuli smo da u slučaju da žena ima PCOS, to znači da se u njenom telu proizvodi više muških nego ženskih hormona. Upravo taj viši procenat muških hormona dovodi do izostanka menstruacije, a u nekim slučajevima čak i do steriliteta.
Uzroci nastanka policističnih jajnika – zašto se javlja sindrom policističnih jajnika?
Na samom početku važno je napomenuti da PCOS nije nikakav stečeni poremećaj, več isključivo urođeni poremećaj koji se ispoljava u jednom periodu života.
Bez obzira na toliku učestalost sindroma policističnih jajnika kod ženske populacije, nažalost tačan uzrok nastanka ovog poremećaja još uvek nije poznat. Iako se tačan uzrok ovog hormonskog poremećaja još uvek ne poznaje, struka je istakla nekoliko faktora koji mogu dovesti do nastanka sindroma policističnih jajnika.
Evo koji su to najčešći faktori:
Nasledni faktor – geni
Već smo rekli da je sindrom policističnih jajnika urođeni poremećaj, pa je tako važno znati da ukoliko neko iz vaše porodice ima ovakav hormonski poremećaj, vrlo je verovatno da se on i kod vas može javiti. Ovo naravno ne znači da će se sigurno javiti kod vas, već isključivo da su šanse veće.
Insulinska rezistencija
Insulin je dakle hormon koji proizvodi pankreas koji je odgovoran za kontrolu šećera u krvi.
Termin insulinska rezistencija koristimo kada onda kada naša tkiva postanu zapravo otporna na efekte insulina, pa tako telo mora da proizvodi dodatne količine insulina kako bi to nadoknadio.
Samim tim što u telu postoji visok nivo insulina, dolazi do toga da jajnici proizvode previše testosterona i na taj način sprečavaju normalno funkcionisanje folikula, odosno pomenutih kesica u kojem se razvijaju jajne ćelije.
Simptomi policističnih jajnika – znaci koji ukazuju na PCOS
Iako je dobra vest to što se uz pomoć pravovremenog dijagnostifikovanja poremećaja i njegovog lečenja mogu postići neki značajniji rezultati, u pravcu ostvarivanja trudnoće i slično, veliki problem zapravo predstavlja njegovo otkrivanje.
Kod nekih žena simptomi mogu biti vrlo izraženi i česti, dok kod drugih žena oni mogu biti potpuno neprimetni, a evo koji su simptomi najčešći:
- izostanak menstruacije
- gojaznost
- akne
- teškoće prilikom ostanka u drugom stanju
- pojačana maljavost
Dijagnostifikovanje policističnih jajnika – kako se utvrđuje prisustvo PCOS
Postavljanje dijagnoze policističnih jajnika vrši se na nekoliko načina, a najpre na osnovu anamneze pacijentkinje, odnosno na osnovu informacija o simptomima koje sama pacijentkinja daje.
Još jedan od načina koji se primenjuje je klasičan ultrazvuk pregled preko kojeg se mogu jasno utvrditi sitne ciste na samom jajniku. I na samom kraju, mogu se vršiti i razni laboratorijski nalazi kako bi se utvrdio hormonski status u organizmu.
Lečenje policističnih jajnika
Kada je reč o lečenju policističih jajnika, važno je istaći da se ne primenjuje isti pristup kod svih pacijenata, budući da su i sami simptomi gotovo individualna stvar.
Kako smo rekli da je jedan od ključnih simptoma gojaznost, tako bi prvi korak u lečenju ovog hormonskog poremećaja išao u pravcu redukovanja telesne težine, odnosno promene loših životnih navika. Pored promene ishrane, lekari ističu i znalaj fizičke aktivnosti koja može pomoći kako u samom procesu gubitka kilograma, tako i kod regulisanja insulinske rezistencije.
Drugi vid lečenja policističnih jajnika podrazumeva i regulisanje menstrualnog ciklusa, pa tako lekari vrlo često pacijentkinjama prepisuju kontraceptivne pilule kako bi se uspostavio redovan ciklus.
U nekim slučajevima, lečenje medikamentima nije dovoljno, pa se tako primenjuju hirurški zahvati koje podrazumevanju odstranjivanje jednog dela, ili celog jajnika.
Policistični jajnici i trudnoća – problem sa neplodnošću
Na samom početku napomenuli smo da sindrom policističnih jajnika u velikoj meri može dovesti do teskoba prilikom začeća ali i potpunog steriliteta.
Žene koje imaju PCOS imaju manje šanse da ostanu u drugom stanju, ali je trudnoća svakako moguća. Postavlja se pitanje zbog čega je to tako, odnosno zašto žene koje imaju PCOS imaju smanjenje šanse da ostanu u drugom stanju?
Upravo iz razloga što žene koje imaju sindrom policističnih jajnika nemaju ovulacije, ili bar ne dovoljan broj u toku jedne godine.
Ono što je važno istaći je to da je trudnoća sa PCOS-om svakako moguća, ali da u tom slučaju lekari, kao i sami pacijenti moraju posebno voditi računa budući da se takva trudnoća vrlo često označava visokorizičnom trudnoćom.
Izvori
https://www.healthline.com/health/polycystic-ovary-disease#causes
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/polycystic-ovarian-syndrome-pcos
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0